niedziela, 18 listopada 2018.
Strona główna > Świat > Timmermans: Oczekujemy konkretnych odpowiedzi z Polski

Timmermans: Oczekujemy konkretnych odpowiedzi z Polski

Timmermans: Oczekujemy konkretnych odpowiedzi z Polski
Data publikacji: 2018-03-20 20:08
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-18 22:47
Wywietleń: 979 319199

Komisja Europejska oczekuje kroków do przodu, konkretnych odpowiedzi z Polski na rekomendacje w sprawie praworządności; biała księga ich nie zawiera - oświadczył we wtorek 20 marca wiceszef KE Frans Timmermans. Jak zaznaczył, procedura z art. 7 będzie kontynuowana. Minister ds. europejskich Konrad Szymański powiedziałi, że Polska jest gotowa na zorganizowanie poszerzonej dyskusji na temat białej księgi, jeśli pojawi się taka potrzeba.

Wiceprzewodniczący KE wypowiedział się po posiedzeniu unijnych ministrów ds. europejskich, którzy zajmowali się Polską w kontekście uruchomionego w grudniu art. 7 unijnego traktatu.

- To, co chcemy zobaczyć, to kroki do przodu. Aby je wykonać, potrzebujemy konkretnych odpowiedzi na rekomendacje, które przesłaliśmy. Biała księga nie zawiera konkretnych odpowiedzi na rekomendacje - powiedział dziennikarzom w Brukseli Timmermans.

We wtorek mija termin, jaki KE dała władzom Polski na reakcję na grudniowe zalecenia dotyczące m.in. publikowania orzeczeń TK, nierozwiązywania Krajowej Rady Sądownictwa czy nieprzerywania kadencji sędziów Sądu Najwyższego. Z odpowiedzi Warszawy na rekomendacje KE, do których dotarła PAP, wynika, że polski rząd nie wycofuje się z żadnych z przyjętych rozwiązań i odrzuca zarzuty stawiane przez KE. Władze w Warszawie deklarują natomiast gotowość do wspólnej oceny rezultatów przyjętych zmian.

- Kontynuujemy procedurę z art. 7 - podkreślił Timmermans, wskazując, że do KE nie dotarły jeszcze odpowiedzi na rekomendacje; czas na ich przesłanie mija o północy. - Mam nadzieję, że odpowiedź będzie jasna.

Wiceszef KE krytycznie odniósł się do powtarzanych przez przedstawicieli polskich władz argumentów w sprawie prawa do przeprowadzania reform w sądownictwie. - Muszę podkreślić, że jeśli ta koncepcja, że masz prawo do reformowania wymiaru sprawiedliwości (...), jest rozumiana jako prawo do podporządkowania wymiaru sprawiedliwości kontroli politycznej, to mamy problem - powiedział.

Odnosząc się do wypowiedzi w czasie wtorkowego posiedzenia Rady UE Timmermans podkreślił, że wszystkie państwa członkowskie zachęcają do kontynuowania dialogu i znalezienia rozwiązania sporu z Polską. - Wokół stołu była zgoda, że biała księga nie jest odpowiedzią na rekomendacje KE - relacjonował.

Zbliżone do spotkania źródło dyplomatyczne przekazało PAP, że ministrowie z Niemiec, Hiszpanii, Francji i Holandii wskazywali podczas Rady UE, że porównania do ich rozwiązań, jakie znalazły się w białej księdze, zawierają błędy lub nieścisłości.

Polskie władze w białej księdze powoływały się na przykłady z innych krajów, by pokazać, że rozwiązania dotyczące wymiaru sprawiedliwości wprowadzone przez większość sejmową nie różnią się od tych, które funkcjonują w innych państwach.

Do białej księgi odnosił się też podczas posiedzenia Rady Timmermans, który - jak relacjonowało źródło PAP - wskazywał, że jest ona krytykowana przez środowiska sędziowskie w Polsce. Już po posiedzeniu ministrów zaznaczył, że kraje członkowskie, co do których jest odniesienie w białej księdze, w większości twierdzą, że widzą sprawę inaczej niż przedstawia to Polska. - Dla mnie biała księga nie przynosi żadnych niespodzianek, bo to połączenie wszystkiego, co do tej pory pisał polski rząd w odpowiedzi do KE - oświadczył wiceszef KE.

Niemiecki minister Michael Roth, który przed rozpoczęciem spotkania mówił, że Berlin popiera KE i oczekuje zmian w prawie w Polsce, za zamkniętymi drzwiami - według dyplomatów - miał mówić, iż czeka na pozytywne efekty dialogu, ale jego nadzieje są mniejsze każdego dnia.

- Obserwujemy gotowość (strony polskiej - PAP) do dalszego poszukiwania dialogu z KE, ale ostatecznie nasze oczekiwania są jasne: oczekujemy także odpowiednich zmian ustaw, aby zrozumiałe zastrzeżenia Komisji zostały stosownie uwzględnione - powiedział dziennikarzom Roth przed wejściem na posiedzenie.

Ze słów Timmermansa oraz przedstawicieli bułgarskiej prezydencji wynika, że sprawa Polski ma być ponownie omawiana w kwietniu na kolejnym posiedzeniu unijnych ministrów ds. europejskich. Timmermans zapowiedział, że do tego czasu przedstawi ocenę odpowiedzi ze strony polskiej na rekomendacje KE.

- Niezależność wymiaru sprawiedliwości i podział władzy są kluczowymi elementami dla funkcjonowania UE. Nie mówię tylko o wartościach jakie podzielamy, ale również o tym jak funkcjonuje UE. Ona nie jest tylko społecznością wartości, ale społecznością, która opiera się na prawie. Niezależna ocena wdrażania prawa jest niezbędną dla funkcjonowania UE, również jako jednolitego rynku - zaznaczył wiceszef KE.

Minister ds. europejskich Konrad Szymański powiedział dziennikarzom w Brukseli, że Polska jest gotowa na zorganizowanie poszerzonej dyskusji na temat białej księgi, jeśli pojawi się taka potrzeba.

Z odpowiedzi Warszawy na rekomendacje KE, do których dotarła PAP, wynika, że rząd Polski nie wycofuje się z żadnych przyjętych rozwiązań dotyczących wymiaru sprawiedliwości i odrzuca zarzuty stawiane przez KE, ale jest gotów do wspólnej oceny rezultatów przyjętych zmian.

W 13 punktach zawartych w kilkunastostronicowym dokumencie szczegółowo odniesiono się do zarzutów podnoszonych przez Komisję. Wskazano, że są one nieuprawnione, a wyjaśnienia polskich władz zawierają argumenty przeczące tezie o "znacznym pogorszeniu się sytuacji systemowego zagrożenia dla praworządności w Polsce". "W ocenie rządu RP, przyjęte ustawy reformujące wymiar sprawiedliwości podnoszą standardy funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości".

(pap)

Fot. Facebook

Komentarze

do poniższego
żeby nie tacy ludzie jak Michnik, to byś dalej żył w głębokiej komunie
2018-03-22 11:48:13
Przegrani " obrońcy demokracji "
W Unii rządzą ludzie , którzy są skończeni we własnym kraju. Partia Timmermansa w wyborach w Holandii zdobyła tylko kilka procent głosów. Klęska. Polityk przegrany w Holandii rządzi w Europie. Kabaret. Timmermans ze swoim kumplem , lewakiem Michnikiem , chcą "podpalić " Polskę.
2018-03-22 07:47:16
trohan
Nigdy nie PO-pierałem PO, więc paranoiku z sekty ...do kogo masz pretensje? "Dobra zmiana" robi to samo co PO-PSL (liczy się koryto, nachalna propaganda i kasa!) ...tylko, że twoje zaślepienie nie pozwala ci tego widzieć?! A propo's widzenia - dzisiaj brałeś leki ?
2018-03-21 15:14:15
Tonace PO-ntony i brzytwy...
Nie trohan-uj, nie trohan-uj... bo to tak Tobie, jak i wam PO-woli tonacym - juz Nic Nie da ??
2018-03-21 12:20:54
trohan
Teee, psychol od pisania PO i dat zapominasz, że w 2007 r rządzili kaczorki?! Jeden z nich oddał Polskę w ręce Unii Europejskiej-i to był śp. Lech, a drugi, prezes Jarek oddał władzę Tuskowi. Przy "Okrągłym Stole" Lech Kaczyński też siedział. Komentarze jak nie szajbniętgo, to niedorozwiniętych dzieci. Nudzące się "czuby".
2018-03-21 08:34:15
nic nowego
PiS jak zwykle się skompromitował
2018-03-21 07:29:21
Pikuś
Wreszcie Unia wzięła się za pisowską dyktaturę. Mam nadzieje, że ta obciachowa formacja tymczasowo administrująca Polską szybko odejdzie w zapomnienie wraz ze swoimi marginalnymi zwolennikami.
2018-03-21 00:53:25
Polac mu... i na zdrowie
A biorac ze godzina jest juz 00:29 to "Chlusniem bo Usniem"...??
2018-03-21 00:29:31
krzyś
polać mu!
2018-03-21 00:04:15
Polexit
A z jakiej racji i jakim Prawem... Timmermans Walczy o utrzymanie resztek Komunizmu i PO-stkomunizmu w Polsce - ze "stara Kasta" wlacznie ??? Chyba My Polscy w znacznej Wiekszosci... wiemy lepiej ( czego PO 70 latach 1945-2015 ) teraz Chcemy i Potrzebujemy w Polsce !!
2018-03-20 23:48:39
Jarun
Ma rację dziadyga, wiceszef KE Frans Timmermans. Płacę i wymagam. Śp Lech Kaczyński wprowadził nas do tego biurowca UE, który ogranicza nam wolność. Nie podoba się -Polexit. Adrian i Prezes maja przestrzegać Prawo i Konstytucję a nie je łamać! Jasne ?!
2018-03-20 23:38:34
Miłosz
Ja też oczekuje konkretnych odpowiedzi. Musimy szanować demokrację bo inaczej będzie chaos i bezprawie.
2018-03-20 21:53:09
k
unia europejska - wytwór biurokracji , multum instytucji , które osiągnęły ... ZERO !!! Tylko ludzie wynarodowieni maja tam używanie . Powinniśmy sie rozliczać z tymi niszczycielami narodów EUROPY tylko z kasy / wpłaty i dotacje / . OD RESZTY WARA europejska nadęta dietami kasto ! A tych , którzy poniżają Polskę przed organami tego nieudanego tworu - rozliczy historia ./ oby nie lud w drodze buntu ! /
2018-03-20 21:31:07
chester
A my oczekujemy, że się wreszcie odp..cie od nas!
2018-03-20 20:56:11

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
4
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Marsz Niepodległości 2018
Rocznica niepodległości oficjalnie
Harcerze świętowali rocznicę niepodległości
Poprzedni Następny

Sonda

Czy samorządy powinny brać pod uwagę szczepienie dziecka przy przyjmowaniu go do żłobka lub przedszkola?

 

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy