Niedziela 03 lipca 2022r. 
REKLAMA

Zielone światło dla morskich projektów

Data publikacji: 2016-06-01 21:44
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-18 19:33
Zielone światło dla morskich projektów
 

Kilka ważnych dla Pomorza Zachodniego inwestycji morskich pojawiło się w tzw. wykazie projektów zidentyfikowanych w trybie pozakonkursowym. To aktualizowana co jakiś czas lista przedsięwzięć, które mogą liczyć na unijne dofinansowanie z programu operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Najnowsza wymienia m.in. pogłębienie toru wodnego Świnoujście-Szczecin do 12,5 m.

W wykazie z 31 maja, opublikowanym przez Ministerstwo Rozwoju, znalazły się dwa projekty zgłoszone przez Urząd Morski w Szczecinie. Wśród nich kluczowy, czyli modernizacja toru wodnego Świnoujście-Szczecin do głębokości 12,5 m. Szacunkowy koszt to prawie 1,4 mld zł, z czego ok. 1,2 mld mają pokryć środki unijne.

– Bardzo się cieszymy, że jest zielone światło dla tej tak ważnej dla Szczecina inwestycji – mówi Andrzej Borowiec, dyrektor szczecińskiego Urzędu Morskiego. – Prace przygotowawcze trwały dwa lata. Mamy 30 dni od opublikowania listy na podpisanie pre-umowy z Centrum Unijnych Projektów Transportowych. Do końca tego roku potrwa postępowanie środowiskowe dla inwestycji. Na pierwszy kwartał przyszłego planujemy ogłoszenie przetargu na wykonanie wywiadu ferromagnetycznego. Jego realizacja potrwa ok. pół roku. Przetarg na projekt i roboty budowlane (w trybie „zaprojektuj i zbuduj”) zamierzamy ogłosić na przełomie 2017 i 2018 roku.

Zakończenie zadania spodziewane jest w 2022 roku.

Drugim projektem szczecińskiego urzędu jest budowa dwóch wielozadaniowych jednostek pływających, z których jedna będzie służyć administracji morskiej w Gdyni. Łączny koszt zadania to 240 mln zł, a spodziewane dofinansowanie – 204 mln. Nowe statki mają m.in. obsługiwać pławy morskie, wykonywać pomiary hydrograficzne, pełnić funkcje ratownicze, holownicze, usuwać rozlewy olejowe i kruszyć lód. Również wspierać gazowce LNG wpływające do portu zewnętrznego w Świnoujściu.
 
Ministerialny wykaz obejmuje ponadto cztery projekty Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście. Chodzi o poprawę dostępu do portu w Szczecinie w rejonie Basenu Kaszubskiego, podobną inwestycję w rejonie kanału Dębickiego, rozbudowę i modernizację infrastruktury technicznej w obu portach oraz budowę stanowiska statkowego do eksportu LNG w porcie zewnętrznym w Świnoujściu.

– Dla naszych portów jest to bardzo dobra wiadomość – komentuje Monika Woźniak-Lewandowska z ZMPSiŚ. – Obecność w wykazie oznacza bowiem, że projekty uzyskały pozytywną ocenę ministerstwa. Teraz przed nami przygotowanie wymaganej dokumentacji.

(ek)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

...a jak by tak
2016-06-05 19:26:30
Rozgwiazdę wyciągnąć...najpierw zdemontować kubły a potem powietrze do ładowni wpompować?...
gość
2016-06-03 21:20:22
Byłaby Fajna robota dla PRCiP, ale jak zwykle inny kraj nam to zrobi a szkoda.
Projekt
2016-06-02 07:54:26
Czyli co, projekt szczecińskiego urzędu zakłada budowę dwóch jednostek, ale jedną ma oddać do Gdyni? Ciekawe, czy projekt Gdyni zakłada budowę jednostki dla Szczecina...

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA