wtorek, 14 lipca 2020.
Strona główna > Świat > Jest porozumienie ws. brexitu

Jest porozumienie ws. brexitu

Jest porozumienie ws. brexitu
Data publikacji: 2019-10-17 14:08
Ostatnia aktualizacja: 2019-10-20 08:05
Wywietleń: 848 422776

Negocjatorzy z UE i Wielkiej Brytanii porozumieli się w sprawie brexitu - poinformował w czwartek na Twitterze szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker, zaledwie kilka godzin przed rozpoczęciem szczytu UE, który ma zająć się tą kwestią.

"Tam, gdzie jest wola, tam jest porozumienie - mamy je! Jest to uczciwa i wyważona umowa dla UE i Wielkiej Brytanii; świadczy o naszym zaangażowaniu w poszukiwanie rozwiązań. Rekomenduję Radzie Europejskiej zatwierdzenie tej umowy" - napisał na Twitterze Juncker.

Szef KE zarekomendował w czwartek przywódcom unijnym szybkie przejście do rozmów o przyszłym partnerstwie UE z Wielką Brytanią.

Juncker opublikował też list, który wysłał do przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska. Napisał w nim, że rekomenduje unijnym przywódcom, aby przyjęli porozumienie i rozpoczęli "tak szybko, jak to możliwe negocjacje w sprawie przyszłego partnerstwa między Unią Europejską a Wielką Brytanią".

Także brytyjski premier Boris Johnson poinformował w czwartek, że negocjatorzy Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej osiągnęli porozumienie w sprawie warunków brexitu.

"Mamy wspaniałą nową umowę, która oddaje nam kontrolę" - napisał na Twitterze Johnson.

Porozumienie musi być jeszcze zawarte przez przywódców państw na szczycie UE, a następnie zatwierdzone przez Izbę Gmin i Parlament Europejski.

- Porozumienie w sprawie brexitu, które zostało osiągnięte w czwartek w Brukseli, daje pewność obywatelom, firmom, a także z punktu widzenia rozliczenia finansowego - wskazał główny unijny negocjator ds. brexitu Michel Barnier.

Umowa przewiduje też zgodę co do ram przyszłych relacji.

Jak zaznaczył Barnier, umowa zawiera też zapisy w sprawie okresu przejściowego, który ma trwać do końca 2020 roku. W jego trakcie niewiele się zmieni poza tym, że Wielka Brytania nie będzie brała udziału w pracach instytucji europejskich. Okres ten może być przedłużony przez obie strony o rok czy dwa lata, jeśli się na to zgodzą.

Ten tekst powinien dać pewność prawną w każdym obszarze, gdzie brexit, jak każde rozdzielenie, stworzył niepewność. Przede wszystkim europejskim obywatelom w Wielkiej Brytanii i Brytyjczykom żyjącym w jednym z naszych krajów członkowskich - mówił na konferencji prasowej w Brukseli Barnier.

Jak zaznaczył, porozumienie gwarantuje też pewność wielu projektom, które otrzymują środki z budżetu UE w 27 państwach członkowskich i w Wielkiej Brytanii. - Dzięki temu porozumieniu zobowiązania finansowe powzięte w gronie "28" będą szanowane - zaznaczył unijny negocjator.

(pap)

Fot. EPA/OLIVIER HOSLET

Na zdjęciu: osiągnięcie porozumienia ogłasza główny unijny negocjator ds. brexitu Michel Barnier.

Komentarze

Odp... do godz. 18:53:01
Na dwoje Babka "wrozyla"... i Nic nie trwa wiecznie ?
2019-10-20 00:55:04
PiS przekazuje Rydzykowi ogromne pieniądze publiczne, Które miały.....do @ Brawo B. Johnso
" A ciekawe: kiedy przyjdzie czas... i na Polexit ?" Nie przyjdzie ponieważ Polska jest słaba i zależna gospodarczo. Ponadto Polska ma PO, Tuska i Róźię.
2019-10-19 18:53:01
Brawo B. Johnson
Brukselka najpierw miesiacami utrudniala "jak sie dalo i ile sie dalo" szukajac "dziury... w Calym" ? A jak B. Johnson zagonil Ich w koncu w "Kozi naroznik"... to nagle zaczynaja grac "Dobrych Wujkow" ?? A ciekawe: kiedy przyjdzie czas... i na Polexit ?
2019-10-18 23:22:58
PiS przekazuje Rydzykowi ogromne pieniądze publiczne, Które miały.....
"Juncker opublikował też list, który wysłał do przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska"......Szkaoda Euro na znaczek, mógł pijanica dać do ręki gdy Tusk podaje marynarkę lub czyści buty.
2019-10-18 19:19:06

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
18
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

#GaszynChallenge Kurier Szczeciński dla Franka Kępy

Nekrologi

Sonda

W jakiej postaci jesz lody tego lata?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie