wtorek, 07 lipca 2020.
Strona główna > Gospodarka > Zmiana czasu nie ma wpływu na gospodarkę

Zmiana czasu nie ma wpływu na gospodarkę [FILM]

Zmiana czasu nie ma wpływu na gospodarkę
Data publikacji: 2017-10-29 16:14
Ostatnia aktualizacja: 2018-07-14 12:19
Wywietleń: 1475 298829

Zmiana czasu nie wpływa na gospodarkę, a badania pokazują, że kraje, które zrezygnowały z tej zmiany nie zużywają więcej energii elektrycznej – powiedział prof. Michał Mackiewicz z Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego.

Zmiana czasu letniego na zimowy nastąpiła w nocy z 28 na 29 października. W niedzielę cofnęliśmy zegarki o godzinę – z godz. 3.00 na 2.00.

W październiku 2017 r. sejmowa Komisja Administracji i Spraw Wewnętrznych poparła jednogłośnie projekt ustawy autorstwa posłów Polskiego Stronnictwa Ludowego, który zakłada brak zmiany czasu na letni i zimowy. Według propozycji PSL czas letni miałby obowiązywać cały rok, ale dopiero od 1 października 2018 r. Dlatego, nawet gdyby projekt PSL zyskał poparcie Sejmu, Senatu i prezydenta, to czas zmienialibyśmy jeszcze w marcu 2018 roku.

Prof. Michał Mackiewicz podkreślił, że „zmiana czasu została wymyślona w czasach, kiedy ludzie wstawali do pracy na 5 rano. Chodziło o to, żeby jak najwcześniej zrobiło się jasno, żeby człowiek, który musi stanąć do maszyny, która może mu urwać rękę, albo zrobić inną krzywdę, był już przytomny, żeby już funkcjonowała na pełnych obrotach”.

– W tej chwili warunki zupełnie się zmieniły, ludzie bardzo często chodzą do pracy na godzinę 9-10, pracują dużo później. W tej chwili ta zmiana czasu jest w dużym stopniu tylko zaburzeniem, a niewiele daje – ocenił. Zdaniem prof. Mackiewicza zmiana czasu nie wpływa na gospodarkę, a głównym wskaźnikiem, który można by brać pod uwagę, jest zużycie energii elektrycznej.

– Są takie badania, które pokazują, że kraje, które zrezygnowały z tej zmiany czasu, wcale nie zużywają więcej energii elektrycznej – zaznaczył ekspert, który sam jest zdecydowanym zwolennikiem zrezygnowania z tej zmiany. Tym bardziej, że – jak podkreśla – wywołuje to ogromne zamieszanie np. na kolei.

– Kiedy przesuwamy czas do tyłu, to chociażby pociągi stoją na bocznicy, żeby wyrównać tę różnicę. Taka zmiana powoduje też zaburzenie rytmu dnia. Powoduje, że nasz wewnętrzny zegar biologiczny przez chwilę "głupieje", bo nagle musimy wstać godzinę wcześniej, albo godzinę później i organizm potrzebuje 2-3 dni, żeby się do tego dostosować – podkreślił. I choć – jak przyznał – może to nie jest straszny problem dla większości ludzi, to są osoby, które naprawdę bardzo źle sobie z tym radzą.

– A skoro tych korzyści takich wielkich nie ma, to właściwie po co mamy to robić – pyta ekonomista.

Jego zdaniem jeżeli rozważać rezygnację ze zmiany czasu, to powinniśmy raczej pozostać przy czasie zimowym, bo jest on w jego opinii bardziej dostosowany do naszego funkcjonowania.

– W takim sensie, że kiedy wstajemy dosyć rano, to mimo wszystko ten depresyjny okres funkcjonowania po ciemku, okres do momentu wschodu słońca jest wtedy krótszy. W związku z tym ten czas zimowy jest lepiej dostosowany do naszego zegara biologicznego – zauważył prof. Mackiewicz.

Natomiast w przypadku czasu letniego nie jest to tak istotne, dlatego że wtedy i tak jest dużo słońca.

(pap)

Film: PAP

Komentarze

Elitt
Nie należy przestawiać czasu, ponieważ nie jest to zgodne z rytmem bioligicznym Człowieka, a dobro Człowieka jwst poniaz wszystko.
2018-07-14 11:58:36
??
Pewnie, że zostajemy przy czasie zimowym. Nie wiem co ten ZSL wymyśla?!
2017-10-29 20:54:36

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
14
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Filmy

#GaszynChallenge Kurier Szczeciński dla Franka Kępy

Sonda

Czy zagłosujesz w drugiej turze wyborów prezydenckich?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie