Piątek, 21 czerwca 2024 r. 
REKLAMA

Prokuratura podała tożsamość dwóch podejrzanych ws. otrucia Skripala (akt. 1)

Data publikacji: 05 września 2018 r. 13:19
Ostatnia aktualizacja: 13 września 2018 r. 22:48
Prokuratura podała tożsamość dwóch podejrzanych ws. otrucia Skripala
Rusłan Boszyrow (z lewej) i Aleksandr Pietrow Fot. EPA/LONDON METROPOLITAN POLICE  

Brytyjska prokuratura wydała nakazy aresztowania dwóch obywateli Rosji podejrzanych o usiłowanie zabójstwa w marcu w Anglii byłego pułkownika rosyjskiego wywiadu wojskowego i współpracownika brytyjskiego wywiadu Siergieja Skripala i jego córki Julii.

Podczas wspólnej środowej konferencji prasowej policji i prokuratury poinformowano, że obaj mężczyźni - Aleksandr Pietrow i Rusłan Boszyrow - mają po ok. 40 lat oraz wielokrotnie używali pseudonimów i fałszywych tożsamości. Śledczy nie są jednak w stanie z pewnością ustalić, czy podane przez nich nazwiska są prawdziwe.

Brytyjska premier Theresa May powiedziała w środę, że mężczyźni podejrzani przez prokuraturę o próbę zabójstwa Siergieja Skripala zostali zidentyfikowani jako oficerowie rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU i musieli działać za przyzwoleniem władz w Moskwie.

Wśród stawianych Rosjanom zarzutów znajduje się m.in. usiłowanie morderstwa Siergieja Skripala, jego córki Julii oraz policjanta Nicka Baileya, a także posiadanie i użycie środka paralityczno-drgawkowego Nowiczok wbrew przepisom o użyciu broni chemicznej. Na podstawie zebranych dokumentów brytyjskie władze zdecydowały się na wystawienie krajowego i europejskiego nakazu aresztowania. Planują też rozesłanie informacji na temat obu mężczyzn w ramach Interpolu.

Śledczy ustalili, że Pietrow i Boszyrow przylecieli na lotnisko Gatwick na południe od Londynu 2 marca na pokładzie samolotu linii lotniczych Aerofłot, a wylecieli 4 marca wieczorem. W tym czasie aż dwukrotnie odwiedzili Salisbury, miejscowość w której mieszkał Skripal: raz 3 marca w ramach rekonesansu i drugi raz 4 marca, gdy użyli Nowiczoka na drzwiach wejściowych jego mieszkania. Policja uspokaja, że obecność napastników na pokładzie samolotu, w pociągach czy w środkach transportu miejskiego nie stanowiła zagrożenia dla osób postronnych. Podczas przeszukania ich pokoju w hotelu we wschodnim Londynie odkryto niewielkie ślady Nowiczoka, które jednak również nie były groźne dla zdrowia. Jak ustalono, do ataku na Skripala napastnicy prawdopodobnie użyli specjalnie zmodyfikowanego, podrabianego opakowania perfum "Premier Jour" marki Nina Ricci, w której przewieziono zabójczą substancję do Wielkiej Brytanii. Ustalenie tych szczegółów stało się możliwe, kiedy w czerwcu dwie osoby trafiły do szpitala w Salisbury w stanie krytycznym po kontakcie z Nowiczokiem znajdującym się w znalezionej butelce. Jedna z tych osób, 44-letnia Dawn Sturgess, zmarła w wyniku kontaktu z toksycznym środkiem. Śledczy ostrzegli jednak, że pomimo szczegółowych poszukiwań nie są w stanie wykluczyć istnienia kolejnych skażonych Nowiczokiem przedmiotów i zaapelowali do mieszkańców Salisbury, aby nie dotykali żadnych nieznanych przedmiotów leżących na ziemi.

Jednocześnie opublikowano szereg zdjęć z monitoringu miejskiego pokazujących obu mężczyzn podczas ich pobytu w Wielkiej Brytanii. Zaapelowano do wszystkich, którzy ich widzieli o nawiązanie kontaktu ze śledczymi.

(pap)

Na zdjęciu: Rusłan Boszyrow (z lewej) i Aleksandr Pietrow
Fot. EPA/LONDON METROPOLITAN POLICE

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Malach
2018-09-09 18:32:23
Zdrajcy w Rosji sa karani śmiercią - z drugiej strony nie złapano za rękę tych panów - a co ciekawsze nie wszyscy chcą breksitu w UK i UE, a ta afera jest korzystna dla przeciwnikow breksitu, jezeli ruscy szpiedzy podróżują aeroflotem to już koniec profesjonalizmu u ruskich szpiegow; podróżowanie aeroflotem rosjanina na akcje szpiegowskie? Jezeli tak to rosyjskie sluzby sa niegroźne
Pasma-trim
2018-09-08 22:54:23
I byc moze na zawsze...??
@Do w strachu
2018-09-08 15:55:23
Diabli wiedzą !
Do - w strachu
2018-09-07 23:24:06
A co z "nie-winnymi Aniolkami"...??
w strachu
2018-09-06 15:59:03
Nikt nic nie ustali - diabeł / szatan / musi zrobić swoje .
Anglicy jednak
2018-09-05 23:42:32
Wiele potrafia ustalic...!!

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA