sobota, 07 grudnia 2019.
Strona główna > Kraj > Tomasz Grodzki wybrany na marszałka Senatu

Tomasz Grodzki wybrany na marszałka Senatu

Tomasz Grodzki wybrany na marszałka Senatu
Data publikacji: 2019-11-12 19:16
Ostatnia aktualizacja: 2019-11-17 13:32
Wywietleń: 1583 427312

Tomasz Grodzki (PO) został marszałkiem Senatu. Jest on senatorem z okręgu szczecińskiego, lekarzem specjalizującym się w chirurgii klatki piersiowej i transplantologii. Dostał 51 głosów.  Na Stanisława Karczewskiego (PiS) zagłosowało 48 senatorów.

- To jest zwycięstwo demokracji – stwierdził Grodzki. - Tę funkcję przyjmuję z wielką pokorą i poczuciem ogromnej odpowiedzialności. Senat musi powrócić do swojej pierwotnej roli. Uchwalać dobre prawo zamiast szybkiego prawa.

Mówił, że pochodzi ze Szczecina, gdzie społeczeństwo tworzy mieszankę unikalną w skali kraju.

Ten wybór odzwierciedla aktualny układ sił w Senacie. Zasiada w nim 48 senatorów zjednoczonej prawicy, 48 senatorów partii opozycyjnych oraz 4 takich, którzy startowali jako kandydaci niezależni. Trzech z nich, sympatyzuje z opozycją - to Stanisław Gawłowski, Krzysztof Kwiatkowski oraz Wadim Tyszkiewicz.

Przewaga przeciwników partii rządzącej jest więc minimalna i istnieje możliwość, że PiS z czasem przeciągnie któregoś z senatorów na swoją stronę – zwłaszcza gdyby Andrzej Duda ponownie został prezydentem RP.

Senat jest w stanie spowolnić wprowadzanie ustaw przez zjednoczoną prawicę, ale nie może zapobiec uchwalaniu nowego prawa – zjednoczona prawica może odrzucić poprawki Senatu zwykłą większością głosów.

* * *

Wicemarszałkami Senatu zostali Bogdan Borusewicz (PO), Michał Kamiński (PSL), Stanisław Karczewski (PiS) i Gabriela Morawska-Stanecka (Lewica).

(as)

Na zdjęciu: Senator Tomasz Grodzki został wybrany na marszałka Senatu podczas inauguracyjnego posiedzenia izby X kadencji.   

Fot. PAP/Tomasz Gzell

Komentarze

niezależny
B. dziwne gesty i słowa, udawana pokora i obwieszczenie demokracji ?A gdzie postawa Marszałka wobec narodu ??? To jest ponoć trzecia persona Polski !!!! I ja obywatel oświadczam ,że od czterech lat żyję w demokracji ,która jedyna od 30 lat nie rujnuje a buduje a Polakom nareszcie jest lepiej!!!.I to są niezaprzeczalne fakty życząc aby marszałek Senatu dołączył do Narodu a nie był politykierem !!!!
2019-11-17 13:22:10
Wawrzek
"Waldek" świetnie gratulacje masz dobrego szwagra, Szczecin to Stolica Regionu i taką powinien być.
2019-11-13 21:09:49
inżSOCHA
o SZPITALU ZDROJE kochani nie piszcie, bo dostaję choroby ...dawno zapomniana przysięga HIPOKRATESA ,PLACÓWKA ORGANIZACYJNO- TECHNICZNIE NA ZERO
2019-11-13 17:03:12
ważny ktoś
Doktorku! A jak to było z nazwą ronda na Bukowym? Olało się suwerena co nie?
2019-11-13 14:45:37
hehe
słychać wycie? Znakomicie!
2019-11-13 14:33:02
To człowiek sukcesu
który ponoć nieźle zna się na usprawnianiu pracy szpitala w Zdrojach... Zlikwidował kolejki na SOR, zwiększył zadłużenie szpitala. Same sukcesy...
2019-11-13 14:03:00
OBSERWATOR
BEZ TAKICH GESTÓW NORMALNE WYGRAŁ PAN I STARAJ SIĘ PAN JAK W SZPITALU W ZDUNOWIE, GDZIE GDYBY BYŁO GŁOSOWANIE TO .......DALEJ NIECH PAN SOBIE POWIE
2019-11-13 10:31:38
żałosne
Co to za pokazywanie gestów, zapomniał się i myśli, że jest za komuny, czy chciał zaistnieć?
2019-11-13 07:33:13
lubię latać
Żeby tylko przy Borusewiczu nie pełnił roli paprotki!
2019-11-13 07:25:34
brawo
do Senatu wraca normalność
2019-11-13 07:10:01
wwwc
patologia wygrała - "jeszcze jedno takie zwycięstwo i będę skończony"...
2019-11-13 00:52:16
W Szczecinie wyladowalo...
W Sumie az tyyylu Wschodnich Spadochroniarzy... ze az "Dziw bierze" ze tak w Grudniu 1970 roku, jak i Sierpniu 1980 roku - Wyszlo to co Wyszlo... ?/?
2019-11-13 00:51:16
Ojj... juz "naumieli sie" i z PO-dwojnym V + V
Taaa...to jest zwyciestwo Lewackiej demokracji "tylko jakim cudem"... to wylacznie Wtajemniczeni i co niektorzy Sedziowie SN Wiedza !!!
2019-11-13 00:35:49
Waldek
Do wawrzek,mieszka mi się w Szczecinie bardzo dobrze, na zarobki nie narzekam ,nie muszę wyjeżdżać za pracą poza Szczecin.
2019-11-12 23:25:34
twój szwab tu.k
świnie będą blokować wszystko!!! bo świnie tak mają!
2019-11-12 22:58:18
kibic
dziwię się,że Gawłowskiego nie zrobili marszałkiem Senatu.
2019-11-12 22:17:39
jan bury
Gratulacje dlawyborcow tej kumpeli alimenciarza Kijowskiego niejakiej kodziary Filiks ,ktora przybyla na obrady sejmu w wymientej koszulce./oczywiswcie jako ''specjalistka''miala egzemplarz konstytucji.
2019-11-12 22:03:45
Początek kampanii prezydenckiej
Tylko Pan Marszałek prof. Tomasz Grodzki jest w stanie zepchnąć ze sceny Andrzeja Adriana Dudę. Widać było znerwicowane wypowiedzi i strach w oczach bieżącego Prezydenta, a co tam w Jego pampersach to już jest tajemnica politycznej alkowy.
2019-11-12 21:53:34
takie ma osiągnięcia
Jak podawała szczecińska „Gazeta Wyborcza” za dyrektury Grodzkiego, między rokiem 2008 a 2016 doszło do sześciokrotnego wzrostu zadłużenia Specjalistycznego Szpitala im. prof. Alfreda Sokołowskiego w Szczecinie.
2019-11-12 21:27:59
transfobia Grodzkiego...
wygrać powinna Anna Grodzka.
2019-11-12 20:30:50
RPO
Smutna wiadomość, z tymi paluchami dziecinada.
2019-11-12 20:01:35
Wawrzek
Szczecinianie!!! palcie papiery na biały dym - z dalekiego Szczecina jak oświadczył pan Profesor przybył do Warszawy Senator Grodzki iście nowy Papież. Ciekawe czy Szczecin i Zachodniopomorskie na tym skorzysta, może Miasto Szczecin zacznie budować Mieszkania dla Młodych a nie wspierać handełes kamieniczników?, może przyłoży się do odbudowy Przemysłu Stoczniowego a nie będzie czekać jak hiena na parcele ze stoczniowego majątku?. Ludzie nadal ze Szczecina i Regionu muszą wyjeżdżać za pracą do obcych. Tyle roboty przed panem Marszałkiem Senatu może zauważy również deficytowe Szpitale w Województwie.Gratulacje i Powodzenia.
2019-11-12 19:48:58
Ptajnick
To ktoś z rodziny Ani?
2019-11-12 19:46:46
MJW
Gratuluję!!!
2019-11-12 19:40:02
kiedyś działacz PIS
No to teraz przekupne "pieski" PIS będą ujadać bez argumentów , byle "obrzygać" znam te metody ....uuu jak miło:)))
2019-11-12 19:29:06