poniedziałek, 18 czerwca 2018.
Strona główna > Kraj > Prokuratura Krajowa chce przesłuchać zamachowca

Prokuratura Krajowa chce przesłuchać zamachowca

Prokuratura Krajowa chce przesłuchać zamachowca
Data publikacji: 2016-12-20 19:03
Ostatnia aktualizacja: 2016-12-22 07:10
Wywietleń: 1211 188462

Prokuratura Krajowa chce przesłuchać sprawcę zamachu w Berlinie - powiedziała we wtorek (20 grudnia) naczelniczka zachodniopomorskiego wydziału Prokuratury Krajowej w Szczecinie Aldona Lema. Wydział wszczął śledztwo ws. zabójstwa polskiego kierowcy i zamachu.

- Na pewno strona polska będzie podejmowała działania, w efekcie których ma dojść do przesłuchania sprawcy. Natomiast to strona niemiecka będzie decydowała, czy i kiedy dopuści do tej czynności przedstawicieli polskich organów ścigania - powiedziała prokurator Lema. - Jesteśmy w stałym kontakcie ze stroną niemiecką, na bieżąco wymieniamy się informacjami, a czynności są bardzo intensywne. Staramy się dostarczyć jak najwięcej informacji niemieckim organom ścigania.

Jak dodała, działania prokuratury wymagają dużego zaangażowania, ponieważ realizuje ona także czynności w ramach pomocy prawnej dla niemieckich organów ścigania. Według prok. Lemy, w interesie polskich i niemieckich organów ścigania jest jak najszybsze zgromadzenie dowodów w sprawie. 

Z zebranych materiałów "w sposób niebudzący żadnych wątpliwości wynika", że w poniedziałek Berlinie doszło do zabójstwa obywatela polskiego. Śledztwo jest prowadzone w sprawie "zabójstwa Polaka w celu zaboru ciężarówki wraz z naczepą i posłużenia się nią, jako narzędziem do ataku na grupę ludności zgromadzoną na jarmarku świątecznym w Berlinie". Śledztwo wszczął Zachodniopomorski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie. Za przestępstwo grozi kara od 12 lat do dożywotniego pozbawienia wolności. Polskie postępowanie wszczęto z urzędu. Jak podały służby prasowe prokuratury, zgodnie z art. 110 par. 1 kodeksu karnego ustawę karną polską stosuje się do cudzoziemca, który popełnił za granicą czyn zabroniony skierowany m.in. przeciwko interesom Polski i obywatela polskiego.

* * *

W poniedziałek (19 grudnia) krótko po godz. 20 sprawca wjechał z pełną szybkością 40-tonową ciężarówką z polskimi numerami rejestracyjnymi w tłum ludzi odwiedzających jarmark świąteczny na Breitscheidplatz. Zginęło 12 osób, blisko 50 odniosło rany. Jedną z ofiar zamachu w Berlinie jest mieszkaniec Pomorza Zachodniego. To kierowca ciężarówki, której właścicielem jest zachodniopomorski przedsiębiorca spod Gryfina.

(pap)

 

Na zdjęciu: Ciężarówka wykorzystana do zamachu

Fot. EPA/BRITTA PEDERSEN

Komentarze

To dopiero PO-czatek...
Niech Niemcy przyjmuja jeszcze wiecej Afrykanskich IS-lamistow i nie tylko... to beda mieli JESZCZE WIEKSZE "Cyrki" ze strony Multi-Kulti...! Dlatego po stronie Polskiej, powinna zostac znacznie - WZMOCNIONA - Graniczna Kontrola !!
2016-12-21 23:58:36

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
15
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Finalistki Gryfii na plenerze literackim
Plener literacki wystartował
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy