piątek, 10 lipca 2020.
Strona główna > Kraj > Wzrosła liczba małżeństw polsko-ukraińskich

Wzrosła liczba małżeństw polsko-ukraińskich [FILM]

Wzrosła liczba małżeństw polsko-ukraińskich
Data publikacji: 2018-02-01 15:52
Ostatnia aktualizacja: 2018-02-06 07:13
Wywietleń: 1786 311484

W ostatnich latach 2,5-krotnie zwiększyła się liczba rejestrowanych w Polsce małżeństw polsko-ukraińskich. Jest to konsekwencja pojawienia się w ostatnich czterech latach dużej liczby ukraińskich imigrantów w naszym kraju – uważa demograf prof. Piotr Szukalski z Uniwersytetu Łódzkiego. Zdaniem profesora można oczekiwać, że przez kolejne lata liczba małżeństw polsko-ukraińskich wciąż będzie rosła.

Według niego w ostatnich dwóch latach liczba małżeństw binacjonalnych rejestrowanych w Polsce, czyli małżeństw zawieranych przez Polki i Polaków z obywatelami innych krajów, wzrosła z 3367 do 4662, czyli o niemal 38 proc., osiągając maksymalną wartość odnotowaną w ostatnim dwudziestoleciu. W efekcie małżeństwa binacjonalne zamiast dotychczasowych 1,5-2,0 proc. wszystkich zawieranych małżeństw w Polsce, stanowiły w 2016 r. 2,4 proc. Poza tym, w świetle dostępnych statystyk, ok. 3-krotnie więcej małżeństw binacjonalnych niż w Polsce, zawieranych jest przez polskich obywateli w innych krajach.

Demograf zwraca uwagę na generalnie występującą zasadę, którą można było zaobserwować również kilkanaście lat temu w przypadku małżeństw Polek i Polaków w krajach Europy Zachodniej. Pokazuje ona, że – mniej więcej 2-4 lata po dużym napływie imigrantów – ci, którzy się osiedlają w danym kraju, wskutek wzmożonych kontaktów z jego mieszkańcami, zaczynają wstępować w związki małżeńskie.

 

Dokładnie taką samą sytuację widzimy w ostatnich latach w Polsce.

– Mniej więcej od czterech lat mamy do czynienia ze wzmożonym napływem ludności ukraińskiej do Polski i jej osiedlaniem się. Nie dziwmy się, że w takim wypadku ostatnie trzy lata to jest czas szybkiego wzrostu liczby małżeństw polsko-ukraińskich, które wzrosły 2,5-krotnie z niecałych 400 do blisko 1000” – powiedział prof. Szukalski. Jego zdaniem, biorąc pod uwagę fakt, że naprawdę wielki napływ obywateli Ukrainy miał miejsce w ostatnich dwóch latach, można oczekiwać, że w ciągu następnych 2-4 lat liczba polsko-ukraińskich małżeństw będzie wzrastać i może przekroczyć rekordową liczbę takich małżeństw zawieranych w latach bezpośrednio poprzedzających przystąpienie Polski do UE.

– Sądzę, że w perspektywie 2-3 lat ten poziom rekordowy zostanie osiągnięty i pewnie później liczba małżeństw polsko-ukraińskich utrzyma się na tym poziomie w konsekwencji tych kilkuset tysięcy czy nawet ponad miliona Ukraińców mieszkających w naszym kraju – dodał. Zdaniem demografa, w przypadku małżeństw binacjonalnych występują odmienne kierunki pozyskiwania mężów i żon przez Polki i Polaków. Ukrainki, a po nich Rosjanki i Białorusinki (w 2016 r. odpowiednio: 782, 107 i 99), to obywatelki państw najczęściej wybierane jako żony przez Polaków. Z kolei Brytyjczycy (675), Niemcy (322), Włosi (239) i Ukraińcy (184) są najczęściej wybierani jako małżonkowie przez Polki.

– W przypadku małżeństw polsko-ukraińskich ewidentnie dominują te zawierane przez Polaków i Ukrainki – stanowią one ponad 80 proc. ogółu tych małżeństw, które są zawierane w Polsce. A to nie wszystkie małżeństwa polsko-ukraińskie, bo nic nie stoi na przeszkodzie, aby takie małżeństwo zostało zarejestrowane na Ukrainie, czy w jakimkolwiek innym kraju – zaznacza.

W polskich realiach dotąd dostrzegano znaczenie małżeństw binacjonalnych przede wszystkim przez pryzmat tego, iż poza granicami kraju na stałe mieszka ok. 2 mln Polaków. Jednak w ostatnich latach liczba małżeństw zawieranych przez Polaków, a przede wszystkim Polki, w krajach Europy Zachodniej zaczyna się stabilizować. Zdaniem eksperta ogólnie tendencja do zawierania małżeństw międzynarodowych będzie powoli jednak wzrastać, bowiem będzie ona odzwierciedlać zmianę mentalność młodych ludzi, którzy coraz częściej myślą o studiach lub spędzeniu 2-3 lat pracy w innym kraju.

(pap)

Fot. Robert Stachnik

Film: PAP

Komentarze

film
Chyba papierowe, by dostać obywatelstwo. Sprawdźcie za kilka lat, czy nadal się "kochają".
2018-02-06 07:01:03
do @ oberwator( R)
- zapomniałeś dodać; - dobrze "stoją" przy drodze. Te "kosmetyki z wyższej półki i fryzjer" to najczęściej z tej samej "branży gospodarczej".
2018-02-02 09:32:20
Artur
Nie zapominajcie żę ukraińcy wybijali kiedyś nas jak muchy a teraz pomocy szukają
2018-02-01 21:08:34
Artur
Nie zapominjcie historii Ukraińcy wybijali polaków jak psy a my mamy im teraz podać ręke????
2018-02-01 21:06:41
oberwator( R)
Nie dziwię się . Ukrainki to piękne , zadbane kobiety. Pod każdym względem - urody, ubioru , inteligencji przewyższają Polki. Są czyste i pachnące.kosmetyki kupują z wyższej półki i u fryzjera raz na tydzień.Przy okazji są opiekuńcze i dobrze gotują. Dbają o dzieci. Brawo Ukrainki. Polki w rankingu na szarym końcu.
2018-02-01 18:38:21
?
Zaraz nastapi wylew szamba od miłujacych innych jak nie siebie samego mimo ze tak co tydzien spiewaja .
2018-02-01 18:08:28
guciu
Na kresach 2 Rzeczypospolitej wiele ich było ludność ukraińska i prawosławni lepiej niż Wołyń.
2018-02-01 16:27:22

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
13
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

#GaszynChallenge Kurier Szczeciński dla Franka Kępy

kondolencje

Sonda

Czy zagłosujesz w drugiej turze wyborów prezydenckich?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie