piątek, 21 lutego 2020.
Strona główna > Świat > Obie Koree deklarują zakończenie wojny i denuklearyzację

Obie Koree deklarują zakończenie wojny i denuklearyzację

Obie Koree deklarują zakończenie wojny i denuklearyzację
Data publikacji: 2018-04-27 13:05
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-18 22:47
Wywietleń: 1336 325144

Obie Koree będą wspólnie dążyć do przekształcenia rozejmu w układ pokojowy formalnie kończący wojnę z lat 1950-1953 – wynika ze wspólnej deklaracji podpisanej w piątek przez prezydenta Korei Płd. Mun Dze Ina i przywódcę Korei Płn. Kim Dzong Una.

"W tym roku, na który przypada 65. rocznica rozejmu, Korea Południowa i Północna zgodziły się aktywnie starać się o trójstronne spotkania z udziałem obu Korei i USA, oraz czterostronne spotkania z udziałem obu Korei, USA i Chin, by ogłosić koniec wojny i zbudować stały i solidny pokój" - napisano w dokumencie.

Prezydent Mun zapowiedział budowę "wiecznego pokoju na Półwyspie Koreańskim" oraz wstrzymanie wszelkich form wrogości pomiędzy państwami. Obaj przywódcy zgodzili się, że konieczna jest denuklearyzacja półwyspu.

Przemawiający po nim Kim podkreślał, że Koreańczycy po obu stronach granicy są "braćmi tej samej krwi" i zapowiedział "nową erę pokoju" w dwustronnych relacjach.

- Zgodziliśmy się, że należy przeprowadzić denuklearyzację Półwyspu Koreańskiego i będziemy w tej sprawie ściśle współpracować – powiedział w piątek prezydent Korei Płd. Mun Dze In po podpisaniu wspólnego oświadczenia z przywódcą Korei Płn. Kim Dzong Unem.

Mun wyraził nadzieję, że obie Koree będą dążyć do porozumienia zapewniającego "trwały pokój" na Półwyspie Koreańskim.

Zapowiedział, że rozdzieleni krewni będą mogli się ze sobą kontaktować, a linia demarkacyjna stanie się "strefą pokoju".

Obaj przywódcy spotkali się we wsi Panmundżom po południowej stronie linii demarkacyjnej oddzielającej oba państwa koreańskie. Jest to trzeci szczyt koreański i pierwszy od 11 lat.

(pap)

Fot. EPA/KOREA SUMMIT PRESS

Komentarze

Do... do@milimetrowy itd.
To raczej Ty grasz nie-kuma...tego i jak zwykle odwracasz PO-jecia i kota ogonem... probujac jeszcze "ratowac" ta wasza stara 70-letnia z lat 1945-2015 "glu-PO-te" !!
2018-04-28 20:58:48
.
"Kontynuujemy planowanie szczytu Stanów Zjednoczonych i Korei Północnej, ale zgodnie z wcześniejszymi zapewnieniami kampania presji będzie kontynuowana" (http://www.tvn24.pl)
2018-04-28 18:29:26
do @ milimetrowy "po-step"
PO_PiS_ujesz się niewiedzą; "jaki i My mielismy w latach 1945-2015 !!". Mieliśmy "Złego Wielkiego Brata" teraz na topie jest "Dobry Wielki Brat" i on będzie kontrolował!...Za_PiS_z sobie to ku pamięci!
2018-04-28 13:17:10
milimetrowy "po-step"
No prosze, nawet Krewni beda mogli sie juz "jako-tako kontaktowac"...! A efekt tych PO-dsluchiwanych i KO-ntrolowanych "kontaktyow bedzie zapewne taki"... jaki i My mielismy w latach 1945-2015 !!
2018-04-28 10:16:26

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
6
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Protest nauczycieli: „Nasze postulaty są wciąż aktualne”

Sonda

Czy popierasz pomysł stopniowej likwidacji roweru miejskiego w Szczecinie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie