poniedziałek, 23 lipca 2018.
Strona główna > Świat > Przykre skutki Brexitu

Przykre skutki Brexitu [FILM]

Przykre skutki Brexitu
Data publikacji: 2016-06-17 12:37
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-18 22:46
Wywietleń: 1995 139567

Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej bez umowy o wolnym handlu (FTA) może doprowadzić do gwałtownego wzrostu liczby upadłości zarówno w Wielkiej Brytanii, jak i w wielu innych krajach, będących jej kluczowymi europejskimi partnerami. Najnowsza analiza Euler Hermes Brexit: co oznacza dla Europy? nakreśla dwa scenariusze pozwalające ocenić wpływ Brexitu na Wielką Brytanię i jej głównych partnerów handlowych w UE.

-  Brexit na pewno obije się negatywnie na firmach w Wielkiej Brytanii. W zależności od tego czy kraj, po swoim wyjściu z UE, wynegocjuje mowę o wolnym handlu straty mogą sięgać między 17 a 30 mld funtów w latach 2017-2019 – mówi newsrm.tv Tomasz Starus, członek zarządu Euler Hermes.

Nawet w optymistycznym scenariuszu – po wyjściu Wielkiej Brytanii z UE z wynegocjowaną umową o wolnym handlu, jej PKB w latach 2017-2019 może spaść o 2.8pp w ujęciu realnym. Ponadto, w ciągu najbliższych trzech lat, liczba upadłości wzrośnie o około 1500 przedsiębiorstw w stosunku do obecnie prognozowanej średniej 20.300 bankructw rocznie. W scenariuszu pesymistycznym, bez nowej umowy o wolnym handlu, wpływ Brexitu będzie znacznie bardziej dotkliwy. Do roku 2019 brytyjskie PKB spadnie o -4.3% w ujęciu realnym, a liczba bankructw zwiększy się o dodatkowe 1700 przedsiębiorstw względem obecnie prognozowanej.

 

Ludovic Subran, główny ekonomista Euler Hermes, nie ma wątpliwości, że Brexit pogrąży brytyjską gospodarkę. – Bez uzgodnienia umowy o wolnym handlu podczas negocjacji w sprawie wyjścia spodziewamy się, że po 2019 roku Wielka Brytania znajdzie się w recesji, doświadczając istotnego spadku PKB i kursu funta, co z kolei negatywnie wpłynie na obroty i marże brytyjskich przedsiębiorstw. Nawet jeśli nowa umowa handlowa z Europą zostanie podpisana, to z pewnością się źródłem wielu wyzwań w otoczeniu biznesowym będą wyższe koszty finansowania, odpływ inwestycji i załamanie eksportu. – powiedział Subran.

Szacuje się, że Brexit największy wpływ wywrze na Holandię, Irlandię i Belgię, które mają silne powiązania eksportowe i inwestycyjne z Wielką Brytanią. Bez nowej umowy o wolnym handlu z UE do roku 2019 wskaźniki upadłości w tych krajach mają wzrosnąć odpowiednio o 2,%, 2%i 1,5%. Francja, Niemcy i USA również odczują skutki tego.

Z raportu wyraźnie wynika, że spadek wartości funta i niższy wzrost PKB, będący konsekwencją wyjścia Wielkiej Brytanii z UE, spowoduje ograniczenie brytyjskiego importu z całej strefy euro. W rezultacie braku nowej umowy o wolnym handlu z Wielką Brytanią skumulowany spadek eksportu towarów i usług z obszaru jednolitego rynku UE może sięgnąć w latach 2017-2019 kwoty 23,5 mld EUR. Również mocno ucierpi na tym niemiecki eksport, tracąc w omawianym  okresie łącznie 6,8 mld EUR z tytułu eksportu samych towarów, z czego aż 2 mld EUR wynosić będą potencjalne straty samych producentów z branży samochodowej.

Nawet po zawarciu nowej umowy o wolnym handlu pomiędzy Wielką Brytanią, a UE straty członków wspólnoty europejskiej z tytułu zmniejszenia się brytyjskiego popytu na towary i usługi szacowane są na kwotę 17,4 mld €.

Bez nowej umowy o wolnym handlu do roku 2019 straty eksportowe Wielkiej Brytanii mogą sięgnąć kwoty 30 mld GBP lub 8% całkowitej wartości eksportu towarów. Wypełnienie tej luki może zająć nawet 10 lat,  mimo podejmowanych prób skompensowania tej straty intensyfikacją wymiany handlowej z krajami Commonwealth – Brytyjskiej Wspólnoty Narodów.

Brexit – konsekwencje dla Polski

W Polsce Brexit postrzegany jest głównie przez pryzmat społeczny. Pracę straci przynajmniej połowa Polaków pracujących w Wielkiej Brytanii.  Rzadziej mówi się o potencjalnych stratach dla polskiej gospodarki, choć te są jak najbardziej realne. Według szacunków, straty w eksporcie polskich towarów spożywczych mogą osiągnąć niebagatelną kwotę 100 mln Euro rocznie.

Wydaje się, że w nowej sytuacji geopolitycznej najmniejsze straty mogą ponieść eksporterzy wyrobów mięsnych – konkurencyjnych cenowo i jakościowo w skali całej Europy. Większość z nich jest nie do zastąpienia przez import zamienny z krajów brytyjskiej wspólnoty narodów (m.in. Nowej Zelandii) z powodu odmiennej oferty. Mniej pewna jest sytuacja eksporterów nabiału, słodyczy i innych produktów FMCG – oni zapewne stracą dużo więcej. Istotnym czynnikiem warunkujący poziom tych strat będą oczywiście nowe ustalenia w handlu Wielkiej Brytanii z krajami europejskimi po ewentualnym opuszczeniu przez nią UE. Oprócz kwestii potencjalnych uregulowań prawno-skarbowych, o przyszłym imporcie polskich towarów spożywczych do Wielkiej Brytanii decydować będą sami importerzy. Przede wszystkim brytyjskie sieci handlowe, albowiem to one odpowiadają za dużą część tej wymiany. Utrzymanie ich dotychczasowego zaangażowania na rynku polskim mogłoby skutkować stałym, niezmiennym poziomem ich zakupów w Polsce.

Źródło: Newsrm.tv

Komentarze

Jarun
Podniósł się klangor a raczej pierdolamento brukselskich biurokratów. Polskojęzyczne stacje (w 80% z kapitałem niemieckim) wyrażają pogląd i opinię zleconą przez swoich mocodawców. Grzmią więc, że po wyjściu W. Brytanii nastąpi krach, bieda i w ogóle Anglia pogrąży się na długie lata, a Brytyjczycy zaczną wyjeżdżać za chlebem do...Rumuni. Podobnie trąbiono, gdy Europa Zachodnia wprowadzała sankcje przeciwko Rosji. wiesczono wówczas, że Rosja padnie przed Zachodem na kolana, gospodarka rozsypie się, a ludzie wyjdą na ulicę i pogonią Putina. Rosja nie padła, a Putin pokazał gdzie go mogą pocałować. Wielka Brytania ma dosyć dyktatury Brukseli (Niemców ) i ich polityki.
2016-06-21 13:46:26
andrzej
Czemu nie piszecie wprost dlaczego UK chce wyjść z UE. Dlatego ,że Bruksela wtrąca się w nie swoje sprawy tak jak wtrąca się w Polsce rzekomo w obronie demokracji.Nikt nie wstąpił do UE po to żeby Niemcy dyktowali swoje warunki.
2016-06-19 03:51:08
Efekt snieznej kuli...... i na koncu Polexit,
A najbardziej, to BOJA sie teraz w Brukseli utraty przyszlych... cieplych i bardzo dobrze platnych Stolkow, z Panem Donaldem wlacznie ! GB przed wejsciem do UE radzila sobie bardzo dobrze i tak zapewne beda postepowac dalej ! PO wyjsciu z UE czyli wygranej Brexit, to to "rzekome Gieldowe tapniecie" bedzie tylko chwilowe, tzn. na krotko "straca" byc moze tylko 100 Funtow... ale na dalsza Mete zyskaja az 900 Funtow, czyli ze bedzie to: 1000 - 100 = 900 Funtow ! Najciekawszym jest to, ze juz i inne Kraje, przygotowuja sie "po cichu" i do ewentualnego swojego... Exit !! Reasumujac: NIE za Afrykanska i IS-lamska Unia w Europie... glosowalismy !!!
2016-06-18 02:19:33
Jeżeli Wielka Brytania wyjdzie z UE
To Szkocja, Walia i Irlandia Płn wyjdą z UK
2016-06-17 14:48:09
kas
Straszą, bo boją się utraty kasy.
2016-06-17 13:27:03

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
25
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Potańcówka w szczecińskiej Różance
Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

Andrzej Gedymin
W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy