sobota, 07 grudnia 2019.
Strona główna > Świat > Małżeństwo (nie) dla wszystkich

Małżeństwo (nie) dla wszystkich

Małżeństwo (nie) dla wszystkich
Data publikacji: 2015-10-01 16:03
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-18 22:45
Wywietleń: 1632 25220

Sabrina Hout, kobieta-mer z południa Francji, która odmówiła udzielenia ślubu dwóm kobietom ze względu na swoje przekonania religijne, została skazana na pięć miesięcy więzienia w zawieszeniu.

To pierwsza tego rodzaju sprawa od wejścia w życie w maju 2013 r. ustawy o "małżeństwie dla wszystkich", która jest główną reformą społeczną prezydentury Francois Hollande'a i która pozwoliła już ok. 17 500 parom homoseksualnym na zawarcie cywilnego ślubu we Francji.

6 sierpnia 2014 r. Sabrina Hout miała w Marsylii udzielić ślubu Claude Genart i Helene Burucoa - dwójce kobiet żyjących ze sobą od kilkunastu lat. Poprowadzenie tej uroczystości przekazała jednak jednemu ze swych zastępców, który - jak się okazało później - nie miał do tego niezbędnych pełnomocnictw. Kilka miesięcy później kobiety dowiedziały się, że ich małżeństwo zostało anulowane. W końcu zawarły ważny związek małżeński 14 lutego br.

Panią mer skazano na karę surowszą niż domagał się prokurator na skutek zeznań świadków: jej trójki współpracowników. Zgodnie twierdzili oni, że Sabrina Hout "nie chciała udzielić ślubu, bo było to sprzeczne z jej przekonaniami religijnymi i dlatego, że pójdzie do piekła". Jeden z urzędników powiedział nawet, że Sabrina Hout była wówczas "bardzo podniecona i tupała nogami". Przy czym - zaznacza AFP - nie przeszkodziło jej to udzielić tego samego dnia czterech innych ślubów - wszystkich parom heteroseksualnym.

Podczas rozprawy pani mer wyrażała ubolewanie, przepraszała i starała się wytłumaczyć swoje postępowanie - relacjonuje AFP - unikając jakichkolwiek uwag o charakterze homofobicznym. (pap)

 

Fot. Robert Stachnik

Komentarze

Greg
A z kozą kiedy będą mógł wziąć "ślub".
2015-10-02 11:08:40
Swiat zaczyna stawac "do gory nogami"...??
A ciekawe jak za jakis czas... Mama i Tata beda zmuszeni wstawic sie w Szkole na spotkaniu Rodzicielskim, to jak to wowczas bedzie "wygladalo"... ? Lub jak dziecku wytlumacza gdzie jest Ojciec...(?) przeciez cale zycie nie bedzie mogl plywac po Morzach i Oceanach... czy byc w Delegacji...??
2015-10-01 21:43:58

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
9
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Wielka Parada Mikołajów

Nekrologi

kondolencje

Sonda

Czy obowiązek tworzenia korytarza życia i jazdy na suwak zwiększą bezpieczeństwo na drogach?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie