Niedziela 25 lipca 2021r. 
REKLAMA

Hołd ofiarom w rocznicę ataków

Data publikacji: 2015-09-11 20:06
Ostatnia aktualizacja: 2018-09-12 11:54
Hołd ofiarom w rocznicę ataków
 

Podobnie jak miliony Amerykanów prezydent Barack Obama uczcił w piątek minutą ciszy pamięć ofiar zamachów z 11 września 2001 r.

Prezydent wraz z żoną Michelle wziął udział w skromnej uroczystości w ogrodach Białego Domu, nad którym flagę opuszczono do połowy masztu. Towarzyszyli mu współpracownicy, w tym doradczyni ds. bezpieczeństwa narodowego Susane Rice.

Minuta ciszy zapanowała tam - oraz wielu innych miejscach USA - dokładnie o godzinie 8.46 czasu lokalnego, bo właśnie o tej godzinie pierwszy z porwanych samolotów 14 lat temu uderzył w gmach World Trade Center w Nowym Jorku. W zamachach z 11 września w Nowym Jorku i Waszyngtonie zginęło blisko 3 tys. osób.

"Czternaście lat po zamachach terrorystycznych z 11 września, czcimy pamięć tych, których straciliśmy. Oddajemy hołd tym, którzy służą krajowi, by zapewnić nam bezpieczeństwo. Jesteśmy silniejsi niż kiedykolwiek" - napisał Obama na Twitterze.

W Nowym Jorku tradycyjna ceremonia odbyła się w miejscu, gdzie stały dwie wieże WTC, w obecności burmistrza Billa de Blasio i jego dwóch poprzedników: Rudolpha Giulianiego i Michaela Bloomberga. Po minucie ciszy wyczytano nazwiska wszystkich ofiar zamachów. W Pentagonie minister obrony Ashton Carter złożył wieniec z białych kwiatów w miejscu, w które uderzył jeden z czterech samolotów porwanych przez terrorystów. Na fasadzie budynku wywieszono tam amerykańską flagę ogromnych rozmiarów. W Shanksville w Pensylwanii, gdzie na ziemię spadł czwarty porwany samolot (jego celem miał być prawdopodobnie Kapitol) zainaugurowano muzeum i miejsce pamięci.

(pap)

Na zdjęciu: Róża wetknięta w miejscu, gdzie stały kiedyś dwie wieże WTC, a teraz na pamiątkowych płytach wymienione są nazwiska ofiar. W tle One World Trade - wieżowiec, który powstał w miejsce biurowców.

Fot. EPA/JUSTIN LANE

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Jasnowidz,
2015-09-12 08:54:10
Jestesmy silniejsi niz kiedykolwiek - napisal Obama na Twitrze ! Tak mozy Wy tam w dalekiej Ameryce Polnocnej... (?) ale nie My tu w UE, ktora dzieki Unijnym Politykow w Brukseli, narzuca Nam na sile przyjmowanie na razie CYWILNYCH JESZCZE Islamistow... "jako rzekomych" ale tylko do pewnego czasu... "Chrzescijan" ! !

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ