Środa 27 października 2021r. 
REKLAMA

Rosja wycofuje się z Syrii

Data publikacji: 2016-03-15 09:11
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-18 22:46
Rosja wycofuje się z Syrii
Władimir Putin Fot. EPA/ALEXEY NIKOLSKY  

Prezydent Rosji Władimir Putin nakazał w poniedziałek rozpoczęcie od 15 marca wycofania z Syrii głównych rosyjskich sił lotniczych. Jak powiadomiły służby prasowe Kremla, decyzja została uzgodniona z syryjskim prezydentem Baszarem el-Asadem.

– Uważam, że zadania postawione przed ministerstwem obrony i siłami zbrojnymi zostały w całości wykonane, i nakazuję, by rozpocząć od jutra wycofywanie głównej części naszej grupy wojsk z Syrii – powiedział w poniedziałek Putin na spotkaniu z szefami resortów obrony i dyplomacji, Siergiejem Szojgu i Siergiejem Ławrowem.

Putin polecił jednocześnie utrzymanie sposobu funkcjonowania miejsc bazowania sił rosyjskich w bazie morskiej Tartus i na lotnisku Hmejmim, czyli wojskowej części lotniska w Latakii. 

– Ta część naszej grupy wojsk znajdowała się w Syrii tradycyjnie, także w ciągu poprzednich lat – przypomniał.

Przed ogłoszeniem przez Putina tych decyzji szefowie resortów przedstawili mu obecną sytuację w Syrii. Według Szojgu przy rosyjskim wsparciu z powietrza syryjskie siły rządowe zajęły około 400 miejscowości i łącznie terytorium ok. 10 tys. km kwadratowych. Rosyjskie lotnictwo przeprowadziło ponad 9 tysięcy lotów bojowych – powiedział minister obrony. Jak dodał, w operacjach tych zginęło ponad 2 tysiące bojowników.

* * *

30 września zeszłego roku Rosja rozpoczęła naloty w Syrii, wskazując jako ich cel Państwo Islamskie i inne „ugrupowania terrorystyczne” walczące z syryjskimi siłami rządowymi. Rosja wraz z USA uzgodniła rozejm w konflikcie syryjskim, który obowiązuje od 27 lutego. To zawieszenie broni nie przewiduje wstrzymania ataków przeciwko Państwu Islamskiemu oraz związanemu z Al-Kaidą Frontowi al-Nusra. Operacje militarne przeciwko nim prowadzi syryjska armia rządowa, rosyjskie lotnictwo i dowodzona przez USA koalicja. (pap)

 

Na zdjęciu: Władimir Putin
Fot. EPA/ALEXEY NIKOLSKY

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Albo...Albo...??
2016-03-17 01:45:25
Jedno jest pewne ze... jak Rosja nie zdazyla zbombardowac wystarczajaco duzej ilosci IS-lamu w Polnocnej Afryce, to pozniej bedzie czula sie "zmuszona" zrobic to na... czy w... Europie !!
Chrzescijanska Europa,
2016-03-15 11:14:05
Hmm... ciekawe na ile zmniejszy to czasowy "najazd" IS-lamu na cala Europe ??

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ