wtorek, 19 czerwca 2018.
Strona główna > Świat > Niższe zasiłki dla dzieci spoza Niemiec

Niższe zasiłki dla dzieci spoza Niemiec

Niższe zasiłki dla dzieci spoza Niemiec
Data publikacji: 2016-12-19 15:53
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-18 22:46
Wywietleń: 1228 187192

Wicekanclerz Sigmar Gabriel (SPD) zapowiedział w wywiadzie dla prasy obniżenie zasiłków na dzieci, które nie przebywają z rodzicami na terenie Niemiec, lecz pozostały w kraju pochodzenia. Taka decyzja odbiłaby się niekorzystnie przede wszystkim na  polskich dzieciach.

– Jeżeli dziecko nie mieszka u nas, lecz w kraju swego pochodzenia, to wysokość zasiłku powinna być taka, jak w jego ojczyźnie – powiedział Gabriel. Zaznaczył, że swoboda poruszania się po całym obszarze UE nie może być nadużywana do "migracji z powodów socjalnych". Polityk SPD podkreślił, że od miesięcy czeka na projekt ustawy w tej sprawie, który powinien zostać opracowany przez ministra finansów. Jak dodał, w niektórych niemieckich miastach istnieją całe ulice z domami przeznaczonymi do rozbiórki, w których mieszkają migranci, mający tylko jeden cel: "pobieranie niemieckich zasiłków na dzieci, które nie mieszkają w Niemczech".

– W Europie istnieje prawo do migracji w celu podjęcia pracy, ale nie istnieje prawo do migracji w celu pobierania zasiłków bez pracy. Jeżeli dziecko nie mieszka u nas, lecz w kraju swego pochodzenia, to wysokość zasiłku powinna być taka, jak w jego ojczyźnie – powiedział Gabriel.

Przewodnicząca niemieckiej partii opozycyjnej Zieloni, Simone Peter, skrytykowała wicekanclerza za pomysł obniżenia zasiłków. W wywiadzie dla gazety "Tagesspiegel" powiedziała, że propozycja jest "propagandowym chwytem mającym przyczynić się do utrwalenia negatywnych postaw wobec imigrantów". 

– Takie wypowiedzi przyczyniają się do powstawania uprzedzeń – podkreśliła szefowa Zielonych. Jej zdaniem Gabriel, który jest szefem SPD, stara się "przelicytować" CDU w okazywaniu zdecydowania wobec imigrantów. Rządząca w Niemczech koalicja CDU/CSU i SPD zapowiedziała w lutym, że będzie w tej sprawie wzorowała się na Wielkiej Brytanii.

W grudniu 2015 roku zasiłki w Niemczech pobierało 120 tys. dzieci z innych krajów UE, które nie mieszkały w Niemczech. Połowę z nich stanowili Polacy. Obecnie dzieci do 18. roku życia – nawet te, które nie przebywają z rodzicami z Niemczech – mają prawo do pełnego świadczenia, wynoszącego od 1 stycznia 2017 roku 192 euro miesięcznie na pierwsze i drugie dziecko. Na trzecie dziecko przysługuje zasiłek w wysokości 198 euro, a na czwarte 223 euro. 

(pap) 

Fot. Paulina Sikora

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
15
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Finalistki Gryfii na plenerze literackim
Plener literacki wystartował
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy