Sobota 03 grudnia 2022r. 
REKLAMA

Papież zniósł tajemnicę papieską w sprawach nadużyć seksualnych

Data publikacji: 2019-12-17 18:57
Ostatnia aktualizacja: 2019-12-18 21:17
Papież zniósł tajemnicę papieską w sprawach nadużyć seksualnych
 

Papież Franciszek w ogłoszonym we wtorek dokumencie zdjął "tajemnicę papieską" z postępowań dotyczących nadużyć seksualnych wobec nieletnich popełnionych przez duchowieństwo, a także przedstawicieli władz kościelnych. którzy próbują tuszować takie czyny.

Celem zawartych w niej postanowień jest, jak wyjaśniono, zniesienie "tajemnicy papieskiej" w przypadku takich postępowań i nałożenie "tajemnicy urzędowej" przy jednoczesnym zapewnieniu "dobrego imienia osób zaangażowanych".

Ostatni, piąty punkt dokumentu stwierdza: "Temu, kto zgłasza taką sprawę, kto twierdzi, że został poszkodowany, a także świadkom nie można narzucić zobowiązania do milczenia w kwestiach ją dotyczących".

Ponadto Franciszek postanowił, że przestępstwo dotyczące pornografii dziecięcej zachodzi w przypadku, gdy przedstawione w tych materiałach osoby mają do 18 lat. Dotąd obowiązywał limit wieku 14 lat.

- Znosząc tajemnicę papieską w sprawach dotyczących przemocy seksualnej i wykorzystywania nieletnich Franciszek podąża drogą przejrzystości - tak decyzję tę oficjalnie skomentował Watykan. Jak podkreślono, zorganizowany w lutym z inicjatywy papieża szczyt na temat ochrony najmłodszych przynosi dalej rezultaty. Tłumacząc praktyczne znaczenie instrukcji zaznaczono: "Zgłoszenia, zeznania i dokumenty procesowe dotyczące przypadków wykorzystywania, przechowywane w archiwach dykasterii watykańskich, a także te znajdujące się w archiwach diecezji i które do dzisiaj były objęte tajemnicą papieską, będą mogły być przekazane sędziom śledczym w państwach, które o nie wystąpią".

- To znak otwarcia, dyspozycyjności, przejrzystości, współpracy z władzami cywilnymi - zaznaczył Watykan w opublikowanym komentarzu.

W wywiadzie dla oficjalnego portalu Vatican News arcybiskup Charles Scicluna z Kongregacji Nauki Wiary, prowadzącej kanoniczne postępowania w sprawach pedofilii, uznał decyzję papieża za "epokową". Zwrócił uwagę na to, właśnie z powodu tajemnicy papieskiej ofiary nie miały dostępu do wyroków, jakie zapadały w rezultacie złożonego przez nie zgłoszenia.

Kluczowe decyzje Franciszka w sprawie walki z pedofilią zostały ogłoszone w dniu jego 83. urodzin.

(pap)

Fot. EPA/RICCARDO ANTIMIANI

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Tadeusz
2019-12-18 20:56:05
Po 40 latach zniesiono dekret Jana Pawła II . Dekret chroniący księży pedofilów i nakazujący karać zgwałcone dzieci i ich rodziców. Sukces ? To ogromna porażka kościoła katolickiego . Co na to obrońca pedofilów jeszcze ksiądz ....Jędraszewski ?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA