Czwartek 21 października 2021r. 
REKLAMA

Bez przełomu ws. Brexitu po pierwszym dniu szczytu UE

Data publikacji: 2018-10-17 23:25
Ostatnia aktualizacja: 2018-10-18 18:22
Bez przełomu ws. Brexitu po pierwszym dniu szczytu UE
 

W środę krótko po godzinie 22, po prawie trzech godzinach rozmów, zakończył się pierwszy dzień szczytu bez przełomu w sprawiei Brexitu. Według źródeł w Brukseli przywódcy nie zdecydowali, czy zwołają dodatkowy szczy unijny w listopadzie. Uzależnili to od postępów w rozmowach.

"Porozumienie, albo jego brak, oto jest pytanie" - napisał na Twitterze po zakończeniu środkowego spotkania szef Parlamentu Europejskiej Antonio Tajani.

Przywódcy są gotowi spotkać się ponownie na dodatkowym szczycie, jednak nie podjęli ostatecznej decyzji, czy do spotkania dojdzie w listopadzie. Uznależnili to od osiągnięcia wystarczającego postępu w negocjacjach, o którym ma poinformować główny negocjator Brexitu Michel Barnier.

Wcześniej po wyjściu z sali Tajani relacjonował, że ton brytyjskiej premier Theresy May podczas spotkania z 27 liderami państw i rządów UE w sprawie Brexitu był pozytywny, jednak co do meritum nie powiedziała ona nic nowego.

Szefowa brytyjskiego rządu - jak relacjonowały źródła unijne - opowiadała przez kwadrans przywódcom UE o brytyjskiej perspektywie negocjacji. Jak wskazywała, ocena sytuacji jest pozytywna ze względu na postęp, który udało się dokonać do tej pory.

Szef PE nie uczestniczy w spotkaniu unijnej 27, ale był na początku szczytu podczas wystąpienia May i jako jedyny przedstawiciel instytucji europejskich wypowiedział się po tuż po przemowie brytyjskiej premier za zamkniętymi drzwiami.

Według źródeł unijnych May miała powiedzieć, że Wielka Brytania jest gotowa rozważyć przedłużenie okresu przejściowego. To najnowszy pomysł, który pojawił się na stole kilkadziesiąt godzin przed szczytem.

Zgodnie z zawartymi jeszcze w marcu ustaleniami miał on trwać prawie dwa lata po wyjściu Wielkiej Brytanii z UE do 31 grudnia 2020 r. W okresie tym wszystkie dotychczasowe zasady, w tym dotyczące swobody przepływu osób, miały obowiązywać.

Unijni przywódcy uznali, że postępy w negocjacjach ws. Breixtu są ciągle niewystarczające - powiedziało PAP źródło unijne. Główny negocjator Michel Barnier ma jednak kontynuować wysiłki, tak by udało się osiągnąć porozumienie.

- Przywódcy potwierdzili pełne zaufanie do głównego negocjatora Michela Barniera i swoją determinację, żeby w kwestii negocjacji mówić jednym głosem. Uznali, że mimo intensywnych negocjacji, nie osiągnięto wystarczającego postępu. Wezwali też unijnego negocjatora, żeby kontynuował wysiłki w celu osiągnięcia porozumienia. Na chwile obecną nie planują zwołania dodatkowego szczytu w sprawie Brexitu w listopadzie - powiedziało PAP źródło unijne.

Nadzwyczajne spotkanie UE27 miało się odbyć w połowie listopada, by zatwierdzić wypracowane wcześniej uzgodnienia. Tych na razie nie ma.

Po trwających trzy godziny rozmowach w Brukseli szefowie państw i rządów uznali, że dodatkowy szczyt nie jest jednak zupełnie wykluczony. Jak poinformowało źródło jest on jednak uzależniony od tego, czy główny negocjator Michel Barnier poinformuje o "decydującym procesie" w rozmowach z Brytyjczykami.

(pap)

Fot. EPA/PIROSCHKA VAN DE WOUW

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

fan
2018-10-18 15:16:12
Na fotografii Macaron obmacuje białego chłopca z Austrii.
Z ta UE... i Brexit-em
2018-10-18 14:08:00
To jest tak, jak z pojsciem do Wojska w latach PRL-u... gdzie najpierw bylo Witamy Was - a po przekroczeniu Bramy Jednostki... Obowiazywalo juz Mamy Was !!

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ