Czwartek 11 sierpnia 2022r. 
REKLAMA

PIT, CIT i VAT zapłacisz na mikrorachunek podatkowy

Data publikacji: 2020-01-02 07:49
Ostatnia aktualizacja: 2020-03-25 16:12
PIT, CIT i VAT zapłacisz na mikrorachunek podatkowy
 

Od nowego roku  PIT, CIT i VAT zapłacimy do urzędu skarbowego wyłącznie na indywidualny rachunek podatkowy, tzw. mikrorachunek podatkowy. Numer swojego można sprawdzić w dowolnym momencie w ciągu roku, korzystając z generatora dostępnego na stronie podatki.gov.pl lub w każdym US.

Indywidualny rachunek podatkowy, tzw. mikrorachunek podatkowy, to nowe uproszczenie, przygotowane przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową. Dzięki niemu będziemy mieć swój jeden, stały, indywidualny rachunek do wpłat podatków PIT, CIT i VAT. Wpłacimy tam także odsetki za zwłokę powstałe od zaległości podatkowych z tytułu PIT, CIT i VAT oraz koszty upomnienia. Podatki inne niż PIT, CIT i VAT, np. akcyza czy PCC, wpłacimy na dotychczasowych zasadach, czyli na rachunki podatkowe urzędów skarbowych. Tak samo wpłacimy też podatek, jeśli rozliczamy się na karcie podatkowej oraz VAT-14 i VAT w imporcie. Również wpłaty za mandaty karne uregulujemy tak jak dotąd, tj. na rachunek wskazany na bloczku mandatowym.

Numer mikrorachunku w każdej chwili można wygenerować na stronie podatki.gov.pl, np. tuż przed dokonaniem przelewu podatkowego. Ważne, by przed skorzystaniem z mikrorachunku upewnić się, że został poprawnie wygenerowany. Można sprawdzać go wielokrotnie - zawsze wygeneruje się ten sam numer mikrorachunku, który został nadany tylko nam i zawiera m.in. nasz PESEL lub NIP. 

Aby sprawdzić swój numer mikrorachunku, wystarczy podać:

* PESEL, jeśli jesteś osobą fizyczną: nie prowadzisz działalności gospodarczej lub nie jesteś zarejestrowanym podatnikiem VAT;

* NIP, jeśli: prowadzisz działalność gospodarczą lub jesteś podatnikiem VAT
lub jesteś płatnikiem podatków, składek na ubezpieczenie społeczne i/lub zdrowotne.

Jeżeli jest się osobą fizyczną i będzie się mieć do zapłaty podatek z rozliczenia rocznego PIT za 2019 r., to przed jego zapłatą należy się upewnić, że zna się numer swojego mikrorachunku podatkowego. Można go sprawdzić w każdej chwili w generatorze. Pamiętajmy, że mikrorachunek podatkowy służy tylko do wpłat podatku. Zwroty nadpłat będą realizowane na dotychczasowych zasadach, czyli np. na nasz ROR.

Generator mikrorachunku podatkowego działa całodobowo, dzięki temu swój numer można sprawdzić w każdym czasie i miejscu (np. korzystając z telefonu czy tabletu), a także w w dowolnym urzędzie skarbowym. Ponadto jego wygenerowanie i prowadzenie jest całkowicie bezpłatne. Numer nadawany jest każdemu podatnikowi i płatnikowi automatycznie – to znaczy, że nie wymaga składania żadnych wniosków do urzędu. Numer sprawdza się w generatorze na stronie podatki.gov.pl.

- Nie korzystaj z żadnych innych stron internetowych lub np. numerów rachunków otrzymanych e-mailem lub SMS-em. Mogą być one próbą wyłudzenia- przestrzega Ministerstwo Finansów.

Dzięki mikrorachunkowi podatkowemu:

* w wygodny i prosty sposób zapłacisz PIT, CIT i VAT na jeden, stały, indywidualny mikrorachunek podatkowy - nie będziesz już wybierać oddzielnych rachunków,

* szybko sprawdzisz numer mikrorachunku podatkowego w każdym miejscu i czasie,
jeśli przeprowadzisz się lub zmienisz siedzibę firmy, dalej będziesz posługiwać się tym samym mikrorachunkiem podatkowym,

* nie będziesz już szukać obowiązujących numerów rachunków urzędów skarbowych i ograniczysz liczbę omyłkowych przelewów na niewłaściwe konto,

* mikrorachunek podatkowy zapewni szybszą obsługę płatności PIT, CIT i VAT. Szybciej otrzymasz potrzebne ci zaświadczenia, np. o niezaleganiu w podatkach.

Więcej informacji na temat mikrorachunku podatkowego na stronie podatki.gov.pl.

Dotychczasowe rachunki urzędów skarbowych do wpłat PIT, CIT i VAT były aktywne do 31 grudnia 2019 r.

(g)

Fot. KAS

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA