środa, 08 lipca 2020.
Strona główna > Świat > Johnson powiedział Tuskowi, że Londyn opuści UE 31 października niezależnie od okoliczności

Johnson powiedział Tuskowi, że Londyn opuści UE 31 października niezależnie od okoliczności

Johnson powiedział Tuskowi, że Londyn opuści UE 31 października niezależnie od okoliczności
Data publikacji: 2019-08-25 16:48
Ostatnia aktualizacja: 2019-08-28 20:50
Wywietleń: 1383 410550

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson powiedział szefowi RE Donaldowi Tuskowi, że jego kraj opuści UE 31 października niezależnie od okoliczności - przekazało źródło w brytyjskiej administracji po niedzielnym spotkaniu Johnsona i Tuska na szczycie G7 w Biarritz.

Johnson zapewnił Tuska, że chce opuścić UE z porozumieniem i prowadzić rozmowy z Brukselą i państwami członkowskimi - dodało źródło.

"Premier powtórzył, że będziemy opuszczać UE 31 października niezależnie od okoliczności, musimy uszanować wynik referendum" - podkreśliło źródło. Johnson miał również powiedzieć, że mechanizm tzw. backstopu jest "antydemokratyczny".

Następne spotkanie Johnsona i Tuska ma odbyć się w przyszłym miesiącu podczas Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych - podał Reuters.

Z kolei źródło unijne, proszące o anonimowość, wskazało, że z niedzielnego spotkania "nie wyniknęło nic nowego", głównie powtórzono znane wcześniej stanowiska.

"Konieczny jest wkład z ich strony... To, na co w idealnym przypadku mielibyśmy nadzieję i czego oczekujemy, to nowe czynniki, by odblokować sytuację" - przekazało źródło w UE.

Według Sky News Johnson zamierzał powiedzieć Tuskowi, że w przypadku wyjścia z UE bez porozumienia Wielka Brytania zapłaci tylko 9 mld funtów z 39 mld, na ile wyliczono zobowiązania brytyjskiego rządu wobec unijnego budżetu.

Dzień wcześniej Johnson po przylocie do Biarritz ostrzegł Tuska, że będzie on znany jako Mister No Deal, jeśli nie zgodzi się na zmianę porozumienia o brexicie. Johnson odpowiedział w ten sposób na wcześniejszy tweet Tuska, w którym przewodniczący RE wyraził nadzieję, że Johnson "nie przejdzie do historii jako >Mr No Deal<".

Szef brytyjskiego rządu domaga się od strony unijnej renegocjacji porozumienia o brexicie, w tym usunięcia z niego zapisu o backstopie. Jest to awaryjne rozwiązanie mające nie dopuścić do przywrócenia twardej granicy (kontrolowanej i chronionej przez służbę celną i policję) między należącą do Unii Europejskiej Irlandią a Irlandią Północną, stanowiącą część Zjednoczonego Królestwa.

(PAP)

Fot. EPA/NEIL HALL/POOL

Johnson powiedział Tuskowi, że Londyn opuści UE 31 października niezależnie od okoliczności Johnson powiedział Tuskowi, że Londyn opuści UE 31 października niezależnie od okoliczności

Komentarze

do @ rada i "siekierka"
"Dżonson" ma już błogosławieństwo "King of England" i ciągnie swój wózek dalej tak jak chcieli Brytyjczycy w referendum. W referendum zdecydowali i PO_pierdywanie "tego, któremu nie są ważne europejskie apanaże" ma tam gdzie kończą się plecy.....Jeśli "Brytole" padną na pysk to zawsze mogą PO_skomleć u Merkel lub innego Tuska i będą z odwzajemnioną wdzięcznością przyjeci do "europejskiej rodziny"....Według mnie nie wszystkim się podoba ten kołchoz mieszający sią nawet w "five o clock" i "krzywiznę banana".
2019-08-28 20:33:21
topek
Do pachołków Putina-wam na pewno będzie lepiej w RWPG !!!
2019-08-28 16:12:25
rada
Żadnych układów z Angolami, chcą twardego wyjścia to wynocha z Unii, tylko niech najpierw zapłacą
2019-08-28 09:40:34
I ciekawe...
Kto z tej "Foto/skladanki" bedzie Smial sie ostatni...! Bo Mr. Deal na pewno Nie ?
2019-08-27 01:09:32
"Dżonson" - rób swoje
i nie wierz temu "ryżemu". On już nawijał do "Polacken"; "–Mój wybór jest jednoznaczny, dyskutowałem o tym ważąc racje i podjąłem decyzję, że chcę być dalej polskim premierem. Być polskim premierem to stokrotnie ważniejsza rzecz dla mnie niż europejskie awanse.“....Temu luju "Miczu-Paczu" ja dziękuję, mam nadzieję iż na starość PO_zostanie u "Frau".
2019-08-26 09:44:03
I PO-mimo...
Ze Mr. No Deal "dwoi sie i troi" z tym Swoim yes, yes, yes... to i tak mu w koncu Nic nie wyjdzie ??
2019-08-25 23:34:03
Odp. do... godz.21:47:17
Nie Mysl... PO-d gorke ?? Gdyz Anglia po opuszczeniu UE i przy Duzej Pomocy USA - Duzo lepiej na tym wyjdzie, utrudniajac rowniez Socjalnym Analfabetom z Multi-Kulti - Massowy naplyw do G.B. !!!
2019-08-25 23:27:43
Myśl
Johnson mógł się 'popisywać', bo wsparł go Trump. Obaj dążą do osłabienia UE. I po odejściu WB tak będzie, ale dużo gorzej może być w WB. A jak np. Szkocja będzie chciała się usamodzielnić, WB przestanie istnieć.
2019-08-25 21:47:17
krotko
Brawo premierze WIELKIEJ BRYTANI nie rozmawiac z tym kundelkiem Berlina.
2019-08-25 19:39:47
guciu
Żeby nie mówili wojna nie znana całemu Światu.
2019-08-25 16:54:48

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
11
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

#GaszynChallenge Kurier Szczeciński dla Franka Kępy

Sonda

Czy zagłosujesz w drugiej turze wyborów prezydenckich?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie