Obywatele oczekują od UE działań zapewniających, że międzynarodowe korporacje płacą sprawiedliwe podatki na jej terenie – podkreślają europosłowie. Zarówno kraje OECD jak i Unia Europejska starają się nadążyć za globalizacją i cyfryzacją.
Podczas grudniowej debaty w PE nt. unikania opodatkowania przez korporacje skupiono się na międzynarodowych wysiłkach pod auspicjami Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) w kierunku unowocześnienia przepisów o podatkach od przedsiębiorstw, aby nadążyć za wyzwaniami stawianymi przez globalizację i rewolucję cyfrową.
W połowie grudnia posłowie do PE przyjęli rezolucję mówiącą, że Unia powinna w pełni zaangażować się w działania międzynarodowe, ale jednocześnie powinna być gotowa do działań na szczeblu unijnym, jeśli plany globalne zawiodą. Nie trzeba już budować fabryk, zatrudniać pracowników ani nawet transportować towarów za granicę, aby zarabiać pieniądze w danym kraju, ponieważ duże firmy coraz częściej polegają na cyfrowych modelach biznesowych. Jednak obecne zasady opodatkowania przedsiębiorstw nakładają na firmy obowiązek płacenia podatków w danym kraju tylko wtedy, gdy są tam fizycznie obecne. Ponadto, duże firmy często mają liczne filie i mogą przekierować dochody do miejsc o najniższych stawkach podatkowych. To z kolei zachęca kraje do oferowania korporacjom korzystniejszych warunków podatkowych, co pozbawia inne kraje dochodów z podatków.
Obecnie, 135 krajów negocjuje w ramach OECD rozwiązanie problemów dotyczących opodatkowania firm bez fizycznej obecności oraz ustalenie minimalnej stawki podatkowej, aby zapobiec szkodliwej konkurencji podatkowej.
Podczas debaty w PE wielu europosłów wyraziło pogląd, że zapewnienie płacenia odpowiednich podatków przez korporacje to kwestia sprawiedliwości.
– Podczas gdy obywatele, konsumenci i małe firmy płacą swoją część przy efektywnych stawkach podatkowych wynoszących 40 proc. lub więcej, wiele dużych międzynarodowych korporacji tego nie robi – zauważyła włoska europosłanka Irene Tinagli, przewodnicząca parlamentarnej Komisji Spraw Gospodarczych.
Podkreśliła, że według badań, 40 proc. zysków dużych firm jest przekierowywanych do rajów podatkowych.
– Obecny międzynarodowy system podatkowy (...) zwiększa nierówności i nakłada większość obciążeń podatkowych na mniej mobilnych podatników - pracowników i konsumentów. To po prostu niesprawiedliwe – powiedziała.
Hiszpański europoseł Luis Garicano przedstawił dane pokazujące, że firma Apple zapłaciła w Hiszpanii od rocznego dochodu w wysokości 320 milionów euro jedynie 4 mln euro podatku. Z kolei firma Netflix tylko 3,1 tys. euro.
– Jak mamy finansować nasze państwa opiekuńcze jeśli ci, co zarabiają więcej, nie dokładają się do ich utrzymania? Stoimy w obliczu tych wyzwań uzbrojeni w przepisy z XIX wieku – zaznaczył.
Unijny komisarz ds. gospodarki Paolo Gentiloni powiedział, że UE jest zdecydowana dojść do międzynarodowego porozumienia w tej sprawie i zapewnił europosłów, że Komisja Europejska jest gotowa do działania w każdym przypadku.
– Jeśli do 2020 r. na szczeblu międzynarodowym nie zostanie osiągnięte porozumienie lub będzie ono ograniczone, jest jasne jak słońce, że nadal będą istnieć silne przesłanki do działania na szczeblu UE i że Komisja będzie działać na tej podstawie – powiedział.
Kurier PAP
Fot. European Union 2012 - EP