Czwartek 28 października 2021r. 
REKLAMA

O polsko-amerykańskiej współpracy energetycznej

Data publikacji: 2017-12-17 15:54
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-18 22:47
O polsko-amerykańskiej współpracy energetycznej
 

– Dostęp do amerykańskiego gazu jest ważnym czynnikiem dla zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego Polski – podkreślił minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski w rozmowie z zarządem firmy Cheniere Energy LNG. Podczas wizyty w Houston szef polskiej dyplomacji omówił perspektywy dalszej współpracy w zakresie dostaw LNG do gazoportu w Świnoujściu. W rozmowach udział wziął również prezes PGNiG Piotr Woźniak.

– Dostawy LNG z USA wzmacniają bezpieczeństwo energetyczne regionu, zmniejszając uzależnienie od dominującego dostawcy i przynosząc korzyści dla polskiej i amerykańskiej gospodarki – powiedział szef polskiej dyplomacji.

Pierwsza dostawa tego surowca do Polski odbyła się w czerwcu tego roku z należącego do Cheniere terminala Sabine Pass w Luizjanie. Była to także pierwsza dostawa LNG do Europy Środkowo-Wschodniej. W listopadzie br. PGNiG podpisało pięcioletni kontrakt na dostawy LNG z tego samego terminala.

Minister Witold Waszczykowski rozmawiał również z zarządem firmy ExxonMobil.

- Chcielibyśmy rozwinąć współpracę gospodarczą, daleko wyjść poza dziedzinę bezpieczeństwa, która do tej pory dominowała między Polską a Stanami Zjednoczonymi. Chciałbym też podkreślić, że porozumienie gazowe z USA jest też elementem realizacji naszej geopolitycznej inicjatywy Trójmorza - powiedział minister Waszczykowski.

Teksas to druga, po Kalifornii, gospodarka USA z PKB o wartości 1,6 bln USD (odpowiednik 10. gospodarki świata) oraz stan, z którym Polska odnotowuje największą wartość wymiany handlowej (857 mln USD). W ostatnich latach nastąpił ponad dwukrotny wzrost wartości eksportu z Polski do Teksasu, a pierwszym towarem eksportowym są urządzenia elektroniczne.

(mg)

Fot. MSZ

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

USA cooperation first...
2017-12-19 01:26:34
Brawo Panie Ministrze Waszczykowski i tak dalej trzymac !!

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ