Sobota, 02 marca 2024 r. 
REKLAMA

IS przyznało się do zamachu w Nicei

Data publikacji: 16 lipca 2016 r. 12:35
Ostatnia aktualizacja: 18 czerwca 2018 r. 22:46
IS przyznało się do zamachu w Nicei
W Nicei w miejscu zamachu ludzie zapalają znicze i składają kwiaty. Fot. EPA/IAN LANGSDON  

Państwo Islamskie (IS) przyznało się do odpowiedzialności za zamach w Nicei, na południu Francji, gdzie w czwartek (14 lipca) zginęły 84 osoby - podała w sobotę powiązana z dżihadystami agencja Al-Amak. Francuskie źródła sądowe poinformowały o aresztowaniu czterech osób.

Francuskie źródła przekazały, że zatrzymano czterech mężczyzn z otoczenia Tunezyjczyka, mieszkającego w Nicei, Mohameda Lahouaiej Bouhlela, który według francuskich władz w czwartek celowo wjechał ciężarówką w tłum świętujący Dzień Bastylii na promenadzie w Nicei.

Tożsamości zatrzymanych nie podano. Trzech spośród nich zatrzymano w sobotę rano (16 lipca), a jednego jeszcze w piątek. W areszcie pozostaje także była żona sprawcy, zatrzymana w piątek - poinformowała agencja AFP.

Powiązana z Państwem Islamskim agencja Al-Amak wydała w sobotę komunikat, w którym oświadczyła, że "sprawca operacji przeprowadzonej w Nicei jest żołnierzem Państwa Islamskiego".

- Przeprowadził ją w odpowiedzi na wezwania do ataków na obywateli krajów koalicji walczącej z Państwem islamskim - podało to źródło.

Dotychczas nie ustalono ewentualnych powiązań 31-letniego Bouhlela z Państwem Islamskim. Nie jest także jasne, czy działał sam. Prokurator Paryża Francois Molins mówił, że 31-latek nie był w kręgu zainteresowania służb antyterrorystycznych i nic nie świadczyło o tym, by uległ on radykalizacji. W latach 2010-2016 był notowany jedynie w związku z przestępstwami pospolitymi, w tym groźbami, napadami i kradzieżami.

* * *

Ultraradykalne sunnickie Państwo Islamskie ogłosiło latem 2014 roku powstanie islamskiego kalifatu na kontrolowanych przez siebie obszarach Syrii i Iraku. Organizacja przyznała się m.in. do skoordynowanych zamachów przeprowadzonych 13 listopada 2015 roku w Paryżu. Zginęło w nich 130 osób. (pap)

 

Na zdjęciu: W Nicei w miejscu zamachu ludzie zapalają znicze i składają kwiaty.
Fot. EPA/IAN LANGSDON

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

echh
2016-07-18 07:46:52
Oni się przyznają do każdego zamachu, więc to żadne rewelacje.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA