Sobota 29 stycznia 2022r. 
REKLAMA

Dzieci cierpią z powodu konfliktu na Ukrainie

Data publikacji: 2016-02-19 13:43
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-18 22:46
Dzieci cierpią z powodu konfliktu na Ukrainie
Fot. EPA/BORIS ROESSLER  

580 tysięcy dzieci na terenach blisko linii frontu i na obszarach pozostających poza kontrolą rządu w Kijowie ucierpiało z powodu utrzymującego się konfliktu zbrojnego we wschodniej Ukrainie – poinformował UNICEF. Ponad jedna trzecia tych dzieci – ok. 200 tys. – zdaniem organizacji potrzebuje pomocy psychologicznej i socjalnej.

– Dwa lata przemocy, ostrzału i lęku odcisnęły niezatarte piętno na tysiącach dzieci we wschodniej Ukrainie. Konflikt trwa, musimy więc jak najszybciej dotrzeć do tych dzieci, by im pomóc – zaznaczyła przedstawicielka UNICEF-u na Ukrainie Giovanna Barberis. Zaapelowała do stron konfliktu o „zagwarantowanie bezpiecznego przemieszczania się i zapewnienie organizacjom humanitarnym swobodnego dostępu do potrzebujących dzieci”.

Wcześniej UNICEF apelował o dodatkowe 54,3 mln dolarów na zaspokojenie humanitarnych potrzeb dzieci na objętych działaniami zbrojnymi terenach. Oenzetowska agenda ostrzegała, że niskie temperatury, brak paliwa i wysokie ceny węgla sprawiają, że dzieciom grożą choroby układu oddechowego, a brak dostępu do opieki medycznej i deficyt leków mogą prowadzić do epidemii.

Dotychczas UNICEF zapewnił wodę zdatną do picia dla 1,6 mln ludzi, ponad 164 tysiącom dzieci i dorosłych dostarczył podstawowe artykuły higieniczne, a do ponad 200 tysięcy dzieci dotarł z artykułami szkolnymi i zestawami edukacyjnymi. Ponadto organizacja zapewniła pomoc psychologiczną i socjalną 46 tysiącom dzieci oraz wyszkoliła blisko 5 tysięcy nauczycieli i psychologów w rozpoznawaniu u dzieci oznak świadczących o tym, że borykają się z problemami.

 * * *

Ukraina pozostaje w konflikcie z Rosją, która w marcu 2014 roku dokonała aneksji ukraińskiego Krymu i wspiera prorosyjskich separatystów na wschodzie Ukrainy. Walki trwające od kwietnia 2014 roku pociągnęły za sobą śmierć ponad 9 tysięcy ludzi i zdewastowały ukraińskie zagłębie przemysłowe. (pap)

Fot. EPA/BORIS ROESSLER

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Wawrzek
2016-02-20 23:02:54
Polska powinna bezwzględnie pomóc tym dzieciom pomimo, ze polskie dzieci również są niedożywione ale powinno nas stać na ten wysiłek.
kalafior
2016-02-19 16:42:56
e tam, dzieci z Ukrainy. Przeciez mamy wieksze problemy w Europie. Trzeba przeciez pomoc przybywajacej do Europy rzeszy mlodych zdrowych afrykanczykow i garstce w stosunku do nich rzeczywiscie poszkodowanych Syryjczykow. A ze Ukraina tez lezy w Europie, tej gorszej ale Europie to juz niewazne. Swoja droga ciekawe ze w tej polityce imigracyjnej i kreowaniu zwiazanych z nia problemow sa wlasnie Niemcy. Niemcy przyjaciel Rosji i silnie powiazany z nia biznesowo. Dobry sposob od odwrocenia uwagi na to co sie dzieje na Ukrainie i w Europie no i pomoc przyjacielowi.
Za to wszystko
2016-02-19 16:37:11
odpowiedzialny jest Zachód ze "swojom politykom" zafajdaną; swój nędzny udział mają też Solidaruchy z p. Kaczyńskim...walecznym...

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA