czwartek, 27 lutego 2020.
Strona główna > Świat > Hołd ofiarom w rocznicę ataków

Hołd ofiarom w rocznicę ataków

Hołd ofiarom w rocznicę ataków
Data publikacji: 2015-09-11 20:06
Ostatnia aktualizacja: 2018-09-12 11:54
Wywietleń: 1869 19897

Podobnie jak miliony Amerykanów prezydent Barack Obama uczcił w piątek minutą ciszy pamięć ofiar zamachów z 11 września 2001 r.

Prezydent wraz z żoną Michelle wziął udział w skromnej uroczystości w ogrodach Białego Domu, nad którym flagę opuszczono do połowy masztu. Towarzyszyli mu współpracownicy, w tym doradczyni ds. bezpieczeństwa narodowego Susane Rice.

Minuta ciszy zapanowała tam - oraz wielu innych miejscach USA - dokładnie o godzinie 8.46 czasu lokalnego, bo właśnie o tej godzinie pierwszy z porwanych samolotów 14 lat temu uderzył w gmach World Trade Center w Nowym Jorku. W zamachach z 11 września w Nowym Jorku i Waszyngtonie zginęło blisko 3 tys. osób.

"Czternaście lat po zamachach terrorystycznych z 11 września, czcimy pamięć tych, których straciliśmy. Oddajemy hołd tym, którzy służą krajowi, by zapewnić nam bezpieczeństwo. Jesteśmy silniejsi niż kiedykolwiek" - napisał Obama na Twitterze.

W Nowym Jorku tradycyjna ceremonia odbyła się w miejscu, gdzie stały dwie wieże WTC, w obecności burmistrza Billa de Blasio i jego dwóch poprzedników: Rudolpha Giulianiego i Michaela Bloomberga. Po minucie ciszy wyczytano nazwiska wszystkich ofiar zamachów. W Pentagonie minister obrony Ashton Carter złożył wieniec z białych kwiatów w miejscu, w które uderzył jeden z czterech samolotów porwanych przez terrorystów. Na fasadzie budynku wywieszono tam amerykańską flagę ogromnych rozmiarów. W Shanksville w Pensylwanii, gdzie na ziemię spadł czwarty porwany samolot (jego celem miał być prawdopodobnie Kapitol) zainaugurowano muzeum i miejsce pamięci.

(pap)

Na zdjęciu: Róża wetknięta w miejscu, gdzie stały kiedyś dwie wieże WTC, a teraz na pamiątkowych płytach wymienione są nazwiska ofiar. W tle One World Trade - wieżowiec, który powstał w miejsce biurowców.

Fot. EPA/JUSTIN LANE

Komentarze

Jasnowidz,
Jestesmy silniejsi niz kiedykolwiek - napisal Obama na Twitrze ! Tak mozy Wy tam w dalekiej Ameryce Polnocnej... (?) ale nie My tu w UE, ktora dzieki Unijnym Politykow w Brukseli, narzuca Nam na sile przyjmowanie na razie CYWILNYCH JESZCZE Islamistow... "jako rzekomych" ale tylko do pewnego czasu... "Chrzescijan" ! !
2015-09-12 08:54:10

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
5
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Lanie betonu na węźle Łękno

Nekrologi

Sonda

Czy popierasz decyzję radnych o wydzierżawieniu gruntu kościołowi na osiedlu „Nad Rudzianką”?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie