wtorek, 19 czerwca 2018.
Strona główna > Świat > Media: Przechodnie chcieli zatrzymać nożownika w Turku

Media: Przechodnie chcieli zatrzymać nożownika w Turku

Media: Przechodnie chcieli zatrzymać nożownika w Turku
Data publikacji: 2017-08-18 22:54
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-18 22:47
Wywietleń: 2196 288901

Za nożownikiem, który dokonał w piątek ataku w Turku na południowym zachodzie Finlandii, biegło 10-15 osób, w tym imigranci, próbując go zatrzymać – podał fiński nadawca Yle, powołując się na świadka. W ataku dwie osoby zginęły, a sześć zostało rannych.

Według relacji świadka, który znajdował się ok. 40 m od miejsca, gdzie nożownik zaatakował, za napastnikiem podążała grupa ludzi i coś wykrzykiwała.

"Jeden z nich trzymał nawet w ręku krzesło. Było ich ok. 10-15 i wszyscy mieli wygląd imigrantów" - powiedział Klaus, mieszkaniec Turku.

Kiedy zobaczył, jak napastnik próbuje atakować kolejne osoby, zdecydował się dołączyć do grupy. "Krzyczałem: Uwaga, on ma nóż" - relacjonował.

Według Klausa napastnik uciekając z rynku głównego, wymachiwał nożem.

"Zobaczyłem radiowóz policyjny, który już prawie zamierzał przejechać obok. Krzyczałem do nich i wskazałem właściwy kierunek" - opisywał Klaus. Dalej nie biegł za napastnikiem.

Policja otrzymała informację o ataku tuż po godz. 16 czasu fińskiego (godz. 15 czasu polskiego). Kilka minut później napastnik został postrzelony w nogę i zatrzymany. Obecnie przebywa w szpitalu.

W piątek wieczorem na konferencji prasowej również policja potwierdziła, że na rynku byli ludzie, którzy stanęli w obronie ofiar i ścigali podejrzanego. Sekwencja zdarzeń piątkowego ataku jest badana. Będą przesłuchiwani świadkowie oraz analizowane nagrania z monitoringu.

Dotychczas ani policja ani inne fińskie służby nie potwierdziły, czy atak miał podłoże terrorystyczne. Poinformowano, że napastnik ma wygląd obcokrajowca. Sprawą zajmuje się fińska policja kryminalna oraz służby bezpieczeństwa SUPO. Z dotychczasowych ustaleń wiadomo, że napastnik działał w pojedynkę.

Z Helsinek Przemysław Molik (PAP)

Fot. PAP/EPA/STRINGER

 

Komentarze

Nie badzmy Naiwni...
Napastnik zadzialal w "pojedynke" a pewna czesc osob co go "rzekomo gonili" i cos jeszcze wykrzykiwali (byc moze i Allah Akbar ?) to tylko po to - by go jeszcze ochraniac i umozliwic mu ucieczke !!
2017-08-19 10:10:32
M.Dem.
Napastnik działał w pojedynkę. Ale pod parasolem szczególnie silnej osłony politycznie organizowanej dla wszystkich aktów zbrodni przeciwko życiu na świecie. To, ciągle jedna i ta sama od początku zorganizowanych rewolucji, linia totalitaryzmu mas z terroryzmem w różnych formach. Droga czynów gwałtownych. Odrazajacych, ponad wszelkie wyobrażenia o tym, jak można usmiercac. Sprawcy w osłonie ideologii. Nierzadko nawet w kulcie bohaterów. Ideologia nie rewidowana, jak dotąd, na okoliczność wykluczenia walki poprzez zbrodnie. Masowe. Nie wiemy, czy jest i na jakim etapie, badanie związku między pomyslem na zwycięstwo ideologii tą drogą a planem zmniejszenia liczby ludności świata milionami do końca bieżącego wieku (XXI). Plan ONZ. Organizacji powstałej w 1945 roku i jakby w randze spójności z sukcesem sowietyzmu, w 1945 roku dopuszczonego do funkcjonowania jako system polityczno -militarny w swiecie. Sowietyzm to jedna z nazw dla tej linii ideologicznej. Moze nie bez przyczyny nie wiadomo co z tym zwiazkiem (ONZ i totalitaryzmu mas). Dla fanow i aktywistow zbrodni nie tylko pojedynczych na zwierzetach i ludziach, jest to jak zapowiedz dlugiego zycia bez strachu o kare. A nawet pewnosci doskonalenia upodoban i zwiekszania ilosciowych osiagniec. Przemysl zbrodni na zwierzetach ciagle trwa. Kwestia niepokojacego losu dla starszych ludzi, wypadajacych z okien dzieci, etc. nie jest nawiazaniem do "zabij wszystko co ci przeszkadza!"? Schizofrenia polityki totalitaryzmu mas nie do zatrzymania?
2017-08-19 07:41:20
.
Wygląd obcokrajowca w Finlandii.
2017-08-18 23:21:09

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
15
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Finalistki Gryfii na plenerze literackim
Plener literacki wystartował
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy