poniedziałek, 25 czerwca 2018.
Strona główna > Świat > Partnerstwo polsko-chińskie

Partnerstwo polsko-chińskie (akt. 1)

Partnerstwo polsko-chińskie
Data publikacji: 2016-06-20 16:07
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-18 22:46
Wywietleń: 2081 139995

Prezydent Andrzej Duda i przewodniczących ChRL Xi Jinping zgodzili się, że Polska może odgrywać ważną rolę na szlaku handlowym Chiny-UE. Polska wiele projektów gospodarczych i inwestycyjnych chciałaby realizować wspólnie z Chinami - zapewniła premier Beata Szydło.

Podczas poniedziałkowej (20 czerwca) wizyty Xi w Polsce podpisano szereg międzyrządowych porozumień ws. inwestycji infrastrukturalnych, m.in. chińskiego projektu "Jedwabnego Szlaku", wymiany handlowej oraz współpracy naukowej i kulturalnej. Szefowie państw Polski i Chin podpisali oświadczenie o ustanowieniu wszechstronnego, strategicznego partnerstwa między Polską a Chinami. Podkreślono w nim, że oba państwa zbudowały wzajemne zaufanie polityczne, które umożliwia regularną i otwartą wymianę poglądów na wysokim szczeblu politycznym. Polska i Chiny deklarują w niej m.in. działania na rzecz promocji współpracy w ramach polskiego Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju i chińskiej "Inicjatywy Pasa i Szlaku".

Polska bramą do Europy

- Mam nadzieję, że Polska stanie się bramą do Europy dla Chin, nie tylko pod względem symbolicznym, ale przede wszystkim faktycznie pod względem gospodarczym, że będą realizowane wspólne inwestycje, że będzie realizowana współpraca, która umożliwi wykorzystanie naszego potencjału portowego - powiedział prezydent Andrzej Duda. Podkreślił, że Polska jako jedyny kraj Europy Środkowo-Wschodniej należy do członków założycieli Azjatyckiego Banku Inwestycji Infrastrukturalnych (AIIB) i jego udziałowców.

- Jestem przekonany, że Polska może dalej odgrywać bardzo ważną rolę w połączeniu między Chinami a Europą. Rezultaty rozmów bardzo przyczyniają się do rozwoju polsko-chińskich relacji - ocenił przewodniczący ChRL Xi. Jesteśmy gotowi pracować nad podnoszeniem poziomu relacji chińsko-polskich, by stały się klasycznym modelem przyjaznej współpracy między państwami - podkreślił.

Premier Beata Szydło mówiła, że z wizytą przewodniczącego Xi Polska wiąże duże nadzieje.

- Mamy wiele projektów gospodarczych, inwestycyjnych, które chcielibyśmy wspólnie realizować. Polska jest państwem, które bardzo szybko się rozwija, które ma wiodącą rolę w regionie. Naszą ambicją jest, aby program rozwoju gospodarczego, który został przyjęty przez rząd przyczynił się do tego, żeby rozwój naszego państwa był jeszcze szybszy - powiedziała.

Podpisano dokumenty dwustronne

W obecności prezydentów podpisano szereg dokumentów dwustronnych. Wśród nich jest m.in. memorandum o porozumieniu ws. wspólnego sformułowania założeń dwustronnego planu współpracy między rządami Polski i Chin. Podpisano także: memorandum ws. utworzenia Komitetu Sterującego ds. Współpracy Przemysłowej; memorandum o porozumieniu w zakresie rozwoju obszarów łączności informacyjnej „Jedwabny Szlak”, memorandum o porozumieniu ws. wzmocnienia współpracy inwestycyjnej w zakresie infrastruktury logistycznej oraz memorandum o współpracy w obszarze zdrowia zwierząt i roślin oraz bezpieczeństwa żywności. Podpisano także umowę między rządami Polski i Chin o wzajemnym uznawaniu dyplomów ukończenia studiów i tytułów zawodowych w szkolnictwie wyższym, a także protokół o współpracy kulturalnej między ministerstwami kultury Chin i Polski na lata 2016-2019.

Podczas otwarcia Międzynarodowego Forum Nowego Jedwabnego Szlaku oraz IV Polsko-Chińskiego Forum Regionów, prezydent Andrzej Duda powiedział, że wierzy, że impuls polityczny, pokazanie otwarcia politycznego na współpracę biznesową z Chinami wpłyną na śmiałą i skuteczną realizację zawieranych porozumień, umów i memorandów. Wicepremier, minister rozwoju Mateusz Morawiecki podkreślał, że celem Polski jest poprawa bilansu handlowego między Polską a Chinami. Jak przyznał, zrównanie go nie jest łatwe, natomiast - jak mówił - chciałby zmniejszać tę różnicę tak, by Polska znajdowała w Chinach chłonny rynek zbytu. Wskazał, że dziś importujemy za 20 mld dolarów, a eksportujemy za 2 mld. Minister rozwoju podkreślił, że w jak największym stopniu chcielibyśmy wykorzystać "duży apetyt" Chin do inwestycji w ramach koncepcji jednego szlaku, jednego pasa, czyli odtworzenia dawnego szlaku jedwabnego, gdzie jest duży potencjał w rozwoju infrastruktury.

W poniedziałek do Warszawy przyjechał pociąg towarowy z Chin do Polski, po raz pierwszy opatrzony logo "China Railway Express". Pociąg po 12 dniach podróży wjechał na terminal PKP Cargo. W liczącym 22 wagonów składzie przyjechały części samochodowe i elektronika z Chin. (pap)

Fot. PAP/Jacek Turczyk

Komentarze

Jarun
Chińczycy powiedzieli, że Polska ma stanowić bazę wypadową na Europę Zachodnią. Jednym słowem zrobią melinę, gdzie szemrany towar (bez wymaganych w świecie atestów)będzie rozprowadzany po Europie. Chiny nie traktują Polski poważnie.
2016-06-22 09:15:22
Czytelnik Łukasz
To nie socjalizm tylko nowy Szlak Jedwabny. Kto się podłączy, ten wygra. Poczytaj głąbie zanim zabździsz.
2016-06-21 11:37:20
Spotkało się dwóch komuchów
i budują nowy socjalizm
2016-06-20 20:37:45

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
14
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

60-lecie SM Śródmieście
Strefa kibicowała naszym
Odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy