czwartek, 21 czerwca 2018.
Strona główna > Świat > Kaczyński: uzyskaliśmy zapewnienia dotyczące praw obywateli UE

Kaczyński: uzyskaliśmy zapewnienia dotyczące praw obywateli UE

Kaczyński: uzyskaliśmy zapewnienia dotyczące praw obywateli UE
Data publikacji: 2017-03-23 19:49
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-18 22:47
Wywietleń: 568 225991

Prezes PiS Jarosław Kaczyński powiedział po czwartkowym spotkaniu z brytyjską premier Theresą May, że uzyskał zapewnienia, iż jej rząd "będzie chciał załatwić w sposób pozytywny" kwestię przyszłych praw obywateli UE po wyjściu Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty.

Relacjonując blisko godzinne rozmowy na Downing Street, Kaczyński podkreślił, że May zapowiedziała, iż kwestia praw migrantów mieszkających w Wielkiej Brytanii zostanie poruszona "już w pierwszej fazie negocjacji" dotyczących Brexitu, a przyszłe regulacje będą - zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami brytyjskiej premier - oparte na zasadzie wzajemności. Oznacza to, że takie same przepisy będą dotyczyły 3,3 miliona obywateli Unii Europejskiej żyjących w Wielkiej Brytanii i nieco ponad miliona Brytyjczyków w 27 pozostałych państwach członkowskich. "Jesteśmy na dobrej drodze" - ocenił. 

Jak poinformował prezes PiS, rozmowa z brytyjską premier dotyczyła także postulatów Polski w dziedzinie gospodarczej, obronnej, wymiany informacji o rajach podatkowych, a także "historycznych spraw". 

Według pierwotnych planów May i Kaczyński mieli spotkać się w środę po południu, ale po ataku terrorystycznym w pobliżu brytyjskiego parlamentu, w którym zginęły cztery osoby, a co najmniej 29 zostało rannych, spotkanie zostało przełożone na czwartek. 

Były premier Polski przekonywał, że fakt, iż do spotkania z May doszło zaledwie dzień po zamachu w centrum Londynu, "to symptom naszych dobrych stosunków". "Tragedia wczoraj spotkała Wielką Brytanię, co mogło naszą rozmowę uniemożliwić, a jednak mimo tego do niej doszło" - dodał. 

Kaczyński pojawił się pod słynnymi czarnymi drzwiami na Downing Street dziesięć minut przed czasem, w towarzystwie m.in. wicemarszałka Senatu Adama Bielana i polskiego ambasadora w Londynie Arkadego Rzegockiego. Wcześniej do siedziby premier wszedł brytyjski ambasador w Warszawie Jonathan Knott. 

Ze względów bezpieczeństwa po środowym ataku główne ulice w rządowej dzielnicy Westminster pozostają zamknięte. W związku z tym uczestnicy spotkania przybyli pieszo, a nie - jak zazwyczaj - samochodem. 

Wcześniej Kaczyński spotkał się w ambasadzie RP w Londynie z wąskim gronem przedstawicieli blisko milionowej społeczności Polaków w Wielkiej Brytanii, którzy mówili mu m.in. o obawach dotyczących negocjacji w sprawie wyjścia W. Brytanii z UE i o tym, że "Polacy powoli stają się zakładnikami negocjacyjnymi", a także o rozwoju polskich szkół sobotnich. 

Prezes PiS i towarzyszący mu wicemarszałek Bielan planują powrót do Polski jeszcze w czwartek wieczorem. (pap)

Fot. PAP/STR

Komentarze

Do PO-nizszego... Sromotnika Bezwstydnego,
PO-ruszaj lepiej tymi twoimi "szarymi komorkami"... to dowiesz sie o blokadzie ruchu na duzym odcinku ulicy "Downing"... z okazji PO-lityczno-Religijnego terroryzmu ! Mowiac krotko, dzisiaj niestety juz nie przechodzi to - czym "PO-pisywales sie"... w latach 1945-2015 !!
2017-03-25 22:24:10
SromotnikBezwstydny
"..May zapowiedziała, iż kwestia praw migrantów mieszkających w Wielkiej Brytanii zostanie poruszona "już w pierwszej fazie negocjacji" .." Z tego wniosek,że May,o polskich emigrantach nawet nie bąknęła i wrzuciła ich do wspólnego wora czyli kaczy troll gó.wno uzyskał a nie zapewnienie. To, że MSZ WaszCzyczykow'a ,nie załatwiło PiSdzielczym "najdostojniejszym" dostojnikom ,zgody na podjazd na ulicę Downing, świadczy o "poważaniu"jakim cieszy się wśród dyplomatów.Przyszło kaczce dyrdać pieszkom- krokiem Legii Cudzoziemskiej... Szkoda kasiory wywalonej na bezdurne ...
2017-03-25 10:34:48
Z buta
Cos takiego , mozna na piechotke a na Wawel to sie dupe wozi...
2017-03-24 07:15:30
Marian
Kompromitacja rzadu i prezydenta. 37mln kraj jest reprezentowany przez zwyklego posla!!!!!! Wstyd na caly swiat!!!! A tak po za tym to z Orbanem tez byl dogadany :D Jarun dobrze napisal :D 1 szekretarz KCP-PIS Nawet w PRLu bardziej udawali
2017-03-24 05:17:16
I to rowniez PO-ruszono...
A co z tymi Polakami... ktorym i tam w Angli nie chce sie pracowac, tylko chca Non-Stop zyc z pieniedzy Podatnikow - tzn. tych co Pracuja !!
2017-03-24 00:39:44
Rada dla Jaruna...
Chlopie, Ty musisz juz jak najszybciej, zamowic dluzsza Wizyte... u dobrego Lekarza !!
2017-03-24 00:32:50
Jarun
Pierwszy sekretarz Komitetu Centralnego Partii Kaczyński i Reszta -zwana PiSem, prezes figurantów - pan Jarosław Kaczyński jako głowa państwa polskiego, udał się z roboczą wizytą do Wielkie Brytanii i pogadał jak premier z premierem (jak głowa z głową, a nie jak głowa z pół...). Za kilka dni spikerka zwana broszką powie o co chodzi, oczywiście jeżeli zrozumie. Jeżeli nie zrozumie to odczyta z kartki. "Człowiek który gapi się na śnieg" wybiera się na narty w Himalaje.
2017-03-23 21:40:11

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
17
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Strefa kibicowała naszym
Odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego
Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy