wtorek, 14 lipca 2020.
Strona główna > Świat > Boris Johnson nowym premierem Wielkiej Brytanii

Boris Johnson nowym premierem Wielkiej Brytanii

Boris Johnson nowym premierem Wielkiej Brytanii
Data publikacji: 2019-07-24 18:25
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-31 08:41
Wywietleń: 1094 404751

Po odebraniu formalnej nominacji na to stanowisko z rąk królowej Elżbiety II, 55-letni Boris Johnson został w środę nowym premierem Wielkiej Brytanii. Tego samego dnia polityk powołał pierwszych członków swojego rządu.

Johnson został powołany na stanowisko podczas prywatnej ceremonii z udziałem monarchini w Pałacu Buckingham, stając się 14. premierem urzędującym za jej panowania. Monarchini wcześniej przyjęła rezygnację poprzedniej szefowej rządu, Theresy May.

Boris Johnson zapowiedział w środę wyjście W. Brytanii z UE w terminie 31 października 2019 roku "bez żadnego ale". Zapewnił, iż "udowodni krytykom, że nie mają racji" i zrealizuje obszerny plan reform w polityce wewnętrznej. Przemawiając przed siedzibą rządu na Downing Street, polityk odrzucił wątpliwości "niedowiarków" dotyczące brexitu. Podkreślił swoją osobistą odpowiedzialność za zrealizowanie tego zadania i wyraził "pełne przekonanie, iż w ciągu 99 dni to zrobimy". Jednocześnie zadeklarował, że intencją jego rządu jest wypracowanie nowego porozumienia z Unią Europejską, w tym obejmującego kontrowersyjny mechanizm awaryjny dla Irlandii Płn. Dodał, że zleci także przygotowania na wypadek, gdyby Wielka Brytania "była zmuszona" do bezumownego opuszczenia Wspólnoty.

Przedstawiając kluczowe propozycje swojego programu, polityk zapowiedział również m.in. skrócenie czasu oczekiwania na wizytę u lekarza rodzinnego, rozwiązanie kryzysu dotyczącego opieki społecznej nad osobami starszymi oraz odwrócenie cięć budżetowych dotyczących policji i rekrutację ok. 20 tys. nowych funkcjonariuszy. Johnson podkreślił też, że jego celem jest odnowienie więzów łączących wszystkie kraje Zjednoczonego Królestwa i "uwolnienie produktywności nie tylko Londynu i południowo-wschodniej Anglii, ale każdego zakątka Anglii, Szkocji, Walii i Irlandii Północnej". 

(pap)

Fot. EPA/NEIL HALL

Komentarze

guciu
Organizator Igrzysk Letnich Olimpiady gospodarz Londyn 2012 burmistrz stanu i premier gratulacje Brawo England.
2019-07-31 07:47:40
Nazwa
Pan Jezus cierpliwy, ale jak się patrzy na to wszystko, na te pajace, chyba zejdzie z krzyża i zrobi porządek jak z kupczykami w świątyni.
2019-07-25 09:55:42
teść pasierba
- lepszy clown niż "demokratyczny" sku...el, który twierdzi; "Stany Zjednoczone mogłyby wygrać wojnę w Afganistanie w tydzień, ale "nie chcę zabić 10 milionów ludzi" (http://www.tvn24.pl)....Dobry, miłościwy - "Gdybyśmy chcieli toczyć wojnę w Afganistanie i wygrać ją, mógłbym tę wojnę wygrać w tydzień. Ja po prostu nie chcę zabić 10 milionów ludzi - oświadczył amerykański przywódca. (http://www.tvn24.pl)..... jeszcze szuka w Iraku "broni maowga rażenia".
2019-07-24 22:52:49
Janek
Jeszcze jeden clown na tej biednej ziemi.
2019-07-24 21:25:34

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
24
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

#GaszynChallenge Kurier Szczeciński dla Franka Kępy

Nekrologi

Sonda

W jakiej postaci jesz lody tego lata?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie