Niedziela 17 października 2021r. 
REKLAMA

MSZ Izraela: Akt wandalizmu na budynku polskiej ambasady niedopuszczalny

Data publikacji: 2018-02-19 16:03
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-18 22:47
MSZ Izraela: Akt wandalizmu na budynku polskiej ambasady niedopuszczalny
 

Wiceminister spraw zagranicznych Izraela Cipi Hotoweli napisała w poniedziałek na Twitterze, że akt wandalizmu na budynku ambasady RP w Tel Awiwie jest niedopuszczalny i nie ma dla niego miejsca w kraju demokratycznym, który przestrzega zasad rządów prawa.

- Akt wandalizmu, do którego doszło wobec polskiej ambasady, jest niedopuszczalny i nie ma dla niego miejsca w demokracji, która przestrzega zasad rządów prawa. Wszczęto śledztwo w tej sprawie - brzmi wpis Hotoweli.

Wcześniej rzecznik izraelskiego resortu dyplomacji Emmanuel Nahszon napisał również na Twitterze, że "naród żydowski był ofiarą ludobójstwa dokonanego przez nazistowskie Niemcy, w którym pomagali niezliczeni Europejczycy, w tym niektórzy Polacy", a ich działania wynikały "z nienawiści, chciwości i oportunizmu".

- Jakakolwiek próba zatarcia granicy między ofiarami, a sprawcami jest kłamstwem i nikczemnym historycznym rewizjonizmem - podkreślił Nahszon.

* * *

W sobotę (17 lutego), na Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium, podczas jednego z paneli dziennikarz Ronen Bergman, zwracając się do premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie nowelizacji ustawy o IPN, przedstawił historię swojej urodzonej w Polsce matki, która przeżyła Holokaust, ale wielu członków jej rodziny zginęło, ponieważ zostali zadenuncjowani na Gestapo przez Polaków. Następnie oświadczył: "Gdybym opowiedział jej historię w Polsce, byłbym uznany za przestępcę? Co wy próbujecie zrobić? Dolewacie oliwy do ognia". Odpowiadając na pytanie Bergmana, Morawiecki powiedział m.in.: "Jest to niezmiernie ważne, aby zrozumieć, że oczywiście nie będzie to karane, nie będzie to postrzegane, jako działalność przestępcza, jeśli ktoś powie, że byli polscy sprawcy (ang. perpetrators). Tak jak byli żydowscy sprawcy, tak jak byli rosyjscy sprawcy, czy ukraińscy - nie tylko niemieccy". W Izraelu odebrano wypowiedź Morawieckiego jako stwierdzenie, że wśród sprawców Holokaustu byli także Żydzi, co wywołało ostrą reakcję. Polski premier Mateusz Morawiecki rozmawiał w tej sprawie z szefem izraelskiego rządu.

W niedzielę dyrektor Biura Rzecznika Prasowego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Artur Lompart potwierdził, że na wejściu do polskiej ambasady w Izraelu ktoś namalował sprayem swastyki i wypisał wulgarne, antypolskie hasła. Polska zwróciła się do władz Izraela, by wyjaśniły ten incydent oraz podjęły działania w celu zapewnienia ochrony polskiej placówki dyplomatycznej. Lompart potwierdził, że izraelska policja wszczęła w tej sprawie śledztwo. Dyrektor oświadczył też, że "zdaniem MSZ należy zdecydowanie obniżyć temperaturę dyskusji, jaka toczy się w obu państwach, gdyż obecny jej poziom nie sprzyja dialogowi". 

(pap)

Fot. Izraelska policja

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

odp do: "do @ pytacza"
2018-02-21 13:35:06
Cyt.Po pożyczkę do Żyda Dodano: 2011-09-15 17:21:07 Witryna lombardu „Moritz” przy ul. Mote Cassino 5 mocno rzuca się w oczy. Taki był też chyba zamiar jego właścicieli, którym zapewne zależy na reklamie. Żal, że właśnie na takiej. Żal i wstyd. Reklamujący ów lombard portret Żyda z czarną brodą i długimi pejsami - z rozbiegającymi się na boki oczami i szyderczym, a zarazem przebiegłym uśmiechem - to wypisz wymaluj obrazek z „Der Stürmera”, tygodnika NSDAP, wydawanego w latach 1925-1945, specjalizującego się w rasistowskich karykaturach. Nie dziwi, że obrazek ów oburzył członków Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Szczecinie i szczecińskiej Gminy Żydowskiej. Dziwi natomiast odpowiedź, jaką Róża Król, przewodnicząca TSKŻ, uzyskała w Urzędzie Miasta, gdzie przeciwko obrazkowi protestowała. Poinformowano ją, że ZDiTM daje zgodę na powierzchnię reklamową, ale za treść na nich umieszczaną nie odpowiada. Tak więc jeśli TSKŻ nie podoba się szyld lombardu „Moritz”, może zwrócić się w tej sprawie do Rzecznika Praw Obywatelskich albo skierować ją do sądu. Niby wszystko się tu zgadza - z prawem. Ale taka odpowiedź UM wywołuje nie mniejszy żal i wstyd niż reklama lombardu. Administracyjna bezduszność i rutynowe zasłanianie się urzędowymi zapisami dziwi tym bardziej, że polskie prawo karze za szerzenie nienawiści rasowej. A nie trzeba wielkiego wysiłku, by w karykaturze Żyda z lombardu dostrzec tego rodzaju zamiar. Jeśli nie był to zamiar świadomy, a tylko niefrasobliwość - można rzecz całą naprawić i po prostu usunąć obrazek. Bierność miasta, a i nasza wspólna, społeczna bierność w tej sprawie, będą znakiem, w jak fatalnym stanie jest dziś obywatelska świadomość szczecinian. Nie zasłaniajmy się więc wolnością reklamy. Ona też podlega ograniczeniom. Nie zasłaniajmy się wolnością poglądów. Nie można propagować idei, które niosą ze sobą zło. Nie udawajmy, że Moritz uśmiecha się sympatycznie, a lombard propaguje tylko żydowską zaradność i lichwiarską tradycję. Po Zagładzie nie ma miejsca na tego typu zabawy historią. I pomyślmy, czy naprawdę można „nie odpowiadać za treść” miejskiej reklamy, gdy się odpowiada za miasto? Czy gdyby na przykład ktoś chciał sprzedawać jakieś militaria, albo historyczne pamiątki w sklepie reklamującym się swastyką - też by się do tej „treści” nie wtrącano? Jest przypadkiem - ale sprawiającym nam dodatkową przykrość - to, że lombard „Moritz” działa akurat przy ul. Monte Cassino. We Włoszech, na cmentarzu bitwy - będącej symbolem polskiej chwały - leży wielu polskich żołnierzy żydowskiego pochodzenia. Polskich żołnierzy. Artur D. LISKOWACKI adl@kurier.szczecin.pl Bogdan TWARDOCHLEB twb@kurier.szczecin.pl
k
2018-02-21 11:38:20
Tak , tak -PiS jest winien , niedlugo zaslepieni nienawiścią do PiS Polacy /?/ zaczną twierdzić ,że to ich przodkowie zbudowali obozy w Polsce , zastosowali Cyklon B i palili Żydów ! Byle tylko przypodobać się cwaniakom z Iziaela i diaspory żydowskiej od MOSKWY po NY . Durnie czy sprzedawczyki ?
do: "do @ pytacza"
2018-02-21 08:39:58
Ten lombard był w Olsztynie, bo w Szczecinie nic takiego nie było chyba?
PiS działa na szkodę Polski
2018-02-21 07:21:43
Kto sieje wiatr ten zbiera burzę
Pikuś
2018-02-21 01:36:35
Na nacjonalistyczny pisowski rząd adekwatne nacjonalistyczne reakcje na świecie. Kto popiera ten prymitywizm polityczny w XXI wieku, ten musi się wstydzić tak niskich odruchów. A czy w Polsce jest antysemityzm? Posłuchaj co mówią propisowscy dziennikarze i goście TVPIS.
;
2018-02-20 12:16:05
Fajne potwierdzenie słów gościa dzisiejszych Rozmów pod Krawatem w Radiu Szczecin o rzekomym antysemityzmie. Aż nie chce się pisać, skąd w Polsce tyle osób, które popierają takie działania i nienawidzą Polski - patrząc po komentarzach....
do Pikusia i innych durni
2018-02-20 10:30:53
Żydzi plują nam w twarz, naruszają eksterytorialność naszej ambasady, oczerniają Polskę na arenie międzynarodowej obwiniając za zbrodnie niemieckie i holokaust a KOD i antypolska opozycja jeszcze im w tym przyklaskuje i dołącza się do szkalowania Polski!
Brawo PIS
2018-02-20 09:37:32
Macie co chcieliście. Teraz Polska ma już tylko wrogów.
Podziękować można PiSowi
2018-02-20 07:11:06
to dzięki ich głupocie
Pikuś
2018-02-19 23:35:17
Czy przypadkiem tego pseudodialogu nie rozpoczął PIS? Kto sieje wiatr....
do @ pytacza
2018-02-19 23:15:15
Żydzi nie dialogują, oni tylko liczą pieniądze. Przypomnij sobie "roz..chę" w Szczecinie w sprawie rysunku na pewnym lombardzie....Kto się obrażał i dlaczego..
pytam
2018-02-19 19:39:57
Tak wyglądać ma dialog według Żydów?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ