środa, 23 maja 2018.
Strona główna > Świat > Nowe hełmy dla Gwardii Szwajcarskiej

Nowe hełmy dla Gwardii Szwajcarskiej

Nowe hełmy dla Gwardii Szwajcarskiej
Data publikacji: 2018-05-06 19:06
Ostatnia aktualizacja: 2018-05-18 02:51
Wywietleń: 611 326452

- Papieska Gwardia Szwajcarska zamieni niebawem dotychczasowe czarne hełmy z kutego żelaza na nakrycia głowy wykonane z PCV, polichlorku winylu, techniką druku 3D - ujawnił dowódca Christoph Graf przed przypadającym w niedzielę 6 maja świętem najmniejszej armii świata.

Hełmy, dodał dowódca, będą lżejsze od poprzednich i tańsze; koszt jednego wyniesie 880 euro. Graf powiedział, że ponieważ gwardziści nie chcą, by koszty zamiany hełmów obciążyły budżet Watykanu, szukają sponsorów.

Tradycyjnie podczas uroczystości w przypadające w niedzielę święto Gwardii Szwajcarskiej przysięgę złożyło 32 nowych rekrutów - halabardników. Wszyscy przeszli specjalne szkolenie w szeregach policji szwajcarskiego kantonu Ticino, gdzie językiem oficjalnym jest włoski.

Wszyscy - zapewnił dowódca - są przygotowani do nowych zadań, jakie stawia sytuacja międzynarodowa, a szczególnie zagrożenie terrorystyczne.

- Jesteśmy tego świadomi i przygotowani - powiedział pułkownik Graf.

Podkreślił, że jeszcze 10 lat temu służba przy bramach Watykanu uważana była za spokojną. - Obecnie sytuacja uległa zmianie i wskazówka, jakiej udzielamy, to mieć się stale na baczności - stwierdził dowódca.

Święto Gwardii upamiętnia wydarzenia z 6 maja 1527 roku, gdy podczas najazdu na Rzym i Watykan armii najemników cesarza Karola V 147 z 189 członków przybocznej straży papieża poległo w obronie Klemensa VII, który zdołał ujść z życiem i znaleźć schronienie w pobliskim Zamku Świętego Anioła.

(pap)

Fot. EPA/Giuseppe LAMI 

Komentarze

No.
Kabaret to masz u siebie w domu co wieczór, jak zapraszasz swoich kochasi, więc nie pluj na tradycję i świętość, lewaku.
2018-05-06 22:29:33
gg
kabaret,kiedy brygada w Polsce?
2018-05-06 19:28:29

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
21
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Zwiedzanie z prezydentem
Opóźnienia na szczecińskim dworcu
Otwarcie groty
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

Joannie Walczak
W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy
„Mirosław Kwiatkowski niniejszym przeprasza za bezprawne naruszenie dóbr osobistych Pana Przemysława Rafała Chmury, których to naruszeń dopuścił się w treści sporządzonych przez siebie artykułów pod tytułem: – „Biuro nieruchomości w przepompowni”, „Pośredników ci u nas dostatek”, „Wypaczone notarialne umowy”, „Notariusze naginali przepisy”, „Czarna dziesiątka mijającego roku”, „Chwasty tygodnia”, „Pośrednicy drwią z Temidy” oraz „Wyrok na notariusza” opublikowanych w Kurierze Szczecińskim odpowiednio w dniach 23 stycznia 2015 r., 13 lutego 2015 r., 27 listopada 2015 r., 28 grudnia 2015 r., 31 grudnia 2015 r., 9 września 2016 r. oraz 11 października 2016 r., a także stronie internetowej gazety, w których to artykułach zawarto nieprawdziwe i niesprawdzone informacje na temat sposobu świadczenia usług przez Pana Przemysława Rafała Chmurę, w czasie gdy wykonywał on zawód notariusza, oraz o rzekomych nieprawidłowościach, których miał się dopuścić przy świadczeniu tych usług. Mirosław Kwiatkowski zobowiązuje się również do poszanowania dóbr osobistych Pana Przemysława Rafała Chmury.”