niedziela, 18 listopada 2018.
Strona główna > Kraj > Wzrosła liczba małżeństw polsko-ukraińskich

Wzrosła liczba małżeństw polsko-ukraińskich [FILM]

Wzrosła liczba małżeństw polsko-ukraińskich
Data publikacji: 2018-02-01 15:52
Ostatnia aktualizacja: 2018-02-06 07:13
Wywietleń: 1326 311484

W ostatnich latach 2,5-krotnie zwiększyła się liczba rejestrowanych w Polsce małżeństw polsko-ukraińskich. Jest to konsekwencja pojawienia się w ostatnich czterech latach dużej liczby ukraińskich imigrantów w naszym kraju – uważa demograf prof. Piotr Szukalski z Uniwersytetu Łódzkiego. Zdaniem profesora można oczekiwać, że przez kolejne lata liczba małżeństw polsko-ukraińskich wciąż będzie rosła.

Według niego w ostatnich dwóch latach liczba małżeństw binacjonalnych rejestrowanych w Polsce, czyli małżeństw zawieranych przez Polki i Polaków z obywatelami innych krajów, wzrosła z 3367 do 4662, czyli o niemal 38 proc., osiągając maksymalną wartość odnotowaną w ostatnim dwudziestoleciu. W efekcie małżeństwa binacjonalne zamiast dotychczasowych 1,5-2,0 proc. wszystkich zawieranych małżeństw w Polsce, stanowiły w 2016 r. 2,4 proc. Poza tym, w świetle dostępnych statystyk, ok. 3-krotnie więcej małżeństw binacjonalnych niż w Polsce, zawieranych jest przez polskich obywateli w innych krajach.

Demograf zwraca uwagę na generalnie występującą zasadę, którą można było zaobserwować również kilkanaście lat temu w przypadku małżeństw Polek i Polaków w krajach Europy Zachodniej. Pokazuje ona, że – mniej więcej 2-4 lata po dużym napływie imigrantów – ci, którzy się osiedlają w danym kraju, wskutek wzmożonych kontaktów z jego mieszkańcami, zaczynają wstępować w związki małżeńskie.

 

Dokładnie taką samą sytuację widzimy w ostatnich latach w Polsce.

– Mniej więcej od czterech lat mamy do czynienia ze wzmożonym napływem ludności ukraińskiej do Polski i jej osiedlaniem się. Nie dziwmy się, że w takim wypadku ostatnie trzy lata to jest czas szybkiego wzrostu liczby małżeństw polsko-ukraińskich, które wzrosły 2,5-krotnie z niecałych 400 do blisko 1000” – powiedział prof. Szukalski. Jego zdaniem, biorąc pod uwagę fakt, że naprawdę wielki napływ obywateli Ukrainy miał miejsce w ostatnich dwóch latach, można oczekiwać, że w ciągu następnych 2-4 lat liczba polsko-ukraińskich małżeństw będzie wzrastać i może przekroczyć rekordową liczbę takich małżeństw zawieranych w latach bezpośrednio poprzedzających przystąpienie Polski do UE.

– Sądzę, że w perspektywie 2-3 lat ten poziom rekordowy zostanie osiągnięty i pewnie później liczba małżeństw polsko-ukraińskich utrzyma się na tym poziomie w konsekwencji tych kilkuset tysięcy czy nawet ponad miliona Ukraińców mieszkających w naszym kraju – dodał. Zdaniem demografa, w przypadku małżeństw binacjonalnych występują odmienne kierunki pozyskiwania mężów i żon przez Polki i Polaków. Ukrainki, a po nich Rosjanki i Białorusinki (w 2016 r. odpowiednio: 782, 107 i 99), to obywatelki państw najczęściej wybierane jako żony przez Polaków. Z kolei Brytyjczycy (675), Niemcy (322), Włosi (239) i Ukraińcy (184) są najczęściej wybierani jako małżonkowie przez Polki.

– W przypadku małżeństw polsko-ukraińskich ewidentnie dominują te zawierane przez Polaków i Ukrainki – stanowią one ponad 80 proc. ogółu tych małżeństw, które są zawierane w Polsce. A to nie wszystkie małżeństwa polsko-ukraińskie, bo nic nie stoi na przeszkodzie, aby takie małżeństwo zostało zarejestrowane na Ukrainie, czy w jakimkolwiek innym kraju – zaznacza.

W polskich realiach dotąd dostrzegano znaczenie małżeństw binacjonalnych przede wszystkim przez pryzmat tego, iż poza granicami kraju na stałe mieszka ok. 2 mln Polaków. Jednak w ostatnich latach liczba małżeństw zawieranych przez Polaków, a przede wszystkim Polki, w krajach Europy Zachodniej zaczyna się stabilizować. Zdaniem eksperta ogólnie tendencja do zawierania małżeństw międzynarodowych będzie powoli jednak wzrastać, bowiem będzie ona odzwierciedlać zmianę mentalność młodych ludzi, którzy coraz częściej myślą o studiach lub spędzeniu 2-3 lat pracy w innym kraju.

(pap)

Fot. Robert Stachnik

Film: PAP

Komentarze

film
Chyba papierowe, by dostać obywatelstwo. Sprawdźcie za kilka lat, czy nadal się "kochają".
2018-02-06 07:01:03
do @ oberwator( R)
- zapomniałeś dodać; - dobrze "stoją" przy drodze. Te "kosmetyki z wyższej półki i fryzjer" to najczęściej z tej samej "branży gospodarczej".
2018-02-02 09:32:20
Artur
Nie zapominajcie żę ukraińcy wybijali kiedyś nas jak muchy a teraz pomocy szukają
2018-02-01 21:08:34
Artur
Nie zapominjcie historii Ukraińcy wybijali polaków jak psy a my mamy im teraz podać ręke????
2018-02-01 21:06:41
oberwator( R)
Nie dziwię się . Ukrainki to piękne , zadbane kobiety. Pod każdym względem - urody, ubioru , inteligencji przewyższają Polki. Są czyste i pachnące.kosmetyki kupują z wyższej półki i u fryzjera raz na tydzień.Przy okazji są opiekuńcze i dobrze gotują. Dbają o dzieci. Brawo Ukrainki. Polki w rankingu na szarym końcu.
2018-02-01 18:38:21
?
Zaraz nastapi wylew szamba od miłujacych innych jak nie siebie samego mimo ze tak co tydzien spiewaja .
2018-02-01 18:08:28
guciu
Na kresach 2 Rzeczypospolitej wiele ich było ludność ukraińska i prawosławni lepiej niż Wołyń.
2018-02-01 16:27:22

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
4
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Marsz Niepodległości 2018
Rocznica niepodległości oficjalnie
Harcerze świętowali rocznicę niepodległości
Poprzedni Następny

Sonda

Czy samorządy powinny brać pod uwagę szczepienie dziecka przy przyjmowaniu go do żłobka lub przedszkola?

 

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy