wtorek, 19 czerwca 2018.
Strona główna > Świat > Państwo Islamskie przyznało się do zamachu w Berlinie

Państwo Islamskie przyznało się do zamachu w Berlinie

Państwo Islamskie przyznało się do zamachu w Berlinie
Data publikacji: 2016-12-20 21:19
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-18 22:46
Wywietleń: 2202 188472

Związana z dżihadystami agencja prasowa Amak poinformowała we wtorek (20 grudnia), że organizacja Państwo Islamskie (IS) przyznała się do zamachu w Berlinie, gdzie w poniedziałek ciężarówka wjechała w tłum ludzi na jarmarku bożonarodzeniowym. Zginęło co najmniej 12 osób.

- Żołnierz Państwa Islamskiego przeprowadził operację w Berlinie w odpowiedzi na wezwania do ataków na obywateli krajów międzynarodowej koalicji walczącej z IS - głosi oświadczenie propagandowej agencji.

Po raz pierwszy IS przyznało się do zamachu przeprowadzonego na terytorium Niemiec. Amerykańskie centrum monitoringu działalności dżihadystów w internecie SITE poinformowało na Twitterze, że to trzeci zamach z użyciem samochodu, do którego IS przyznało się za pośrednictwem agencji Amak w minionych miesiącach. Dwa wcześniejsze to zamach w Nicei, kiedy ciężarówka wjechała w tłum świętujący 14 lipca, zabijając ponad 80 osób, oraz przeprowadzony pod koniec listopada atak w kampusie uniwersyteckim w Columbus w Ohio, gdzie pochodzący z Somalii student staranował ludzi samochodem i ranił ich nożem rzeźnickim. 11 osób zostało wówczas rannych.

SITE zwraca też uwagę, że po raz pierwszy IS wzięło na siebie odpowiedzialność za zamach, którego sprawca żyje w chwili publikacji takiego oświadczenia. W lipcu 2016 roku Państwo Islamskie wzięło już na siebie odpowiedzialność za atak z użyciem noża i siekiery, którego dokonał młody Afgańczyk w pociągu w Bawarii. Ranił on wówczas pięć osób. Napastnik został zastrzelony przez policję. Był to pierwszy raz, gdy organizacja ta przyznała się do ataku na terenie Niemiec.

* * *

Zarejestrowana w Polsce ciężarówka wjechała w poniedziałek wieczorem w tłum uczestników jarmarku świątecznego na Breitscheidplatz w Berlinie. Domniemany kierowca - Pakistańczyk - został zatrzymany przez policję dzięki wskazówkom świadka, który twierdził, że śledził sprawcę od momentu opuszczenia przez niego rozbitej szoferki TIR-a. Ostatecznie podejrzanego wypuszczono na wolność z powodu braku dowodów, co oznacza, że sprawca ataku zbiegł. Pod kołami rozpędzonej ciężarówki zginęło 11 osób. Dwunastą ofiarą śmiertelną jest polski kierowca, którego ciało znaleziono w szoferce.

(pap)

Fot. EPA/PAUL ZINKEN 

Komentarze

kierowca
Po pierwsze nienieckie firmy spedycyjne od lat dyskryminują polskie TIR-y i polskich kierowców, nie pozwalając m.in. na postoje na monitorowanych własnych parkingach. Po drugie właściciel firmy zachował się wyjątkowo nieprofesjonalnie, nie zawiadamiając natychmiast berlińskiej policji o braku kontaktu z kierowcą. Po trzecie na wszystkie zamachy IS w Europie kładzie się czarny cień "dobrej ciotki" niejakiej Angeli M., dobrze znanej całemu światu...
2016-12-20 23:09:19

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
18
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Finalistki Gryfii na plenerze literackim
Plener literacki wystartował
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy