czwartek, 22 sierpnia 2019.
Strona główna > Świat > Dzieci cierpią z powodu konfliktu na Ukrainie

Dzieci cierpią z powodu konfliktu na Ukrainie

Dzieci cierpią z powodu konfliktu na Ukrainie
Data publikacji: 2016-02-19 13:43
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-18 22:46
Wywietleń: 1451 120671

580 tysięcy dzieci na terenach blisko linii frontu i na obszarach pozostających poza kontrolą rządu w Kijowie ucierpiało z powodu utrzymującego się konfliktu zbrojnego we wschodniej Ukrainie – poinformował UNICEF. Ponad jedna trzecia tych dzieci – ok. 200 tys. – zdaniem organizacji potrzebuje pomocy psychologicznej i socjalnej.

– Dwa lata przemocy, ostrzału i lęku odcisnęły niezatarte piętno na tysiącach dzieci we wschodniej Ukrainie. Konflikt trwa, musimy więc jak najszybciej dotrzeć do tych dzieci, by im pomóc – zaznaczyła przedstawicielka UNICEF-u na Ukrainie Giovanna Barberis. Zaapelowała do stron konfliktu o „zagwarantowanie bezpiecznego przemieszczania się i zapewnienie organizacjom humanitarnym swobodnego dostępu do potrzebujących dzieci”.

Wcześniej UNICEF apelował o dodatkowe 54,3 mln dolarów na zaspokojenie humanitarnych potrzeb dzieci na objętych działaniami zbrojnymi terenach. Oenzetowska agenda ostrzegała, że niskie temperatury, brak paliwa i wysokie ceny węgla sprawiają, że dzieciom grożą choroby układu oddechowego, a brak dostępu do opieki medycznej i deficyt leków mogą prowadzić do epidemii.

Dotychczas UNICEF zapewnił wodę zdatną do picia dla 1,6 mln ludzi, ponad 164 tysiącom dzieci i dorosłych dostarczył podstawowe artykuły higieniczne, a do ponad 200 tysięcy dzieci dotarł z artykułami szkolnymi i zestawami edukacyjnymi. Ponadto organizacja zapewniła pomoc psychologiczną i socjalną 46 tysiącom dzieci oraz wyszkoliła blisko 5 tysięcy nauczycieli i psychologów w rozpoznawaniu u dzieci oznak świadczących o tym, że borykają się z problemami.

 * * *

Ukraina pozostaje w konflikcie z Rosją, która w marcu 2014 roku dokonała aneksji ukraińskiego Krymu i wspiera prorosyjskich separatystów na wschodzie Ukrainy. Walki trwające od kwietnia 2014 roku pociągnęły za sobą śmierć ponad 9 tysięcy ludzi i zdewastowały ukraińskie zagłębie przemysłowe. (pap)

Fot. EPA/BORIS ROESSLER

Komentarze

Wawrzek
Polska powinna bezwzględnie pomóc tym dzieciom pomimo, ze polskie dzieci również są niedożywione ale powinno nas stać na ten wysiłek.
2016-02-20 23:02:54
kalafior
e tam, dzieci z Ukrainy. Przeciez mamy wieksze problemy w Europie. Trzeba przeciez pomoc przybywajacej do Europy rzeszy mlodych zdrowych afrykanczykow i garstce w stosunku do nich rzeczywiscie poszkodowanych Syryjczykow. A ze Ukraina tez lezy w Europie, tej gorszej ale Europie to juz niewazne. Swoja droga ciekawe ze w tej polityce imigracyjnej i kreowaniu zwiazanych z nia problemow sa wlasnie Niemcy. Niemcy przyjaciel Rosji i silnie powiazany z nia biznesowo. Dobry sposob od odwrocenia uwagi na to co sie dzieje na Ukrainie i w Europie no i pomoc przyjacielowi.
2016-02-19 16:42:56
Za to wszystko
odpowiedzialny jest Zachód ze "swojom politykom" zafajdaną; swój nędzny udział mają też Solidaruchy z p. Kaczyńskim...walecznym...
2016-02-19 16:37:11

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
13
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Zawieszanie i zdejmowanie baneru z siedziby PiS

Nekrologi

Sonda

Czy trasy alternatywne pozwalają szybciej dojechać nad morze?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie