Wtorek, 25 czerwca 2024 r. 
REKLAMA

Mateusz Morawiecki: gazociąg Polska-Słowacja jest gazociągiem bezpieczeństwa

Data publikacji: 26 sierpnia 2022 r. 12:54
Ostatnia aktualizacja: 29 sierpnia 2022 r. 08:05
Mateusz Morawiecki: gazociąg Polska-Słowacja jest gazociągiem bezpieczeństwa
Fot. PAP  

Gazociąg Polska-Słowacja jest gazociągiem bezpieczeństwa i pokoju w przeciwieństwie do tego, który był budowany przez Niemcy i Rosję, ze wsparciem innych krajów, który był gazociągiem wojny – powiedział w piątek premier Mateusz Morawiecki w Strachocinie na Podkarpaciu.

W piątek w Strachocinie odbyło się uroczyste uruchomienie połączenia gazowego Polska-Słowacja.

"Gazociąg między Polską a Słowacją jest dowodem, że połączenia północ-południe mogą wzmacniać bezpieczeństwo między naszymi krajami. To także inwestycja Trójmorza, państw Europy Centralnej, które w ten sposób konstruują swoje bezpieczeństwo" – powiedział podczas uroczystości Mateusz Morawiecki.

Szef rządu podziękował premierowi Słowacji Eduardowi Hegerowi za osobiste zaangażowanie w budowę bezpieczeństwa gazowego "opartego o system północ-południe, a nie wschód-zachód i uzależnienie od Rosji".

"To jest gazociąg pokoju, to jest gazociąg bezpieczeństwa, w przeciwieństwie do tego, który był budowany przez Niemcy i Rosję, ze wsparciem innych krajów, czyli Nord Stream I i II, który był gazociągiem wojny" – dodał premier Morawiecki.

Zaznaczył, że nowy interkonektor tworzy perspektywy zasilania w gaz naszego regionu "praktycznie ze wszystkich kierunków świata". Poinformował, że jeśli zajdzie taka potrzeba, dzięki otwieranemu połączeniu gaz może trafić do Polski z Algierii, przez Włochy i Słowację, lub z północy, z Norwegii czy z innych kierunków, przez Polskę do Słowacji.

Rekordowe podwyżki cen gazu

Premier przypomniał, że obecnie cena gazu osiągnęła kolejny historyczny rekord - ponad 310 euro za MWh. "To dowód bankructwa polityki niemieckiej kupowania tak zwanego taniego gazu z Rosji" - podkreślił szef rządu.

Jak ocenił Morawiecki, uruchomienie połączenia gazowego Polska-Słowacja dowodzi też, że Grupa Wyszehradzka, "choć dzisiaj z pewnymi kłopotami", odbudowuje swoją siłę. "Ten gazociąg biegnie na Słowację, ale później rozprowadzane są te gazociągi także na Węgry i dalej na południe" - podkreślił.

Dodał, że Polska razem z partnerami z Grupy Wyszehradzkiej pracuje na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa gazowego dla całego regionu, a w perspektywie kolejnych miesięcy także niższych cen.

Szef rządu zauważył ponadto, że Polska razem ze Słowacją jest "dostarczycielem bezpieczeństwa" także dla partnerów zachodnich. "To też ważne, bo chcemy, by Unia Europejska jako całość, także ze wsparciem Polski, była bezpieczna gazowo. Dzisiaj to bezpieczeństwo się materializuje" - podkreślił Morawiecki.

Premier podziękował byłemu pełnomocnikowi ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotrowi Naimskiemu, który - jak przypomniał - sześć lat temu zainicjował tę inwestycję. Podziękował także minister klimatu i środowiska Annie Moskwie i byłemu ministrowi klimatu Michałowi Kurtyce.

Teraz otwieramy połączenie Polska-Słowacja, za chwilę będzie to Baltic Pipe

"Przed nami zadanie, aby wypełnić gazociąg między Polską a Słowacją dobrym, bezpiecznym i tanim gazem. To wyzwanie dla nas na najbliższe tygodnie i miesiące” – powiedziała uczestnicząca w uroczystości Anna Moskwa. Przypomniała, że w maju zostało otwarte analogiczne połączenie gazowe Polska-Litwa. "Teraz otwieramy połączenie Polska-Słowacja, za chwilę będzie to Baltic Pipe. To oznacza, że wzmacniamy połączenia północ-południe, jesteśmy mocniejsi i bezpieczniejsi jako Polska i Słowacja. Chciałabym też zwrócić uwagę, że nowe połączenia są tutaj, na Litwie, w Polsce, na Słowacji, a nie w Niemczech czy w Austrii" – zaznaczyła minister klimatu i środowiska.

Premier Słowacji Eduard Heger podkreślił, że połączenie gazowe Polska-Słowacja daje obu krajom "nowe poczucie bezpieczeństwa i poczucie wolności, że możemy nabywać gaz z alternatywnych źródeł, które nie będą zależne od gazu rosyjskiego". Dodał, że obecnie ważne jest też zrealizowanie tych dostaw, co jest dużym wyzwaniem. "Dzięki temu gazociągowi na Słowację będzie mógł być dostarczany gaz z Norwegii oraz gaz ciekły z polskich portów. To wzmocni bezpieczeństwo Słowacji" – oznajmił Heger.

Słowacki minister gospodarki Richard Sulik zaznaczył, że tylko dzięki temu gazociągowi Słowacja mogłaby pokryć całe swoje zużycie gazu. "Tę samą ilość potrafi przesłać do Polski - bezpośrednio z Włoch czy z Chorwacji, gdzie znajdują się gazociągi, gdzie są terminale gazu LNG. Słowacja ma dzisiaj połączenie gazowe ze wszystkimi sąsiadami. To nie jest kwestia oczywista. Tym lepiej potrafimy wyrównywać nie tyle ilości, co ceny" - podkreślił. "Problemem nie jest ilość gazu, ale jego cena: ponad 300 euro za MWh. To jest niszcząca cena, nie da się żyć przy tych cenach" - dodał Sulik.

Niemiecką politykę energetyczną określił jako "katastrofę". "Wyłączyć elektrownie atomowe, wynająć strategiczne zbiorniki gazu - ja nie wiem, jak można coś takiego zrobić. To jest dojrzałe państwo, uprzemysłowione państwo - a cierpimy przez to wszyscy. Cierpi Polska, cierpi Słowacja, cierpi reszta Europy. Mam nadzieję, że jak najszybciej zrozumieją to nasi sąsiedzi w Niemczech: nie da się tak dalej funkcjonować" - stwierdził słowacki minister gospodarki.

Gazociąg bezpieczeństwa

Dyrektor generalny słowackiego operatora Eustream Rastislav Nukovic ocenił, że uruchomienie gazociągu Polska-Słowacja to wielki sukces dla całego regionu i bardzo dobra wiadomość jeśli chodzi o bezpieczeństwo energetyczne, zwłaszcza biorąc pod uwagę obecną sytuację dostaw gazu.

Prezes polskiego operatora Gaz-System Tomasz Stępień przekazał, że "gazociąg jest ukończony, nagazowany, gotowy do przesyłu komercyjnego, który nastąpi w drugiej części tego roku".

Interkonektor Polska-Słowacja to dwukierunkowy gazociąg wysokiego ciśnienia łączący gazowy węzeł krajowego systemu w Strachocinie na Podkarpaciu ze słowackim węzłem Velke Kapuszany przy granicy z Ukrainą. Przebiega tamtędy gazociąg "Braterstwo" - jedna z tras eksportu rosyjskiego gazu na zachód przez Ukrainę. Interkonektor Polska-Słowacja liczy 61 km po stronie polskiej oraz 106 km po stronie słowackiej. Po stronie polskiej inwestorem był operator przesyłowy gazu Gaz-System, po słowackiej – tamtejszy operator Eustream. Gazociąg ma mieć maksymalną przepustowość do 4,7 mld m sześc. gazu rocznie w stronę Słowacji lub 5,7 mld m sześc. w stronę Polski.

W czerwcu 2022 ruszył próbny przesył gazu w kierunku do Polski i na Słowację.

Połączenie ze Słowacją jest częścią tzw. Korytarza Północ-Południe, czyli infrastruktury umożliwiającej swobodny przesył gazu na trasie między terminalami LNG w Świnoujściu i na chorwackiej wyspie Krk. Słowacki system przesyłowy jest połączony z Austrią, Czechami i Ukrainą, z możliwością przesyłu w kierunku Ukrainy, oraz z Węgrami.

Na terenie Polski wszystkie gazociągi Korytarza wraz z infrastrukturą towarzyszącą zostały zbudowane i pracują w ramach krajowego systemu. W sumie jest to 800 km gazociągów i nowa tłocznia Kędzierzyn. Połączenie ze Słowacją to ostatni brakujący polski element korytarza. (PAP)

Logo PAP Copyright

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

@ Rada
2022-08-28 23:08:15
Skoro cierpisz na pisofobię to zbadaj sobie POziom rtęci. Pewnie skala tego nie ogarnia ?
Klara
2022-08-28 11:51:15
Na ceny energii i gazu wpływa dawna polityka tuczenia Putina i Niemców którą wspierał Tusk i jego rządy. Teraz za tą uległość wobec ambicjii imperialnych Berlina i Moskwy płaci cała Europa a Ukraina płaci krwią
@juz
2022-08-27 21:57:29
Taka miernota jak ty to Premierowi Panu Morawieckiemy do piet nie dorasta.Kto kogo przezywa tak się sam nazywa pamiętaj o tym. Pisofobia to choroba ale dla ciebie juz nie ma ratunku. Lap POdbierak i ruszaj do pomocy w oczyszczaniu rzeki .Roboty starczy dla wszystkich.OGROMNY SZACUNEK DLA WSZYSTKICH KTORZY PRACUJA PRZY OCZYSZCZENIU RZEKI - SZACUN!!!!!
@Klara
2022-08-27 08:24:02
A po ile był gaz za Tuska? Po ile była benzyną to juź Was nie interesuje?
Pawlak
2022-08-26 18:01:54
Pawlak a co gaz rosyjski gorzej się pali w kuchenkach gazowych , ten sam co umorzył Gazpromowi 1,2 miliarda i podpisał długoletni kontrakt . Raport NIK dotyczący umowy z Gazpromem to cios w Donalda Tuska i Waldemara Pawlaka ?
Ck
2022-08-26 17:54:17
Czy ja dobrze czytam?. Podłączyli się na Ukrainie do gazociągu z tym wstrętnym ruskim gazem?. Tak przy okazji - mają już jakieś kontrakty na zakup gazu innego niż ruski czy liczą na cud?.
Rada
2022-08-26 17:23:49
Ty się pisowski cwaniaczku bierz za odkażanie Odry lepiej.
@Nowy
2022-08-26 16:10:03
rząd PO gwarantem gazu za 5 ojro za dwa pierdy?
@ Klara
2022-08-26 15:54:45
Dobre pytanie. Za Tuska gaz byłby od Ruska ?
@bez hejtu
2022-08-26 15:37:06
Przecież do nich to nie dotrze uważają Tuska za magika który wyczaruje gaz z niemieckiej rury od ruskich bo Merkel powiedziala że to tylko biznes
Klara
2022-08-26 15:34:22
Ile interkonektrów gazowego bezpieczeństwa zbudowano za Tuska?
do już
2022-08-26 15:30:37
Nie obrażaj Premiera RP tylko sam weź POdbierak i KOlegów i do roboty. Odra jest rzeką dla ludzi wszystkich opcji politycznych i poglądów. Miejsca do pracy wystarczy dla wszystkich.
Wyborca bez hejtu
2022-08-26 15:22:06
Brawo.Gazoport LNG w Świnoujściu z docelowo trzema zbiornikami, dwa nabrzeża do rozładunku gazowców z LNG, gazociąg Baltic Pipe, interkonektory z Litwą i Słowacją, planowany pływający terminal LNG w Gdańsku, skromne ale własne wydobycie gazu ziemnego oraz planowana flota 8 gazowców LNG w czarterze która pozwoli na odbiór gazu własnym frachtem bez bukowania terminów frachtu. W sumie i w perspektywie to polska dywersyfikacja źródeł dostaw wygląda całkiem obiecująco. Temat konsekwentnie ogarnięty.
teraz do już
2022-08-26 15:07:00
Morawiecki PO-czeka aż Nitras w zamiatarce PO-sprząta "rtęć" Tuska! Bez PO-sprzątania morawiecki PO-parzy sobie ręce jak weźmie zdechłą rybę.
@ Nowy Ład
2022-08-26 15:04:56
Lepiej mieć droższy gaz z kilku zdywersyfikowanych źródeł niż zimą grzać się przy ognisku i oPOwiadać ludziom bajki.
już
2022-08-26 13:10:24
Morawiecki, sprzątaj Odrę łachu!!!
Nowy Ład
2022-08-26 13:07:49
Rząd Morawieckiego gwarantem drogiego gazu.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA