poniedziałek, 16 lipca 2018.
Strona główna > Na Luzie > Apel o zmianę tonacji hymnu, by łatwiej było go śpiewać

Apel o zmianę tonacji hymnu, by łatwiej było go śpiewać

Apel o zmianę tonacji hymnu, by łatwiej było go śpiewać
Data publikacji: 2017-11-28 10:09
Ostatnia aktualizacja: 2017-12-03 09:14
Wywietleń: 1501 302903

Większość ludzi nie jest w stanie wykonać należycie hymnu w narzuconej przez ustawę tonacji – twierdzi organizator Lekcji Śpiewania na Rynku Głównym w Krakowie Waldemar Domański, który zwrócił się do Prezydenta RP z apelem o zmianę ustawowego zapisu.

Waldemar Domański zauważył, że w zapisie ustawy z dnia 31 stycznia 1980 r., o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych, znajduje się bezwzględny wymóg wykonywania hymnu narodowego według załączonych nut – w tonacji F-dur. Jak twierdzi Domański "większość ludzi posługuje się nieszkolonym głosem i nie jest w stanie wykonać należycie hymnu w narzuconej przez ustawę tonacji, bo jego możliwości znajdują się w obszarze tonacji C-dur lub D-dur". Dlatego zwrócił się z apelem do prezydenta Andrzeja Dudy o podjęcie inicjatywy zmiany ustawy i wpisanie w jej treść nowej tonacji hymnu – "C–dur", aby wszyscy mogli go śpiewać nie naruszając prawa. Podkreślił, że list to nie jest żart.

– Tonacje podczas wspólnego śpiewania na Rynku Głównym dostosowujemy zawsze do możliwości wielotysięcznego tłumu. Zauważyliśmy, ze tonacja F-dur, w której zgodnie z ustawą trzeba śpiewać hymn, powoduje, że skala jest za wysoka dla możliwości ludzi – powiedział Domański. Dodał, że 11 listopada przeprowadził swoiste referendum – zwrócił się do zebranego w liczbie 6 tys. osób tłumu z pytaniem, „która tonacja jest dla nich lepsza do śpiewania", a zebranych na Rynku Głównym ludzie odpowiedzieli, że łatwiej wykonuje im się hymn w tonacji C-dur.

Rektor Akademii Muzycznej w Krakowie i chórmistrz, prof. Stanisław Krawczyński powiedział: "Nie ma to żadnego znaczenia w jakiej tonacji wykonuje się hymn narodowy, bo ludzie sami dostosowują jego tonacje do własnych możliwości. Można tylko zwrócić uwagę na to, że tonacja F-dur jest wygodniejsza dla orkiestry i dla zespołów dętych, a hymn państwowy wykonuje się podczas oficjalnych spotkań i uroczystości najczęściej właśnie w formie instrumentalnej. Natomiast przyznać należy, że śpiewającym ludziom, ze względu na skale głosu – łatwiej jest go wykonać w niższej o kwartę tonacji C-dur".

(pap)

Fot. Ryszard Pakieser

Komentarze

Ton
Zmiana tonacji to za mało. Zmienmy treść. Dał nam przykład Lech Kaczyński jak zwyciężać mamy.
2017-12-02 14:17:26
Ciekawe...
Czy nie jest to przypadkiem, kolejna Lewacka pro-PO-zycja...? I miejmy nadzieje, ze Pan Prezydent zastosuje "Veto" !!
2017-11-29 01:09:51
o
jak zmieniać to tylko w discopolo. jedna flaszka mi zginęła więc po drugą idę a po drodze to poderwę jakąś fajną dzidę.marsz marsz do wioski, rwę z jej ci**i włoski pojedziemy samochodem obdaruję ciebie lodem d-dur, c-dur,f-mol a może porapujemy?
2017-11-28 10:52:16
;-)
Oby znów tylko niektórzy nie spiewali z ziemi włoskiej do Wolski...
2017-11-28 10:45:58

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
25
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy