Środa 01 grudnia 2021r. 
REKLAMA

Farba na polskim konsulacie we Lwowie

Data publikacji: 2017-02-08 15:24
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-18 22:47
Farba na polskim konsulacie we Lwowie
Siedziba polskiego konsulatu we Lwowie Fot. http://www.lwow.msz.gov.pl  

Nieznani sprawcy obrzucili czerwoną farbą siedzibę polskiego konsulatu we Lwowie na zachodzie Ukrainy i pozostawili napis „Nasza ziemia” na jego parkanie – doniosły w środę (8 lutego) ukraińskie media. Informacje te potwierdził ambasador RP w Kijowie Jan Piekło.

– Na parkanie przy konsulacie namalowano napis „Nasza ziemia”. Zdaje się, że napis jest niedokończony, bo nie wiadomo do końca, o co tu chodzi. Sprawcy zostali prawdopodobnie spłoszeni i uciekli. Na nagraniach z kamery widać dwie osoby – powiedział i zaznaczył, że na incydent od razu zareagowała strona ukraińska, a do konsula generalnego we Lwowie Wiesława Mazura zadzwonił gubernator obwodu lwowskiego Ołeh Syniutka.

– Wyraził ubolewanie i zadeklarował współpracę przy wykryciu sprawców. Jednocześnie zadeklarował pomoc przy usuwaniu tego napisu – przekazał Piekło.

Jest to już kolejne tego rodzaju zdarzenie na Ukrainie w ostatnim czasie. W styczniu doszło do zniszczenia pomnika Polaków pomordowanych w 1944 roku we wsi Huta Pieniacka przez oddziały ukraińskiej dywizji SS-Galizien. Znajdujący się tam krzyż został wysadzony w powietrze, a tablice z nazwiskami ofiar zamalowano farbą. W styczniu także wymazano czerwoną farbą polską i ukraińską część cmentarza ofiar NKWD w Bykowni, na którym znajduje się cmentarz polskich ofiar zbrodni katyńskiej. Władze Ukrainy uznały to za prowokacje, wymierzone w stosunki z Polską.

– Te incydenty są tak samo antypolskie, jak i antyukraińskie i władze ukraińskie mają tego świadomość. Podkreślają one, że Huta Pieniacka, Bykownia, a teraz Lwów to działania wymierzone w dobrą współpracę i w nasze dobre, wzajemne relacje. Sprawcom chodzi o to, by się one popsuły. Chcą doprowadzić do sytuacji, w której Polacy i Ukraińcy będą się o to nawzajem obwiniać – oświadczył Piekło.

(pap) 

Na zdjęciu: Siedziba polskiego konsulatu we Lwowie

Fot. http://www.lwow.msz.gov.pl

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

A PO Ciszy...
2017-02-09 22:59:18
A moze to Cisza przed Burza...???
Cisza
2017-02-09 17:33:37
Co Was tak pismaki zamurowało, przecież to nasi przyjaciele z .. UPA.
Dalej wsio na "Czerwono"...
2017-02-09 12:02:56
A moze sa to "wyslancy" z Krymu czy Rejonu Doniecko-Luganskiego ??? Gdzie o "sprawcach" oblania rowniez czerwona farba - Siedziby Szczecinskiego PiS-u juz nie wspomne !!

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA