poniedziałek, 18 czerwca 2018.
Strona główna > Świat > Nowy prezydent Austrii

Nowy prezydent Austrii

Nowy prezydent Austrii
Data publikacji: 2016-05-23 22:57
Ostatnia aktualizacja: 2018-05-18 02:48
Wywietleń: 1107 135184

Nowy prezydent Austrii Alexander Van der Bellen zaapelował w poniedziałek (23 maja) do obywateli w pierwszym publicznym wystąpieniu po ogłoszeniu wyników wyborów, by nie wyolbrzymiali podziałów, ujawnionych w kraju podczas kampanii wyborczej.

- Część tych podziałów istniała już od dawna, tyle że nie przyglądaliśmy się im z należytą uwagą - zauważył polityk. Jego zdaniem mieszkańcy Austrii powinni obecnie poświęcić więcej uwagi "polityzacji, a nie polaryzacji". Van der Bellen powiedział, że "jedna połowa (społeczeństwa) jest równie ważna jak druga" i "obie składają się na tę piękną Austrię".

Prezydent zapowiedział, że "zabiera się do pracy".

- Wielu ludzi uważało, że poświęca się im zbyt mało uwagi - wskazał. Zaznaczył, że potrzebna jest "nowa kultura dialogu" oraz polityka, która nie zajmuje się samą sobą, lecz realnymi problemami, także gniewem panującym w kraju. Van der Bellen zapewnił, że będzie poszukiwał "tego, co łączy".

- Będę ponadpartyjnym prezydentem dla wszystkich Austriaków - dodał.

Agencja Reutera zwraca uwagę, że niewiele brakowało, aby na czele jednego z państw Unii Europejskiej stanął kandydat skrajnej prawicy. Eksperci są zgodni, że zwycięstwo Van de Bellena to pokonanie populizmu, ale zwracają również uwagę na bardzo dobry wynik kandydata skrajnej prawicy, co było wyrazem głosu społeczeństwa skierowanego przeciwko establishmentowi.

* * *

Wspierany przez Zielonych Van der Bellen otrzymał 50,35 proc. głosów. Jego rywal - kandydat prawicowo-populistycznej Austriackiej Partii Wolności - Norbert Hofer dostał 49,65 proc. Prezydent Austrii pełni głównie funkcje reprezentacyjne, choć ma uprawnienia aby rozwiązać parlament. (pap)

Fot. EPA/CHRISTIAN BRUNA 

Komentarze

Z internetu,
Odp. do... z sieci ! W Austri NIE, tylko w Polsce ! Bo Niemieccy Unijni Przedstawiciele i Parlamentarzysci... nie mowia i nie rozumieja "PO Austriacku"...!!
2016-05-26 02:00:40
Polecamy sie na przyszlosc...
A nie mogli Austriacy wypozyczyc tych Polakow... ktorzy maja juz wprawe i doswiadczenie, tak przy przypilnowaniu jak i przy liczeniu glosow... ktore zdobyli w dniu 25.10.2015 roku, w czasie Wyborow nowego Polskiego Prezydenta !!
2016-05-26 01:53:22
z sieci
Czy w Austrii jest zagrożona demokracja ?? Ostatnie cuda nad urną wyborczą w wyborach prezydenckich w Austrii mogą to sugerować ! Co się okazuje ? W ostatnich wyborach w Austrii niezwykłą aktywnością wykazali się nieboszczycy którzy masowo wzięli udział w wyborach - najstarszy z nich miał ponad 220 lat ! Kandydat Zielonych wygrał zaledwie ułamkiem % - dzięki głosowaniu korespondencyjnemu podczas którego ponad 150 000 głosów okazało się nieważnych - miały one wspólną cechę zostały oddane na kandydata prawicy - potwierdzają to zdjęcia z lokali wyborczych ! Frekwencja w niektórych rejonach Austrii to też niezwykły fenomen np. w mieście Waidhofen głosowało 146.9% uprawnionych do głosowania ! Rekordzistą jest tu jednak Linz gdzie zagłosowało ponad 600% uprawnionych - zagłosowało oczywiście w większości na tego "właściwego" kandydata !! W Wiedniu zaginęło ponad 20 000 głosów ! PS: co na to wszystko Komisja Wenecka , Komisja Europejska , Helsińska Fundacja Praw Człowieka ja się pytam ?? Czy demokracja w Austrii nie jest zagrożona ??
2016-05-25 10:06:39
Bronmy Chrzescijanskiej Europy,
Czyli ze masowy naplyw Afrykanskiego "Multi-Kulti" do Austri, ma rzekomo PO-zytywnie wplynac na Austriakow ?? Osobiscie bardzo w to watpie i wspolczuje tej 2-giej polowie glosujacych... ale jak wiekszosc tak w Austri w w/w glosowaniu "PO-scielila" to teraz z kolei caly Kraj, tak dalej bedzie musial miec na najblizsze lata...!!
2016-05-24 12:32:30

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
21
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Finalistki Gryfii na plenerze literackim
Plener literacki wystartował
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy