niedziela, 24 czerwca 2018.
Strona główna > Świat > Kruchy rozejm w Syrii

Kruchy rozejm w Syrii

Kruchy rozejm w Syrii
Data publikacji: 2016-09-13 23:07
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-18 22:46
Wywietleń: 1501 154925

Wysłannik ONZ do Syrii Staffan de Mistura wyraził we wtorek (13 września) zadowolenie ze znaczącego spadku przemocy w tym kraju, od kiedy w poniedziałek wieczorem zaczął obowiązywać rozejm. O kruchym rozejmie mówią USA i Rosja. Według nich dochodzi do sporadycznych incydentów.

Według de Mistura, chociaż dochodziło do przemocy po zachodzie słońca w poniedziałek, kiedy zaczął obowiązywać rozejm, do wczesnych godzin porannych spadła ona niemal całkowicie. Ciężarówki z pomocą ONZ powinny móc dojechać do potrzebujących miejsc bardzo szybko.

- Dziś wydaje się, że spokój panował w całej Hamie, Latakii, mieście Aleppo i rejonach wiejskich wokół Aleppo oraz Idlibie. Są jedynie podejrzenia, że gdzieniegdzie i sporadycznie dochodzi do incydentów - zastrzegł dyplomata. Jak dodał, według ważnych źródeł w terenie, w tym w mieście Aleppo, sytuacja znacznie poprawiła się, gdy ustały naloty.

Przerwanie działań wojennych w Syrii, które zaczęło obowiązywać w poniedziałek, zdaje się utrzymywać, pomimo doniesień o dalszej przemocy - ocenił we wtorek Departament Stanu USA. Tymczasem Rosja wezwała tego dnia USA, aby wpłynęły na niektóre zbrojne grupy w Syrii, odmawiające przerwania walk z syryjskimi siłami rządowymi. Jak tłumaczyła Moskwa, podkopuje to wspólne wysiłki jej i Waszyngtonu na rzecz rozpoczęcia procesu pokojowego w Syrii. Podkreślono, że "nie należy pozwalać na ich przewidywane działania prowokacyjne". Jednocześnie rosyjska armia poinformowała, że tymczasowy rozejm w Syrii jest generalnie przestrzegany, pomimo tego, że bojownicy islamscy ostrzeliwują zamieszkane obszary i syryjskie siły rządowe.

(pap)

Fot. EPA/ATEF SAFADI

 

Komentarze

Observer,
Efekty 6 lat walki... Religi Islamu z Polityka i Polityki z Islamem !!
2016-09-14 00:44:04

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
11
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Strefa kibicowała naszym
Odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego
Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy