środa, 21 października 2020.
Strona główna > Świat > Przełom ws. Brexitu. Brytyjski rząd poparł umowę

Przełom ws. Brexitu. Brytyjski rząd poparł umowę

Przełom ws. Brexitu. Brytyjski rząd poparł umowę
Data publikacji: 2018-11-14 21:24
Ostatnia aktualizacja: 2018-11-18 17:23
Wywietleń: 1067 361511

Brytyjska premier Theresa May powiedziała w środę wieczorem, że brytyjski rząd kolektywnie poparł przyjęcie proponowanego tekstu umowy wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

May wygłosiła oświadczenie przed kamerami na Downing Street po przedłużonym pięciogodzinnym posiedzeniu rządu poświęconym wstępnej wersji umowy wyjścia kraju z UE.

- Rząd właśnie zakończył długą, szczegółową i emocjonującą dyskusję na temat wersji roboczej umowy wyjścia i zarysu deklaracji politycznej dotyczącej przyszłej relacji z Unią Europejską. Te dokumenty były rezultatem tysięcy godzin twardych negocjacji ze strony brytyjskich urzędników oraz wielu, wielu spotkań, które ja i inni ministrowie odbyliśmy z naszymi unijnymi odpowiednikam" - powiedziała May.

Szefowa rządu zaznaczyła, że "głęboko wierzy", iż wypracowany tekst jest "najlepszym, co może być wynegocjowane". Przyznała jednak, że "wybory przed nami były trudne, w szczególności w kwestii tzw. mechanizmu awaryjnego (ang. backstop) dotyczącego Irlandii Północnej".

- Kolektywna decyzja rządu jest jednak taka, że rząd powinien zgodzić się na tę treść wersji roboczej umowy wyjścia i zarysu deklaracji politycznej. To decydujący krok, który pozwoli nam posunąć się naprzód i sfinalizować porozumienie w najbliższych dniach – ogłosiła.

Szef KE Jean-Claude Juncker poinformował w środę wieczorem, że w związku ze zdecydowanymi postępami w negocjacjach ws. Brexitu zarekomendował przewodniczącemu Rady Europejskiej Donaldowi Tuskowi zwołanie specjalnego szczytu UE w tej sprawie.
Wcześniej brytyjska premier Theresa May ogłosiła, że jej rząd kolektywnie poparł przyjęcie proponowanego tekstu umowy wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

(pap)

Fot. EPA/ANDY RAIN

Na zdjęciu: - To decydujący krok, który pozwoli nam posunąć się naprzód i sfinalizować porozumienie w najbliższych dniach - oświadczyła brytyjska premier Theresa May.

Komentarze

AXA
Brawo Albion!
2018-11-15 07:48:51
A na koniec Rzad R.P.
Powinien poprosic Anglikow o Kopie... ktora w przyszlosci moze sie rowniez i Polsce - do Polexit... przydac !!
2018-11-14 23:35:13

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
13
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Pierwszy dzień neutralizacji tallboya

Sonda

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie