czwartek, 21 czerwca 2018.
Strona główna > Świat > Oto nowy kanclerz

Oto nowy kanclerz

Oto nowy kanclerz
Data publikacji: 2016-05-17 21:01
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-18 22:46
Wywietleń: 1321 134102

Nowym kanclerzem Austrii został we wtorek Christian Kern z Socjaldemokratycznej Partii Austrii (SPOe). Przysięgę odebrał od niego prezydent Heinz Fischer. Kern jest 13. szefem rządu w powojennej Austrii.

Wcześniej we wtorek prezydium SPOe zatwierdziło Kerna jako nowego przewodniczącego tej partii i zarazem nowego kanclerza Austrii, akceptując jednocześnie zmiany na obsadzanych przez socjaldemokratów stanowiskach ministerialnych. Formalnie Kern ma zostać wybrany na przewodniczącego SPOe na zjeździe tej partii 25 czerwca.

50-letni Kern był dotąd prezesem austriackich kolei państwowych OeBB. Poprzedni kanclerz Werner Faymann 9 maja niespodziewanie zrezygnował z funkcji przewodniczącego SPOe i szefa rządu, co uzasadnił brakiem jednoznacznego poparcia politycznego we własnym ugrupowaniu.

Faymann kierował rządem ponad siedem lat. Jego dymisja nastąpiła w chwili, gdy Austria coraz dotkliwiej odczuwa wewnętrzne i międzynarodowe skutki kryzysu migracyjnego, bezrobocie osiągnęło rekordowy poziom, a kandydaci SPOe i współtworzącej z nią "wielką koalicję" konserwatywnej Austriackiej Partii Ludowej (OeVP) nie zdołali przejść do drugiej tury wyborów prezydenckich.

Pierwszą turę wygrał kandydat prawicowo-populistycznej Wolnościowej Partii Austrii (FPOe) Norbert Hofer z wyraźnymi prognostykami na zwycięstwo w drugiej. (pap)

Fot. EPA/CHRISTIAN BRUNA

Komentarze

seed
Dlaczego lewicowe media okłamują ludzi i każda partię prawicową nazywają populistyczną? Przecież partie prawicowe walczą z populizmem a lewicowe w 100% są populistyczne. Czy wy myślicie ,że ludzie są idiotami.
2016-05-18 20:31:29
Z... 70 - letniego doswiadczenia w latach 1945-2015 w Polsce,
Tak Komunisci, PO-stkomunisci jaki i Socjalisci...mecza maksymalnie kazda Prywatna Inicjatywe jak najwiekszymi PO-datkami... by samemu takim kosztem utrzymac sie na PO-wierzchi, przetrwac i w koncu "nie zatonac" ! Ale niestety, predzej czy pozniej grozi to w koncu... finansowemu upadkowi kazdego Komunistycznego, PO-stkoumistycznego jak i Socjalistycznego Kraju - na calym Swiecie...! Gdzie o prawie "100-letniej" Komunistyczno-Socjalistycznej Rewolucji Pazdziernikowej za Bugiem... juz nie wspomne !!
2016-05-18 12:46:44
Observer,
Socjalisci do Wladzy... czyli dalszy PO-wolny upadek Austri, a wiec "bardzo male brawa" dla PO-litycznie niezorientowanych Austriakow ...!!
2016-05-18 01:46:35

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
17
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Strefa kibicowała naszym
Odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego
Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy