poniedziałek, 16 września 2019.
Strona główna > Świat > Słony rachunek za Brexit

Słony rachunek za Brexit

Słony rachunek za Brexit
Data publikacji: 2017-11-28 20:52
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-18 22:47
Wywietleń: 1400 302992

Brytyjscy i unijni negocjatorzy osiągnęli porozumienie w sprawie tzw. rachunku za Brexit, co może otwierać drogę do przełomu w negocjacjach w grudniu – pisze we wtorek brytyjski „Daily Telegraph”. Nie ma oficjalnego potwierdzenia tych informacji.

Według tej gazety, powołującej się na „źródła po obu stronach”, osiągnięto wstępne porozumienie (agreement in principle) w sprawie żądanych przez UE 60 miliardów euro.

„Daily Telegraph” pisze, że „dwa źródła potwierdziły, iż warunki uzgodniono na spotkaniu w Brukseli w końcu minionego tygodnia, po intensywnych zakulisowych dyskusjach prowadzonych przez Olivera Robbinsa, głównego brytyjskiego negocjatora ds. Brexitu”.

Gazeta dodaje, że ostateczna suma, „którą celowo pozostawiono otwartą dla interpretacji”, wyniesie od 45 do 55 miliardów euro, w zależności od metodologii przyjętej przez każdą ze stron.

Reuters odnotowuje wypowiedź brytyjskiej osobistości oficjalnej, która oświadczyła, zastrzegając sobie anonimowość, że "nie uznaje tej relacji z negocjacji". Agencja pisze też, że Komisja Europejska odmówiła komentarza.

Brak porozumienia w najbardziej drażliwej politycznie kwestii, czyli "rachunku rozwodowego", jaki Wielka Brytania będzie musiała zapłacić, opuszczając Unię, jest główną przeszkodą w zamknięciu pierwszego etapu rozmów ws. Brexitu.

Dotychczas strony starały się nie wymieniać oficjalnie żadnych konkretnych sum. Z wypowiedzi polityków można było jednak wywnioskować, że szacunki Londynu oscylują wokół 20 mld euro, natomiast Brukseli – 60 mld (o takiej sumie wspominał m.in. szef Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani).

10 listopada po kolejnej rundzie rozmów unijny negocjator ds. Brexitu Michel Barnier oświadczył, że jeśli rozpoczęcie drugiej fazy negocjacji miałoby zostać wpisane w porządek obrad grudniowego szczytu UE, to kwestie rozliczeń finansowych trzeba będzie rozwiązać w przeciągu dwóch tygodni. Zaznaczył, że informacja ta nie ma charakteru ultimatum, lecz jest jedynie praktyczną oceną możliwości przygotowania tej kwestii do rozważenia przez przywódców państw „27” na szczycie 14-15 grudnia.

Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker oświadczył w zeszłym tygodniu, że o tym, czy UE uzna dotychczasowy postęp w rozmowach za wystarczający, by przejść do kolejnego etapu, zdecyduje w dużej mierze wizyta premier Theresy May w Brukseli 4 grudnia.(pap)

Fot. Dariusz GORAJSKI (arch.)

 

Komentarze

Gaweł
I po co ten Brexit? Powinni zrobić nowe głosowanie w UK to pewnie chcieliby zostać w UE.
2017-11-28 21:46:39
i bardzo dobrze
chcieli brexitu to niech teraz płacą
2017-11-28 21:34:26
123
Ciemny lud wersja UK,ciekawe co na to nasze sebixy co tam w duzej mierze pracuja.Polska dla Polaków, Anglia dla Polaków i Anglików buhahahhaha.
2017-11-28 21:21:52

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
12
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Przeszedł II Szczeciński Marsz Równości

Nekrologi

Sonda

Czy popierasz Marsz Równości?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie