wtorek, 19 czerwca 2018.
Strona główna > Świat > Watykan walczy z praniem brudnych pieniędzy

Watykan walczy z praniem brudnych pieniędzy

Watykan walczy z praniem brudnych pieniędzy
Data publikacji: 2017-02-20 10:52
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-18 22:47
Wywietleń: 1463 216548

Watykański wymiar sprawiedliwości skonfiskował w ciągu trzech lat ponad 12 mln euro w ramach walki z praniem brudnych pieniędzy - poinformował prokurator Gian Piero Milano. Jego zdaniem stosowane normy przynoszą rezultaty.

Podczas inauguracji nowego roku sądowego za Spiżową Bramą watykański prokurator przedstawił raport na temat walki z przestępstwami finansowymi. Jak podał, w latach 2013-2016 wydano decyzje o konfiskacie 11,2 mln euro, ponad 1 mln dolarów, 320 tys. funtów szterlingów. To, jak się przypomina, rezultat m.in. prowadzonej w watykańskim banku IOR walki z praniem brudnych pieniędzy, by dostosować zasady działania tej instytucji do międzynarodowych standardów bankowych. W tym celu, jak wyjaśnił Milano, w watykańskiej prokuraturze utworzono specjalny wydział do walki z przestępstwami finansowymi. W 17 sprawach dotyczących podejrzeń prania brudnych pieniędzy prowadzone jest postępowanie.

Prokurator Milano powiedział, że w 2016 roku na mocy nowych przepisów po raz pierwszy wymierzono karę za nielegalny transfer gotówki przez granicę włosko-watykańską. Według obowiązujących norm pieniądze te - wnoszone lub wynoszone - należy zgłaszać podczas przekraczania bram prowadzących do Watykanu.

W swojej relacji przedstawiciel wymiaru sprawiedliwości Watykanu zwrócił też uwagę na to, że stosowane tam kary za korupcję i nadużycie urzędu są bardziej surowe niż we Włoszech. Ujawnił także, że w zeszłym roku w Watykanie doszło do przestępstw informatycznych, w sprawie których podjęto odpowiednie działania. Szczegóły nie zostały ujawnione.

(pap)

Fot. P.SIKORA

Komentarze

Pralka Frania,
A chociaz 1-na "Pralke" do tego Celu... juz zakupiono ? Chyba ze z kolei dalej brakuje Proszku alibo i Wody ?? Hmm.., ze tez ciagle musi byc "Cos" !!
2017-02-21 00:07:46
Jedno z przykazan...
A Urzad Podatkowy... tez jest w Watykanie (?) by moc rozpatrywac sprawy o "wtykanie" takich czy innych lapowek ? A pod wszystkie Sutanny, tez beda zagladac... w poszukiwaniu wnoszonej i wynoszonej kasy ??
2017-02-20 22:36:47
...
Buhahahha news roku albo i stulecia, przeciez oni od zawsze przyjmuja kase pod stolem w gotowce,na tace itd. , zadnych paragonow, faktur ,terminali platniczych, NIC ,ile rocznie budzet na tym traci to głowa mała
2017-02-20 13:19:53

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
15
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Finalistki Gryfii na plenerze literackim
Plener literacki wystartował
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy