Utwór skomponowany przez kpt. André Reichlinga został oficjalnym hymnem Sojuszu Północnoatlantyckiego. Dyrygent orkiestry wojskowej z Luksemburga napisał go na 40. rocznicę utworzenia NATO w 1989 r.
Rada Północnoatlantycka oficjalnie przyjęła hymn w środę 3 stycznia. Nie ma on słów. Jest skomponowany na 20 instrumentów: flet, flet piccolo, obój, trzy klarnety, trzy saksofony, dwa kornety, dwie trąbki, róg, róg barytonowy, trzy puzony, tubę i werbel.
Najstarsza propozycja hymnu NATO pochodzi z końca lat 50. XX w., kiedy Sojusz przygotowywał się do obchodów 10. rocznicy powstania. W 1958 r. Thomas Hildebrand Preston z Wielkiej Brytanii skomponował marsz ceremonialny, żeby witać gości w Kwaterze Głównej NATO, która wtedy była w Paryżu.
W 1959 r. po raz pierwszy została wykonana "Pieśń NATO" na orkiestrę i chór. Stało się podczas obchodów 10. rocznicy utworzenia Sojuszu. Kompozytorem był kpt. Hans Lorenz z Niemiec, zaś słowa napisali kpt. Stephanus van Dam z Holandii i Leon van Leeuwen z USA. W 1960 r. brytyjski air marshal Edward Chilton zaproponował hymn NATO będący kombinacją hymnów wszystkich 15 ówczesnych członków NATO. Żaden z tych utworów nie odniósł jednak takiego sukcesu, jak hymn kpt. Reichlinga, który można wysłuchać tutaj.
(mag)
Fot. NATO