Piątek, 21 czerwca 2024 r. 
REKLAMA

Małżeństwo (nie) dla wszystkich

Data publikacji: 01 października 2015 r. 16:03
Ostatnia aktualizacja: 04 listopada 2020 r. 22:45
Małżeństwo (nie) dla wszystkich
 

Sabrina Hout, kobieta-mer z południa Francji, która odmówiła udzielenia ślubu dwóm kobietom ze względu na swoje przekonania religijne, została skazana na pięć miesięcy więzienia w zawieszeniu.

To pierwsza tego rodzaju sprawa od wejścia w życie w maju 2013 r. ustawy o "małżeństwie dla wszystkich", która jest główną reformą społeczną prezydentury Francois Hollande'a i która pozwoliła już ok. 17 500 parom homoseksualnym na zawarcie cywilnego ślubu we Francji.

6 sierpnia 2014 r. Sabrina Hout miała w Marsylii udzielić ślubu Claude Genart i Helene Burucoa - dwójce kobiet żyjących ze sobą od kilkunastu lat. Poprowadzenie tej uroczystości przekazała jednak jednemu ze swych zastępców, który - jak się okazało później - nie miał do tego niezbędnych pełnomocnictw. Kilka miesięcy później kobiety dowiedziały się, że ich małżeństwo zostało anulowane. W końcu zawarły ważny związek małżeński 14 lutego br.

Panią mer skazano na karę surowszą niż domagał się prokurator na skutek zeznań świadków: jej trójki współpracowników. Zgodnie twierdzili oni, że Sabrina Hout "nie chciała udzielić ślubu, bo było to sprzeczne z jej przekonaniami religijnymi i dlatego, że pójdzie do piekła". Jeden z urzędników powiedział nawet, że Sabrina Hout była wówczas "bardzo podniecona i tupała nogami". Przy czym - zaznacza AFP - nie przeszkodziło jej to udzielić tego samego dnia czterech innych ślubów - wszystkich parom heteroseksualnym.

Podczas rozprawy pani mer wyrażała ubolewanie, przepraszała i starała się wytłumaczyć swoje postępowanie - relacjonuje AFP - unikając jakichkolwiek uwag o charakterze homofobicznym. (pap)

 

Fot. Robert Stachnik

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Greg
2015-10-02 11:08:40
A z kozą kiedy będą mógł wziąć "ślub".
Swiat zaczyna stawac "do gory nogami"...??
2015-10-01 21:43:58
A ciekawe jak za jakis czas... Mama i Tata beda zmuszeni wstawic sie w Szkole na spotkaniu Rodzicielskim, to jak to wowczas bedzie "wygladalo"... ? Lub jak dziecku wytlumacza gdzie jest Ojciec...(?) przeciez cale zycie nie bedzie mogl plywac po Morzach i Oceanach... czy byc w Delegacji...??

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA