Piątek, 12 kwietnia 2024 r. 
REKLAMA

Rosja straciła na Ukrainie więcej ludzi niż we wszystkich konfliktach po II wojnie

Data publikacji: 01 marca 2023 r. 08:32
Ostatnia aktualizacja: 03 marca 2023 r. 12:09
Rosja straciła na Ukrainie więcej ludzi niż we wszystkich konfliktach po II wojnie
Fot. PAP/EPA/ROMAN PILIPEY  

Rosja straciła więcej żołnierzy w pierwszym roku wojny na Ukrainie niż we wszystkich konfliktach, w których brała udział po II wojnie światowej, razem wziętych - poinformował w najnowszym raporcie amerykański think tank Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych (CSIS).

Według szacunków CSIS od rozpoczęcia wojny w lutym 2022 do lutego 2023 roku na Ukrainie śmierć poniosło od 60 do 70 tys. Rosjan. Szacunki te obejmują nie tylko żołnierzy z regularnej armii rosyjskiej, ale także członków Rosgwardii (Gwardii Narodowej), Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB), Federalnej Służby Ochrony, członków prorosyjskich milicji w tzw. republikach ludowych (Ługańskiej i Donieckiej) oraz najemników z prywatnych firm wojskowych takich jak Grupa Wagnera. Łączna liczba zabitych, zaginionych i rannych (ze wszystkich wymienionych powyżej formacji) szacowana jest na 200-250 tysięcy.

Jak wynika z analizy, średnia miesięczna liczba zabitych rosyjskich żołnierzy jest co najmniej 25 razy większa od liczby poległych w Czeczenii i 35 razy większa od liczby żołnierzy Związku Radzieckiego, którzy ginęli w Afganistanie. W Czeczenii przez półtorej dekady zginęło (wg różnych szacunków) od 12 do 25 tys. Rosjan, w Afganistanie przez 10 lat konfliktu - nie więcej niż 16 tys. Zdaniem analityków CSIS dowodzi to, że wojna prowadzona jest przez Rosję na wyniszczenie, a armia ukraińska od początku radzi sobie nadzwyczaj dobrze z dużo większą i początkowo lepiej wyposażoną armią rosyjską.

Jednym z czynników, który prawdopodobnie przyczynia się do sukcesów Ukrainy, jest innowacyjność na polu walki, której przykładem jest wykorzystanie przez Ukrainę bezzałogowych statków powietrznych. Innym jest to, że wiele innowacji Ukraińcy wprowadzają oddolnie, dzięki systemowi zarządzania wojskiem, który zachęca i umożliwia młodszym oficerom poszukiwanie nieszablonowych rozwiązań. (PAP)

Logo PAP Copyright

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Paszoł won
2023-03-01 10:11:54
I co z tego, skoro nadal nie ma jednogłośnego potępienia tego kraju i zrzucenia go na margines jakichkolwiek dziedzin życia. Ciągle się słyszy o omijaniu sankcji, łagodzeniu tonu, czy też uznawaniu sportowców tej dziczy. Nic się nie zmieni, dopóki wszyscy nie będą jednym głosem mówić, że potomkowie stalinowskich morderców nic się nie zmienili i ten naród nie powinien mieć jakichkolwiek praw, nigdy.
abc
2023-03-01 09:33:54
Im dalej od ruskiego mira tym bezpieczniej i spokojniej w Polsce i demokratycznej Europie , a wszystkie pro ruskie trolle paszli za don do swoich mocodawcow !

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA