wtorek, 26 stycznia 2021r.

Rosja ma dowody

Data publikacji: 2015-12-03 16:24
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-24 22:13
Rosja ma dowody
Prezydent Rosji Władimir Putin Fot. EPA/SERGEI ILNITSKY  

Ministerstwo obrony Rosji oświadczyło, że ma dowody na to, iż Turcja jest głównym odbiorcą ropy naftowej z terenów opanowanych przez Państwo Islamskie (IS), a prezydent Recep Tayyip Erdogan i jego rodzina czerpią korzyści z nielegalnego handlu surowcem.

Moskwa i Ankara prowadzą wojnę na słowa od zeszłego tygodnia, gdy za wkroczenie w przestrzeń powietrzną Turcji myśliwce tureckie zestrzeliły rosyjski bombowiec prowadzący naloty w Syrii.

Przedstawiciele rosyjskiego resortu poinformowali, że znają trzy trasy, którymi ropa IS trafia do Turcji. Powoływali się na zdjęcia satelitarne przedstawiające konwoje cystern, które jadą z ropą w stronę Turcji i przekraczają granicę. Zapowiedzieli również, że w przyszłym tygodniu zaprezentują informacje na temat pomocy udzielanej bojownikom przez Turcję.

- Turcja jest głównym konsumentem ropy kradzionej jej prawowitym właścicielom - Syrii i Irakowi - powiedział wiceminister obrony Anatolij Antonow. Zdaniem resortu dotychczasowe ataki przyczyniły się do zmniejszenia o połowę nielegalnego obrotu ropą przez IS, które zarabia na tym ok. 2 mld dolarów rocznie.

W odpowiedzi na te oskarżenia Erdogan już wcześniej zapewniał, że jego kraj pozyskuje ropę wyłącznie z legalnych źródeł. Zażądał, by prezydent Władimir Putin przedstawił dowody i zapowiedział, że poda się do dymisji, jeśli rosyjskie zarzuty się potwierdzą.

(pap)

Na zdjęciu: Prezydent Rosji Władimir Putin
Fot. EPA/SERGEI ILNITSKY

 

Komentarze

polityk
2015-12-05 20:19:51
Jeżeli rzeczywiście rosyjski samolot wtargnął na terytorium Turcji, to dobrze że został zestrzelony.W tym wypadku protesty premiera Turcji o naruszenie granic państwowych należy uznać za uzasadnione. Ale jak należy potraktować Turcję, że krótko potem sama wtargnęła na teren suwerennego państwa, jakim jest Irak? Czyżby działało tu prawo Kalego? Chyba tak i dotyczy to nie tylko tej części świata. Każda polityka, to największa ....
Kwestia czasu,
2015-12-04 01:13:54
Czas pokaze Komu w koncu bedzie mozna uwierzyc i zawierzyc... ??

Dodaj komentarz

HEJT STOP


Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ