Niedziela 02 października 2022r. 
REKLAMA

Paryżanie zbierają się mimo ostrzeżeń policji

Data publikacji: 2015-11-14 21:15
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-18 22:46
Paryżanie zbierają się mimo ostrzeżeń policji
Fot. EPA / PAP/ MALTE  

Paryżanie zbierają się w sobotę wieczorem na Placu Republiki w centrum miasta, by oddać hołd ofiarom piątkowych zamachów w mieście. Zapalają znicze i składają kwiaty. Przychodzą mimo policyjnych ostrzeżeń przed gromadzeniem się w miejscach publicznych.

"Nie boimy się" - to hasło najczęściej pojawia się na pozostawianych wraz z kwiatami prowizorycznych papierowych transparentach. Wśród ludzi zgromadzonych pod statuą Republiki czasem dochodzi do spontanicznych dyskusji o piątkowych wydarzeniach. Z rąk terrorystów z Państwa Islamskiego zginęło 129 osób, w tym 89 w sali koncertowej Bataclan nieopodal placu Republiki.

"Trzeba deportować wszystkich, którzy mogą być niebezpieczni! Policja ma ich kartoteki. Terrorystów trzeba likwidować! - krzyczał młody mężczyzna. Drugi, starszy, przekonywał go: "To oznaczałoby, że robilibyśmy dokładnie to samo, co terroryści!" Kobieta z tłumu dodaje: "Terrorystom chodzi tylko o to, żeby nas podzielić!".

To właśnie z placu Republiki w styczniu br. wyruszył wielki marsz milczenia po zamachach na redakcję pisma "Charlie Hebdo". Po kolejnych w tym roku atakach ludzie przyszli w to samo miejsce. Jednak tym razem jest ich dużo mniej. Władze ostrzegały przed gromadzeniem się w miejscach publicznych ze względu na utrzymujące się zagrożenie terrorystyczne.

"Policjanci namawiali nas przez megafony, byśmy się rozeszli. Ale zostaliśmy, bo trudno w takich chwilach siedzieć w domu" - powiedział Francois Sitbon, jeden z uczestnik spontanicznego wiecu. "Politycy nie mają dość odwagi i często nie wiedzą, co robią" - dodaje.

Jego towarzysz wzrusza ramionami: "A co władze mogą zrobić? Środki bezpieczeństwa nie są skuteczne. To drugi zamach w ciągu roku. Problem jest gdzie indziej i jest o wiele bardziej skomplikowany" - mówi Michel Sitbon.

Ludzie przychodzą też w pobliże sali koncertowej i zostawiają kwiaty i znicze pod policyjnymi barierkami. Leży tam też wieniec z biało-czerwoną wstęgą z napisem "Rzeczpospolita Polska".

Mieszkający kilka przecznic dalej Antoine przyszedł w to miejsce z dwojgiem małych dzieci. "Miałem taka potrzebę, żeby jakoś poradzić sobie z tą sytuacją. Jesteśmy w szoku" - przyznaje w rozmowie z PAP. "Do zamachu doszło w tej samej okolicy, co w styczniu. Mieszkamy tu i już w minionych miesiącach było bardzo trudno. W ogóle nie czujemy się bezpiecznie" - dodał.

"Musimy walczyć z Państwem Islamskim. To nie może nas powstrzymać, nie możemy dać się zastraszyć" - powiedział Antoine. Nie wierzy on, że francuskie społeczeństwo da się podzielić. "Muzułmanie to dobrzy ludzie, a zamachowcy to szaleńcy" - mówi.

(PAP) 

Na zdjęciu: Członkowie irlandzkiej grupy rockowej U2: Bono, David Howell Evans i Adam Clayton, składają kwiaty w hołdzie dla ofiar ataków terrorystycznych w Paryżu, pod teatrem Bataclan w Paryżu.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Prawdopodobnie,
2015-11-15 21:56:16
Gdyby taki atak mial miejsce w USA, to widzowie posiadajacy bron palna, sami by tych IS-lamistow na miejscu bardzo szybko powybijali i nie bylo by az tyle Ofiar ??
Krotkie PO-dsumowanie...,
2015-11-15 11:49:43
A ciekawe ilu... i Kto... teraz odpowie tak w UE w Brukseli, jak i Rzadzacy we Francji... za ten zaistnialy kolejny stan rzeczy ? Politycy w co niektorych Krajach UE zle Rzadza... a zwykla ludnosc ponosi za to swoje niewinne kolejne Ofiary ! !

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA