czwartek, 09 lipca 2020.
Strona główna > Świat > Niemieckie media komentują wybór Grodzkiego na marszałka Senatu

Niemieckie media komentują wybór Grodzkiego na marszałka Senatu

Niemieckie media komentują wybór Grodzkiego na marszałka Senatu
Data publikacji: 2019-11-14 15:02
Ostatnia aktualizacja: 2019-11-15 08:04
Wywietleń: 2476 427579

Niemieccy komentatorzy są zgodni, że opozycyjny marszałek Tomasz Grodzki utrudni rządzenie Prawu i Sprawiedliwości, a jego wybór jest rysą na władzy PiS.

"To rysa na władzy PiS. Niejednorodny sojusz lewicy z liberałami gospodarczymi wybrał 61-letniego lekarza Tomasza Grodzkiego na marszałka Senatu. Opozycja kontroluje teraz jedną izbę polskiego parlamentu. Szczeciński specjalista od chorób płuc wprowadza świeży powiew do parlamentu" - pisze publicysta dziennika "Tagesspiegel" Christoph von Marschall. Zastrzega jednocześnie, że Grodzki, chociaż nie może zapobiec projektom legislacyjnym PiS, to może je opóźniać.

Według "Tagesspiegla" wybór Tomasza Grodzkiego na marszałka Senatu był testem dla opozycji, po którym nastąpią kolejne.

"Oba obozy wiedzą: nie chodzi tylko o ustawodawstwo na najbliższe lata. Jeśli koalicja przeciwko PiS okaże się wiarygodna, może to otworzyć nowe perspektywy przed wyborami prezydenckimi latem 2020 r." - prognozuje berliński dziennik. Jego zdaniem, opozycja będzie odczuwać coraz większą presję uzgodnienia wspólnego kandydata w wyborach prezydenckich, gdyby miało to pomóc odebrać ten urząd kandydatowi PiS. Von Marschall przypomina też, że prezydent w Polsce może mieć duży wpływ na politykę zagraniczną i sądownictwo.

"Z drugiej strony, rośnie też presja na PiS, żeby wykorzystywać personalne i merytoryczne różnice między partiami opozycyjnymi, żeby je podzielić" - konkluduje komentator.

"Frankfurter Allgemeine Zeitung" opisuje wybór Grodzkiego na stanowiska marszałka jako niespodziankę.

"Nie było to oczywiste" - ocenia dziennik z finansowej stolicy Niemiec. - "Nagle Senat otrzymuje szansę spełnienia przypisanej mu roli «izby refleksji». Opozycja ma nadzieję, że rządzący PiS nie będzie już w stanie uchwalać prawa w ciągu jednego dnia, ponieważ Senat ma 30 dni na ustosunkowanie się do projektów ustaw" - tłumaczy gazeta, zwracając jednocześnie uwagę na przemówienie wygłoszone przez prezydenta Andrzeja Dudę na inaugurację nowego parlamentu.

"Wygłosił względnie ugodową mowę, uścisnął ręce przedstawicielom wszystkich frakcji i powitał jednego ze swoich poprzedników - Aleksandra Kwaśniewskiego. Docenienie tych gestów, jako czegoś niezwykłego świadczy o głębokości podziałów politycznych w kraju" - konstatuje "Frankfurter Allgemeine".

"Sueddeutsche Zeitung" z Monachium przypomina z kolei, że Tomasz Grodzki nie jest prominentnym politykiem swojego ugrupowania - Platformy Obywatelskiej. I właśnie dlatego został marszałkiem Senatu. Inni, bardziej rozpoznawalni kandydaci opozycji nie zdołaliby uzyskać odpowiedniej ilości głosów - podkreśla dziennik.

"Nowy marszałek jest kompromisowym kandydatem. Wie doskonale, że musi blisko współpracować z innymi politykami, jeśli chce cokolwiek osiągnąć" - uważa 'Sueddeutsche".

(pap)

Fot. PAP/Tomasz Gzell

Komentarze

asia
Marszałek od 500 dolarów za skóre.taka sprzedajna osoba sprzeda Polske i Polaków jeśli dostanie wiecej niz 500 dolarów.Tepic,korupcje,zlodziejstwo a a chciwych nie dopuszczac do władzy.Modle sie zeby zwyciezyła prawość i srawiedliwość, a marszałek znajdzie swoje miejsce na ławce sadowej z daleka od sejmu. NA ZAWSZE WYNOCHA
2019-11-15 07:34:32
@500$
Obsmarowali ? Jeżeli to prawda ...
2019-11-14 21:59:02
500 $
już go obsmarowali w tvp
2019-11-14 20:16:56
KAS
Konrad Adenauer Stiftung zakładał demokrację w "Danzig-u". Dobre i szczere jest przysłowie "kaczystów"; - jak się pan Niemiec troszczy czy w Polsce jest dobrze to znaczy ...
2019-11-14 18:55:55
stary
towarzysze nie kućmy sie
2019-11-14 18:36:57
Do CDN
PO i KLD tak utworzone przez niemieckie służby jak Porozumienie Centrum (czyli PiS obecnie) utworzony przez rosyjskie FSB i GRU, które pewno ci płacą w śmieciowych rublach za szerzenie fermentu w Polsce, co panie Olgino?
2019-11-14 17:49:40
Juzek
@ CDN - a twój komentarz podany ci do przekazania i finansowany przez służby z siedzibą w Moskwie. Za mało płacą, że takie marne wypociny stworzyłeś?
2019-11-14 17:02:45
CDN
Po i jej poprzedniczka kld to partia utworzona przez niemieckie sluzby i oczywiscie finansowana w celu zabezpieczenia niemieckich interesow w Polsce.Glowny macher niejaki donald.t/celowo z malej litery/pseudo''oskar''dostal wysoko platna fuche w eurokolchozie.Z instytutu Gaucka zginely w tajemniczych okolicznosciach 4 teczki tego''krola europy''.
2019-11-14 16:46:16

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
14
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

#GaszynChallenge Kurier Szczeciński dla Franka Kępy

kondolencje

Sonda

Czy zagłosujesz w drugiej turze wyborów prezydenckich?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie