czwartek, 19 lipca 2018.
Strona główna > Akcje Kuriera > Kurier Morski > Polskie porty na Jedwabnym Szlaku?

Polskie porty na Jedwabnym Szlaku?

Polskie porty na Jedwabnym Szlaku?
Data publikacji: 2016-03-24 13:39
Ostatnia aktualizacja: 2016-03-24 13:39
Wywietleń: 1244 125744

Czy powstanie nowy jedwabny szlak, a na jego trasie znajdą się polskie porty? Być może. Na razie nasi decydenci rozmawiają na ten temat z Chińczykami. Najpierw z wizytą w Państwie Środka był prezydent Andrzej Duda, ostatnio zaś Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, spotkał się z Xu Jianem, Ambasadorem Chińskiej Republiki Ludowej w Polsce.

„Jeden Pas i Jeden Szlak” to inicjatywa ogłoszona przez Prezydenta Chin Xi Jinpinga w 2013 r., która zakłada m.in. rozwój euroazjatyckich korytarzy transportowych. Jest ona bezpośrednim nawiązaniem do starożytnego Jedwabnego Szlaku - informuje resort gospodarki morskiej. W inicjatywie uczestniczą Chiny i 16 państw - także z Europy środkowo-wschodniej.

Jednym z projektów współczesnego Jedwabnego Szlaku, który ostatnio zaprezentowali Chińczycy, jest współpraca z naszym regionem i rozwój portów morskich położonych nad morzami: Adriatyckim, Czarnym, Bałtyckim.

- Intencją Chin jest wsparcie dla rozwoju środkowoeuropejskich portów morskich poprzez promowanie konkretnych projektów z udziałem chińskich przedsiębiorstw i banków. Działania będą skoncentrowane na przemyśle oraz tworzeniu i wspieraniu klastrów technologiczno-przemysłowych – poinformował ambasador Xu (za portalem www.mgm.gov.pl).

Minister Gróbarczyk zaznaczył, że stronę chińską mogą zainteresować nie tylko polskie porty ale i projekty związane z przywracaniem żeglowności polskich rzek: Odry i Wisły.

- Są to projekty długoterminowe, które wymagają dużego nakładu środków finansowych oraz pracy. Jestem jednak przekonany, że z uwagi na doświadczenia chińskie w żegludze śródlądowej oraz kontekst inicjatywy „Jeden Pas i Jeden Szlak”, jest to potencjalny obszar polsko-chińskiej współpracy – zaznaczył szef resortu.

Rozmowy mają być kontynuowane podczas I szczytu ministrów transportu w Rydze, w maju br. 

(kl)

Fot.: Ryszard PAKIESER

Na zdjęciu: Statek "Aurora" odbiera kontenery w szczecińskim porcie. Prawdopodobnie zawiezie je do Hamburga lub Antweprii, skąd popłyną dalej.

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
21
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy