poniedziałek, 25 czerwca 2018.
Strona główna > Świat > Morawiecki wręczył szefowi KE „białą księgę”

Morawiecki wręczył szefowi KE „białą księgę”

Morawiecki wręczył szefowi KE „białą księgę”
Data publikacji: 2018-03-08 11:02
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-18 22:47
Wywietleń: 1134 317256

Premier Mateusz Morawiecki wręczył w czwartek w Brukseli przewodniczącemu Komisji Europejskiej Jean-Claude'owi Junckerowi "białą księgę" na temat reform sądownictwa – poinformowała na Twitterze Kancelaria Premiera.

KPRM podało, że w "białej księdze" znalazły się "przykłady podobnych rozwiązań z innych krajów UE oraz orzecznictwo międzynarodowych trybunałów".

– Kontynuujemy dialog z Komisją Europejską – podkreśliła Kancelaria Premiera

W czwartek rozpoczęło się spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z szefem KE Jean-Claudem Junckerem. To drugie spotkanie szefa polskiego rządu z przewodniczącym KE ws. reformy wymiaru sprawiedliwości w Polsce i prowadzonej przez KE procedury naruszenia praworządności. Powstanie białej księgi zapowiedział premier podczas spotkania z korespondentami zagranicznymi w Warszawie, a pod koniec lutego zapewnił, że zostanie ona zaprezentowana przed spotkaniem z Junckerem.

KE prowadzi wobec Polski procedurę naruszenia praworządności od 2016 r. w związku z zastrzeżeniami wobec przeprowadzanej przez władze w Warszawie reformy wymiaru sprawiedliwości.

W grudniu 2017 roku KE skierowała wniosek do Rady UE o rozpoczęcie procedury z art. 7.1 Traktatu o UE, gdyż – jej zdaniem – w ciągu ostatnich dwóch lat w Polsce przyjęto szereg ustaw, które poważnie zagrażają niezależności sądownictwa i trójpodziałowi władzy.

(pap)

Fot. Twitter/KPRM

Komentarze

U2
Bardzo się cieszę, że porównałeś czarno- czerwoną wronę z 1981 roku z obecnym łamaniem prawa i praworządności, które zasługuje ma czarną ksiąg hańby polskiej. Cieszę się, że rozumiesz i dostrzegasz te ewidentne związki. Nie sądziłem, że wśród zwolenników PISu są tak nowocześni i europejscy przedstawiciele.
2018-03-10 16:31:58
Jarun
Unia Europejska zleci (zleciła!?) ekspertyzę polskiego prawa...polskim konstytucjonalistom i to tym najwybitniejszym ! Nie możesz paranoiku tego zrozumieć?! Mają na to pieniądze! Ja wiem, że ty wszędzie węszysz spisek przeciwko prezesowi i PiS-owi, że knypek z Żoliborza to dla ciebie świętość, a PiS jest nieomylny i robi tylko dobrze (zwłaszcza dla siebie!), że ekipa dobrej zmiany została wywalona i przyznała sobie nagrodę za ...wywalenie ze stanowiska. Zrozum-jesteś chory, zaczadzony umysł. Przecież nikt normalny nie pisze wszędzie PO z dużej litery. Masz zwidy i omamy, bo wszędzie widzisz "lewaków" i UB-ków. To koniec mojej dyskusji z tobą psycholu.
2018-03-10 08:20:42
Do Jaruna-a raz jeszcze
Jarun-ku s-PO-kojnie... juz malego dlugo-pis-u obawiasz sie i boisz ?? A Nazwisk... tych Lewckich "znawcow" obecnego Polskiego Prawa i w UE... jakos jednak Nie PO-trafisz PO-wymieniac...??
2018-03-10 01:08:49
Jarun
Piorun nie pisz do mnie - bo twego bełkotu nie rozumiem. PiS nie poprawia polskiego prawa -tylko je łamie, (zwłaszcza Konstytucję!) i zawłaszcza stanowiska, przyznając sobie nagrody za...złą pracę. Chapią aż im się z ryjów ulewa, np 15 mln Macierewicza na pisowskie "ośmiorniczki", 65 tys. przyznała sobie broszka, bo wywalili ją z premierostwa, czyli nagroda za złą pracę....itd.
2018-03-09 00:05:10
Do U2
Wystarczy juz, ze 13.12.1981 roku tj. 37 lat temu... po-wstala wowczas "czarno/czerwona" WRON-a i dzisiaj PO-dobnej i "czarno-czerwonej" Ksiegi, juz wiecej w Polsce - Nie PO-trzebujemy !!
2018-03-08 23:55:54
Piorun... do Jarun-a
Widac ze na obecnym Polskim Prawie i Sprawiedliwosci - NIE ! A ktory z Lewicowych Parlamentarzystow w UE, jest Prawnikiem i poznal DOKLADNIE... pod katem Prawnym to dzisiejesze Polskie czyli RP Prawo ? No Jarun, PO-wymieniaj w takim razie Nazwiska...??? A w przypadku pozostalych 27 Krajow UE - wszystko jest juz "Sia-La-la" (?) czy tylko "czepiaja sie" Polski...a jesli tak, to zapytaj i Nie prawnika Pana D. Tuska dlaczego...?
2018-03-08 23:45:06
U2
Powinna raczej powstać czarna księga wszystkich przypadków łamania przez PIS konstytucji i praworządności w Polsce. Byłby to bardzo ciekawy katalog.
2018-03-08 22:16:28
Jarun
Tu nie chodzi o reformy w polskim sądownictwie - tylko o łamanie praw konstytucji. PiS myśli, że w Unii są sami idioci i na prawie się nie znają ?!
2018-03-08 18:54:17