Poniedziałek 06 grudnia 2021r. 
REKLAMA

Legion Chrystusa: 33 księży i 71 seminarzystów dopuściło się pedofilii

Data publikacji: 2019-12-22 18:09
Ostatnia aktualizacja: 2019-12-24 13:49
Legion Chrystusa: 33 księży i 71 seminarzystów dopuściło się pedofilii
 

33 księży i 71 seminarzystów z założonego w Meksyku zgromadzenia Legionu Chrystusa popełniło czyny pedofilii na co najmniej 175 ofiarach - to ustalenia wewnętrznego dochodzenia, jakie tam przeprowadzono. 1/3 sprawców to ofiary założyciela Legionu ks. Marciala Maciela Degollado.

Plagę seksualnego wykorzystywania, jakie trwało przez dekady w tym potężnym i wpływowym zgromadzeniu, uważa się za największy taki skandal w Kościele katolickim. Założyciel Legionów Chrystusa - seryjny pedofil, sprawca wykorzystywania także wobec własnych dzieci, bigamista, oszust i narkoman - zmarł w USA w 2008 roku. Nigdy nie odpowiedział przed sądem za te czyny.

Postępowanie wobec niego w Watykanie rozpoczęto na początku pontyfikatu Benedykta XVI, choć sygnały ze zgromadzenia napływały od kilkudziesięciu lat. Pierwsze doniesienia według ustaleń mediów pojawiło się już w latach 40. XX w. Papież Ratzinger nakazał ks. Degollado życie w osamotnieniu i pokucie; to jedyna kara, jaka go spotkała.

W kolejnych latach następne dochodzenia ukazały rozmiar skandalu, jaki tam był.

Po kontrolach i śledztwie w 2010 roku Watykan przyznał, że założyciel zgromadzenia dopuścił się "najcięższego i niemoralnego zachowania", "licznych przestępstw" i prowadził "życie pozbawione skrupułów".

W kolejnych latach przeprowadzono tam następne śledztwa. O rezultatach najnowszego piszą w niedzielę światowe agencje. Jak ustalono w toku wewnętrznego postępowania zgromadzenia Legionu Chrystusa ofiar wykorzystywania jest 175. Bilans ten jednak nie jest pełny. Około 60 osób to ofiary Degollado; który molestował chłopców, gdy mieli 11-16 lat. Raport dotyczy lat 1941-2019.

Agencja Associated Press zauważa, że publikacja wewnętrznego raportu Legionów Chrystusa zbiegła się w czasie z przyjęciem przez papieża Franciszka rezygnacji kardynała Angelo Sodano z funkcji dziekana Kolegium Kardynalskiego. Przypomina się, że 92-letni obecnie purpurat oskarżany był o to, że przez dekady nie dopuszczał do postępowania w Watykanie w sprawie założyciela Legionów Chrystusa, który miał tam ogromne wpływy.

Jak obliczono, 33 księży pedofilów w zgromadzeniu to 2,4 proc. wszystkich tamtejszych kapłanów. Zgromadzenie podkreśliło, że publikacja raportu to pierwszy krok na "drodze pojednania" z ofiarami.

(PAP)

Fot. Legionarios de Cristo

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

To ja Jarząbek do @ Odliczający czas
2019-12-24 13:40:16
"Łatwo publikować patologię..." od_PO_wiem Neumanem; "- Sąd to może wyp... w kosmos, może to prowadzić trzy lata – bez znaczenia to jest. - Na nikim to nie będzie robiło wrażenia". - Sądy dzisiaj – ja ci gwarantuję – nie rozstrzygną żadnej sprawy przed wyborami. Żadnej. Przez rok nie zrobią k... nic. Będą prowadzić sprawy – i ch..."..."I pójdą jeszcze bardziej na niego (sukienkowego pedzia). Tak to wygląda. W różnych badaniach, k..., naszych, których oskarżają (sukienkowych). "Idzie wręcz dokładnie odwrotnie. "...
roger
2019-12-22 21:04:26
same bzdury. wstyd kurier
Odliczający czas ...PIS-ego upadku
2019-12-22 18:35:30
Łatwo publikować patologię zza oceanu , ale co nasi sukienkowi robią to CICHUTKO SSZZSSZZZAAAAAAAA....

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA