sobota, 23 czerwca 2018.
Strona główna > Świat > Korea Płn. cofa czas

Korea Płn. cofa czas

Korea Płn. cofa czas
Data publikacji: 2015-08-14 21:06
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-18 22:45
Wywietleń: 1251 12047

Zgodnie z zapowiedzią w Korei Północnej od soboty 15 sierpnia zaczęła obowiązywać inna strefa czasowa - w 70. rocznicę wyzwolenia Półwyspu Koreańskiego spod okupacji japońskiej zegarki cofnięto o pół godziny.

Jak informowała państwowa północnokoreańska agencja KCNA, ustanowienie "czasu Pjongjang" ma na celu wyeliminowanie spuścizny z czasów japońskiej okupacji kolonialnej - strefy czasowej narzuconej przed ponad stu laty przez "okrutnych japońskich imperialistów".

Od 15 sierpnia w Korei Północnej do czasu GMT dodaje się zatem 8,5 godziny, a nie 9 godzin, jak dotychczas.

Południowokoreańskie ministerstwo ds. zjednoczenia narodowego ostrzegało, że zmiana strefy czasowej na północy może skomplikować sytuację, zwłaszcza w międzykoreańskiej strefie przemysłowej Kaesong położonej przy granicy na terytorium Korei Płn. "W dalszej perspektywie może to mieć konsekwencje dla wysiłków na rzecz zunifikowania norm i zmniejszenia różnic miedzy dwoma krajami" - wskazywał rzecznik resortu.

Dotąd czas miejscowy w obu Koreach i Japonii był jednakowy. Został on ustanowiony w czasach, gdy jeszcze wtedy niepodzielona Korea znajdowała się pod okupacją japońską.

Wprowadzony obecnie, a właściwie przywrócony przez Północ "czas Pjongjang" został przyjęty przez niepodzieloną wtedy Koreę w 1908 roku, ale zmieniono go na czas japoński 1 stycznia 1912 roku, dwa lata po skolonizowaniu przez Japonię Półwyspu Koreańskiego. W Korei Południowej reaktywowano na krótko tę strefę czasową - obowiązywała w latach 1954-1961; w Korei Północnej zdecydowano się na to dopiero teraz. (pap)

Fot. M.WINCONEK (arch.)

Komentarze

Jak dlugo jeszcze...??
Kora Polnocna cofa nie tylko czas... ale rowniez cofa sie sama jako Narod, w swoim Komunistycznym rozwoju...! Zal jest tylko tego biednego Narodu, ktory placi bardzo wysoka cene - za idee Komunizmu, ktore z i tam musza byc jak na razie na sile jeszcze... "wiecznie zywe" ??
2015-08-15 08:28:03

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
16
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Strefa kibicowała naszym
Odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego
Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy