poniedziałek, 23 lipca 2018.
Strona główna > Świat > Polska przeciwko IS

Polska przeciwko IS

Polska przeciwko IS
Data publikacji: 2015-12-03 23:02
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-18 22:46
Wywietleń: 1418 45070

Polskie ministerstwo obrony prowadzi rozmowy o możliwości wsparcia przez Polskę koalicji przeciwko Państwu Islamskiemu (IS) - poinformował minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski. Dodał, że nie oczekuje się od Polski wsparcia wojskowego.

Po zakończeniu dwudniowego spotkania szefów dyplomacji państw NATO w Brukseli Waszczykowski poinformował, że amerykański sekretarz stanu John Kerry apelował o wsparcie koalicji przeciwko Daesz (Daesh - arabski akronim Państwa Islamskiego).

- Toczą się rozmowy z naszym ministerstwem obrony na temat ewentualnego wsparcia koalicji przeciwko Daesz. Jeśli pojawią się jakieś konkretne propozycje i będziemy mogli na nie odpowiedzieć pozytywnie, jakimś wsparciem materiałowym, to na pewno pomożemy - powiedział Waszczykowski. Dodał, że "nie ma oczekiwania, by Polska czy inne kraje Europy Środkowej" w znaczący sposób zaangażowały się wojskowo w działania tej koalicji.

- Na pewno będziemy wymieniać się informacjami wywiadowczymi i politycznymi. Wszystko inne zależy od możliwości ministerstwa obrony i wiem, że minister obrony Antoni Macierewicz już takie rozmowy prowadzi - powiedział Waszczykowski. - Sekretarz stanu USA poinformował, że jest postęp w rozmowach. Udało się do stołu obrad na temat rozwiązania problemu - nie tylko konfliktu syryjskiego, ale też problemu Daesz - doprosić Rosję oraz Arabię Saudyjską. Był apel, by tę koalicję wesprzeć.

Zastrzegł, że "musimy znać więcej szczegółów: czy to tylko koalicja polityczna czy pójdą za tym jakieś rozwiązania wojskowe".

- Popieramy każdy sposób politycznego rozwiązania kryzysu syryjskiego, jak i problemu Daesz. Natomiast my mówimy otwarcie, że nasze możliwości wsparcia wojskowego są ograniczone ze względu na konflikt, jaki toczy się za wschodnimi granicami Polski. Główna uwaga musi być skierowana na ten konflikt - podkreślił. (pap)

 

Na zdjęciu: Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski
Fot. EPA/OLIVIER HOSLET

Komentarze

Ronald,
Hmm..., a co powaznego zrobiono do tej PO-ry przez ostatnie 7 lat ? Teraz jak juz zaczelo sie faktycznie "powaznie palic" to dopiero sie studnie kopie ??
2015-12-04 00:13:16

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
17
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Potańcówka w szczecińskiej Różance
Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy