środa, 18 lipca 2018.
Strona główna > Świat > Niemcy – najpopularniejszy kierunek wyjazdów zarobkowych

Niemcy – najpopularniejszy kierunek wyjazdów zarobkowych

Niemcy – najpopularniejszy kierunek wyjazdów zarobkowych
Data publikacji: 2016-12-20 20:47
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-18 22:46
Wywietleń: 338 188453

Najpopularniejszymi kierunkami wyjazdów zarobkowych Polaków są Niemcy (41 proc.), Wielka Brytania (23 proc.) i Holandia (20 proc.) – wynika z sondażu CBOS.

Kolejne miejsca na tej liście zajmują Belgia i Irlandia (po 6 proc. wskazań) oraz Stany Zjednoczone, Włochy i Czechy (po 5 proc.), a także Austria, Dania, Norwegia (po 3 proc.) oraz Francja, Hiszpania (po 2 proc.) i Szwajcaria (1 proc.).

Najbardziej wyraźną zmianą w stosunku do deklaracji z ubiegłych lat jest, jak podkreślają autorzy badania, stosunkowo duży w tym roku odsetek respondentów informujących o pracy w Holandii. Podczas, gdy na przykład w 2007 r. kierunek ten wybrało 8 proc. Polaków wyjeżdżających do pracy za granicę – w 2016 r. ten kraj wskazało 20 proc. respondentów.

– Biorąc pod uwagę częstość wyjazdów, można stwierdzić, że Wielka Brytania jest, a raczej była do czasu referendum w sprawie Brexitu dla Polaków przede wszystkim krajem, do którego jedzie się po to, by znaleźć tam pracę i osiąść na dłuższy czas. Osoby, którym się w Wielkiej Brytanii nie powiodło lub też z jakichś innych względów wróciły do kraju, tylko sporadycznie wybierają się tam po raz kolejny. Inaczej jest w przypadku Niemiec i Holandii – te kraje znacznie częściej są dla Polaków miejscem wielokrotnych wyjazdów zarobkowych i osoby pracujące tam w przeszłości częściej wybierają się tam po raz kolejny – podaje CBOS. 

Z deklaracji badanych wynika, że co piąty dorosły Polak na stałe mieszkający w kraju w przeszłości przynajmniej raz pracował zarobkowo za granicą (20 proc.). Jeden na stu (1 proc.) pracuje tam nadal, choć w trakcie badania przebywał w Polsce. Większość migrantów zarobkowych na stałe mieszkających i aktualnie przebywających w kraju (63 proc.) to osoby pracujące za granicą po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej.

Najczęstszym powodem wyjazdów są różnice w poziomie zarobków. Ponad trzy piąte badanych planujących lub gotowych wyjechać do pracy za granicę wskazuje ten motyw jako najważniejszą przyczynę ich decyzji (62 proc.). Jak podkreślają autorzy badania, deklaracje ankietowanych wskazują, że w Polsce migracja ekonomiczna stała się "sposobem na usamodzielnienie się ludzi młodych, chociaż nie szukają oni poza Polską jedynie wyższych zarobków, lecz pragną także zdobyć nowe doświadczenia zawodowe (10 proc.) i poznawać świat (12 proc.)".

(pap)

Fot. EPA/BERND VON JUTRCZENKA

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
21
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy