Niedziela 25 lipca 2021r. 
REKLAMA

Prezydent Trump i Nowy York uczcili ofiary zamachów na World Trade Center

Data publikacji: 2017-09-11 21:37
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-18 22:47
Prezydent Trump i Nowy York uczcili ofiary zamachów na World Trade Center
 

W poniedziałek o godz. 8.46 dźwięki dzwonu obwieściły 16. rocznicę ataków terrorystycznych na World Trade Center w Nowym Jorku, gdy w bliźniaczy kompleks uderzył pierwszy z dwóch samolotów. 3,5-godzinna uroczystość zgromadziła tysiące ludzi.

Jak podkreślają komentatorzy, rocznicowe uroczystości nie mają charakteru publicznego, lecz prywatny. Uczestniczą w nich głównie ci, którzy ocaleli, a także krewni i przyjaciele ofiar tragedii z 11 września 2001 roku oraz ratownicy.

Tradycją stało się już odczytywanie w Strefie Zero nazwisk zabitych w atakach kobiet, mężczyzn i dzieci - zarówno tych, którzy zginęli w obydwu gmachach dawnego World Trade Center, jak i członków załogi i pasażerów porwanych przez terrorystów samolotów, które uderzyły w wieże. Wśród nazwisk ofiar wyczytano sześcioro Polaków. Byli to: Anna De Bin (z domu Pietkiewicz), Maria Jakubiak, Dorota Kopiczko, Jan Maciejewski, Łukasz Milewski oraz Norbert Szurkowski.

Mimo upływu czasu także dla innych rocznica ataków to nadal bolesne przeżycie. Wielu krewnych, a były pośród nich dzieci, wspominając swoich bliskich, nie mogło powstrzymać łez. Podkreślali, że myślą o nich każdego dnia, dziękowali ekipom ratunkowym.

Prezydent przed Pentagonem

Prezydent USA Donald Trump złożył hołd 2977 ofiarom ataków terrorystycznych występując przed Pentagonem. Powiedział, że 16 lat temu te ataki "zmieniły świat i zmieniły każdego z nas".

Trump, który po raz pierwszy przewodniczył obchodom upamiętniającym ofiary zamachów terrorystycznych dokonanych przez islamskich fanatyków 11 września 2001 r., powiedział, że ataki te "otworzyły nasze oczy na czeluści zła, z jakimi mamy do czynienia".

Prezydent obiecał zgromadzonym przed Pentagonem, w tym rodzinom i bliskim 184 Amerykanów - pracowników resortu obrony, pasażerów i załogi samolotu, który wbił się w ten budynek - że zrobi wszystko, aby zapewnić bezpieczeństwo Amerykanom.

"Terroryści na tej bardzo dużej Ziemi nie mają żadnego miejsca do ukrycia się" - ostrzegł amerykański prezydent.

Trump w przemówieniu ani razu nie użył często stosowanego przez niego podczas kampanii wyborczej terminu "radykalny islamski terroryzm", który zdaniem doradców prezydenta, w tym doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego H.R. McMastera, nie jest "politycznie pomocny".

(PAP)

Fot. PAP/EPA/MICHAEL REYNOLDS

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Nowy York???
2017-09-12 16:55:07
A cóż to za dziwaczny język? W Kurierze polskiego zapomnieli? Wstyd!!!
I dodatkowo...
2017-09-12 12:22:39
Rowniez Australia, jak i Japonia oraz Korea Poludniowa !!
Od dnia 11.09.2001 roku...
2017-09-12 02:47:06
Tak Cala Ameryka Polnocna, jak i Poludniowa oraz Cala Europa - NIE dla Is-lamu !!!

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ